Seniorzy poznali ciekawostki o Krajnie. Strój zaciekawił mieszkańców

fot. DPS w Nakle
Czwartkowy ranek 20 czerwca br. #Seniorzy spędzili poznając ciekawostki o Krajnie, a dokładnie o "Krajeńskim stroju".
Z tej okazji gościliśmy Panią Agnieszkę z Nakielskiego Ośrodka Kultury, która przybliżyła wszystkiem historię stroju a także naszej Krajny. Wszyscy mieszkańcy z zainteresowaniem słuchali i przyglądali się damskiemu strojowi, który jak się okazuje posiada kilka warstw od tzw."gaci" po "chustkę lub czepiec" oraz zadawali pytania dot. poszczególnych części garderoby.
Dziękujemy za zdobytą wiedzę podczas spotkania i czekamy po wakacjach na dłuższą prezentację.
Materiał: Magda Pasieka / Dom Pomocy Społecznej w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria































Czytaj również
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)