Dziś mamy 11 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

10 września 2023

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak wesprzeć bliskiego?

fot. GIS

fot. GIS

Każdego roku w Polsce ponad #5000 osób popełnia samobójstwo. To dwa razy więcej, niż ginie w wypadkach drogowych. W ostatnich dwóch latach odsetek młodzieży u której pojawiają się zachowania samobójcze wzrósł o ponad 140%.

10 września każdego roku przypominamy – samobójstwom można zapobiegać.

Jak wesprzeć osobę w kryzysie samobójczym

  • Kiedy inicjujesz rozmowę, staraj się być spokojny i łagodny.
  • Zaproś osobę w kryzysie do rozmowy. Zapytaj wprost: „Jak mogę ci pomóc?”, „Co sprawi, że poczujesz się lepiej?”.
  • Okaż zrozumienie, nie osądzaj i nie krytykuj. Nie mów: „Przecież inni mają gorzej”, „Zajmij się czymś pożytecznym, to ci przejdzie”.
  • Zaoferuj swoje wsparcie, czas i uwagę. Powiedz: „Chcę cię wspierać”, „Jesteś dla mnie ważna”, „Co mogę dla ciebie zrobić?”.
  • Pomóż w rozproszeniu negatywnych myśli. Zaproponuj, że wspólnie pójdziecie na spacer, na zakupy, itp.
  • Zaproponuj różne możliwości wyjścia z kryzysu, np. konsultację ze specjalistą – psychologiem, psychoterapeutą, pedagogiem, psychiatrą.
  • Pomóż zmniejszyć lęk i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Możesz np. zaproponować, że razem pójdziecie na wizytę u specjalisty.
  • Wesprzyj osobę w kryzysie w zaplanowaniu małych, ale wykonalnych na daną chwile kroków.
  • Jeśli nie wiesz, co robić i jak pomóc, zadzwoń pod numery telefonów pomocowych i skonsultuj się ze specjalistami.
  • Reaguj, jeśli życie jest zagrożone - zadzwoń pod numer 112!

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) został ustanowiony w 2003 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapobiegania Samobójstwom (International Association for Suicide Prevention) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia.

Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem samobójstw, zmniejszenie stygmatyzacji tego zjawiska i podniesienie świadomości zarówno społeczeństwa, jak i rządu i organizacji pozarządowych.

Źródło: GIS

Oceń artykuł: 17 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (12)

    Venus, w dniu 10-09-2023 15:19:47 napisał:

    Lepiej na każdy swój życiowy tragizm, problem zawsze spojrzeć z miejsca widza, z dystansu , z góry ... Zawsze jest rozwiązanie. Praca nad sobą . Posiadanie Wartości. I można cieszyć się życiem.. Życzę każdemu tej fascynującej ciekawości co będzie następnego dnia a może byc całkiem fajnie i zdrowoo

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Arek, w dniu 10-09-2023 21:42:19 napisał:

    Jak ktoś chce się zabić to niech jedzie do Afryki i zobaczy jak ludzie mają ciężko to może zrozumie że niema tak źle, albo niech zacznie pomagać ludziom w gorszej sytuacji to może wtedy znajdzie cel w życiu.

    odpowiedz

    • 4 (12)

    darek, w dniu 11-09-2023 14:01:02 napisał:

    A co jak ktos sie chce zabic bo jeczy wyje z bólu cierpi i dzieci z afryki maja od niego 10 razy lepiej to co wtedy debilu wszyscy powinni umrzec i byloby sprawiedliwie wszyscy ludzie na ziemi

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Konstrukcje stalowe
KOBIZE
500PLN
Zadaj pytanie
40PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)