Rozstrzygnięto konkursy dożynkowe. Które sołectwa zwyciężyły?
fot. Piotr Bembenek (źródło: UM Szubin)
W sobotę w Pińsku odbyły się tradycyjne Dożynki Gminne, które zgromadziły# mieszkańców oraz gości z całej okolicy. Wydarzenie to, jak co roku, było okazją do wspólnego świętowania zakończenia żniw oraz podziękowania za udane plony. Tegorocznym gospodarzem było Sołectwo Pińsko, a całość uroczystości miała miejsce na terenie nowo otwartej świetlicy wiejskiej.
Świętowanie rozpoczął kolorowy korowód dożynkowy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP z Kcyni. Następnie odbyła się uroczysta msza święta dożynkowa, którą odprawił ks. Jacek Pawelczyk z Parafii pw. św. Andrzeja Boboli oraz ks. Kanonik Tadeusz Lesiński Dziekan Dekanatu Szubińskiego.
Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski w swojej przemowie podkreślił znaczenie tradycji rolniczych oraz wyraził wdzięczność rolnikom za ich ciężką pracę. Podziękował również gospodarzowi święta plonów – Sołtysowi Pińska Krzysztofowi Ośce i jego małżonce oraz wszystkim którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia.
Kulminacyjnym momentem części oficjalnej była ceremonia dzielenia chleba, symbolizująca obfitość i dostatek. Na ręce Burmistrza chleb przekazali starościna i starosta dożynkowi Pani Izabela Seydak-Pawłowska i Pan Maciej Seydak.
W uroczystości uczestniczyli: Piotr Hemmerling I Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Ewa Kozanecka Radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Zbigniew Sabaciński Przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego wraz z radnymi powiatowymi, Artur Michalak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego, Krzysztof Błoński Starosta Powiatu Nakielskiego, Anna Kijowska Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie wraz z radnymi, Jan Kostecki Przewodniczący Rady Seniorów Gminy Szubin wraz z radnymi seniorami.
Następnie dokonano uroczystego otwarcia nowej świetlicy wiejskiej w Pińsku. O etapach budowy opowiedział Burmistrz, a Sołtys Pińska podziękował za realizację inwestycji zapraszając mieszkańców do korzystania z nowej przestrzeni. Przecięcia wstęgi dokonali: Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, Artur Michalak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego oraz Kornelia Ośka. Budynek poświęcił ks. Jacek Pawelczyk.
Artystyczną część programu otworzył wystąpił zespoł Kołaczkowianek, który zaprezentował tradycyjne pieśni ludowe, następnie na scenie zaprezentował się zespół śpiewaczy SzDK Jesienny Kwiat.
Momentem na który wielu czekało było wręczenie nagród za konkursy dożynkowe.
Wyniki konkursu na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy:
I miejsce Sołectwo Zalesie
II miejsce KGW Retkowo
III miejsce Sołectwo Dąbrówka Słupska
Wyniki konkursu na najładniejszą ozdobę dożynkową:
I miejsce Sołectwo Ciężkowo
II miejsce KGW Szkotki
III miejsce KGW Koło jak marzenie Wolwark
Wyniki konkursu na najciekawsze stoisko dożynkowe:
I miejsce KGW Dąbrówka Słupska
II miejsce KGW Samoklęski Małe
III miejsce KGW Rynarzewo
W skład komisji weszły Panie: Anna Kornelia Jędrzejewska Dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Katarzyna Wolska Kierownik Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Malwina Gozdowska-Posadzy z Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Odbył się również konkurs na najpiękniej udekorowaną zagrodę w Pińsku:
I miejsce zajęła Pani Magdalena Chełminiak z rodziną
II miejsce Pani Ewa Kwaśniewska z rodziną
III miejsce Państwo Agnieszka Pawlak i Rafał Iciak
Zagrody oceniali: Sołtys Pińska Krzysztof Ośka, Pani Iwona Kubiak Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Szubinie oraz Pani Małgorzata Bołka Instruktor Szubińskiego Domu Kultury.
Kolejne godziny wypełniły występy muzyczne, które przyciągnęły szeroką publiczność. Na scenie pojawiły się Jagoda Buksa, zespół Brzmienialivemusic, a także popularna grupa Last Chance. Szczególnym wydarzeniem był koncert zespołu Betti Family, który porwał wszystkich do tańca.
Wieczór uświetnił spektakularny pokaz fire show w wykonaniu Teatru Żywołow Versus, który zaintrygował zarówno młodszych, jak i starszych uczestników dożynek. Na zakończenie wszyscy chętni mogli wziąć udział w zabawie tanecznej z zespołem Karat, która trwała do późnych godzin nocnych.
Podczas całego wydarzenia nie brakowało również innych atrakcji. Na gości czekała tradycyjna grochówka, możliwość obejrzenia radiowozu milicyjnego, a także strefa zabaw dla dzieci z dmuchańcami, mechanicznym bykiem i krową. Nie zabrakło także stoisk promocyjnych Gminy Szubin z fotobudką 360.
O odpowiednie nagłośnienie imprezy zadbał Szubiński Dom Kultury.
Materiał: UM Szubin
Galeria
Czytaj również
- Poszukiwany mężczyzna odnaleziony. Jego stan jest ciężki
- Najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Rolnicy z Królikowa w gronie laureatów
- Przybywa darów. Pierwsze już dostarczone do szubińskiego urzędu
- Kampania ruszyła szybciej. Kolejki przed cukrownią
- Nakielanin niestrudzony. Nawaliło sprzęgło i pogoda, a on dzielnie do celu
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"
Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.
(czytaj więcej)Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października
Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.
(czytaj więcej)85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka
17 września – w rocznicę agresji sowieckiej #na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.
(czytaj więcej)Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"
Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
obserwatorka, w dniu 03-09-2024 12:49:33 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!