Dziś mamy 30 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

20 stycznia 2023

Sucha czy mokra karma dla kota? Jak wybrać odpowiednią karmę dla swojego kota?

Odpowiednie żywienie kota jest niezwykle ważne. Wpływa bowiem bezpośrednio na# jego stan zdrowia. Na rynku dostępne są zarówno mokre, jak i suche karmy dla kotów. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować przy wyborze tej konkretnej. A może dobrą alternatywą będzie mieszkanie obu rodzajów karm?

Czym różni się sucha i morka karma dla kota?

Mokre karmy dla kotów przygotowywane są w wysokich temperaturach. W ten sposób poddawane są procesowi sterylizacji. Dzięki temu mają one dłuższą datę przydatności do spożycia w porównaniu z karmami suchymi. Co jednak ważne, już po otwarciu opakowania karma morka psuje się znacznie szybciej w niż sucha. Dziś na rynku mokre karmy dla kotów dostępne są pod różnymi postaciami. Mowa tu m.in. o musach, filetach mięsnych, kawałkach mięsa w sosie czy galarecie. Ich ceny są zróżnicowane. Ważne jednak, aby stawiać na produkty sprawdzonych marek. Warto pod tym kątem sprawdzić aktualną ofertę specjalną Sheba. Promocja zawsze pozwala na zakup wysokiej jakości produktów dla zwierząt w atrakcyjnej cenie. Jeśli zaś chodzi o suche karmy dla kotów, to te zwykle powstają w procesie ekstruzji. Mogą być jednak również pieczone bądź tłoczone na zimno. Do ich produkcji wykorzystywana jest skrobia w celu nadania karmie kształtu oraz odpowiedniej tekstury.

Jakie są zalety mokrej karmy dla kotów?

Mokra karma dla kotów przede wszystkim pozytywnie wpływa na stan zdrowia dolnych dróg układu moczowego. Wynika to z tego, że cechuje się ona dużą zawartością wody, która sprzyja wytwarzaniu mniej skoncentrowanego moczu. To z kolei minimalizuje ryzyko kamicy moczowej u zwierzęcia. Warto wiedzieć, że dzienne zapotrzebowanie kota na wodę to ok. 250 ml. Podając mu wyłącznie karmę mokrą o wilgotności 80%, jego dzienne zapotrzebowanie na wodę zostanie zaspokojone przez samą karmę. Dodatkowo mokra karma sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jest ona bowiem mało kaloryczna. Dlatego też stosowanie takiej karmy to skuteczny sposób na zapobieganie otyłości oraz odchudzanie. Jeśli zatem posiada się zwierzę borykające się z nadwagą, warto mu podawać właśnie mokrą karmę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że mokre karmy kotom po prostu smakują. Wynika to z tego, że zawierają one więcej tłuszczu, co wpływa właśnie na to, że są one dla kotów smakowite. Mokre karmy są także bardziej aromatyczne, bo również wpływa na to, że koty chętnie je jedzą.

Jakie są zalety suchej karmy dla kotów?

Jedną z podstawowych zalet karmy suchej jest na pewno to, że jest ona wygodna w stosowaniu. Można ją po prostu bardzo łatwo podawać. Poza tym sucha karma daje możliwość żywienia zwierzęcia ze stałym dostępem do pokarmu. Można ją bowiem wysypać do naczynia i pozostawić na dłuższy czas. Kot będzie mógł po nią sięgnąć zawsze wtedy, kiedy będzie miał na to ochotę. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku kotów, które nie są nauczone jedzenia o stałych porach, lecz wolą podjadać w ciągu dnia. Suche karmy w porównaniu do tych mokrych cechują się wyższą gęstością energetyczną. Dlatego warto je stosować w przypadku zwierząt z niedowagą, bądź o dużym zapotrzebowaniu pokarmowym. Poza tym karmy suche mogą także pozytywnie wpływać na zdrowie zębów i dziąseł. Zmniejszają tworzenie się kamienia nazębnego oraz spowalniają kumulację płytki nazębnej. Ważny jest tu jednak wybór karmy o odpowiedniej teksturze. Przeczytaj porady dotyczące doboru odpowiedniej karmy dla kota.

Czy mieszkać morką i suchą karmę dla kotów?

Karmy mokre i suche różnią się od siebie swoim składem. Te pierwsze prawie w ogóle nie zawierają węglowodanów. Z kolei suche w znacznie większym stopniu składają się z surowców roślinnych. Oznacza to, że każda z tych karm wymaga innych warunków do trawienia. Dlatego nie powinny być one podawane jednocześnie. Jednak osobo jak najbardziej tak. Dobrym rozwiązaniem może być podawanie kotu w ciągu dnia jednej saszetki lub puszki z karmą morką, a resztę pokarmu stanowić będzie karma sucha.

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    zbieranek, w dniu 20-01-2023 20:28:42 napisał:

    Myszy i szczury najlepsze.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
0

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. Szkolenia dla policjantów

Radom, Kielce, Lublin, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz#, Katowice, Rzeszów i Warszawa – to miasta na mapie tegorocznego cyklu szkoleń dla funkcjonariuszy Policji pn. „Zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania odpadów w ruchu krajowym i międzynarodowym”. W lutym, marcu i kwietniu 2024 r. eksperci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili wykłady na Mazowszu, w Świętokrzyskim, na Lubelszczyźnie i Podlasiu. 22 i 23 maja odbyły się kolejne szkolenia – w Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Ważne jest wsparcie

Rozpoczął się Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Zachęcamy do# karmienia piersią, ale pamiętamy także o mamach, które z różnych przyczyn nie mogą karmić naturalnie. Pamiętajmy o wzajemnym szacunku i wsparciu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)