Dziś mamy 22 listopada 2024, piątek, imieniny obchodzą:

22 listopada 2024

Ubezpieczony na zwolnieniu lekarskim. Należy powiadomić pracodawcę i ZUS

fot. powierzone

fot. powierzone

Chory na zwolnieniu lekarskim musi poinformować swojego pracodawcę #oraz ZUS o miejscu swojego pobytu. Każdy ubezpieczony, który jest chory, ma obowiązek zgłosić zmianę swojego miejsca pobytu w trakcie trwania zwolnienia. Na powiadomienie pracodawcy oraz ZUS-u ma 3 dni.

 

- Podczas wizyty u lekarza, który podejmie decyzję o niezdolności do pracy i zaleci przerwę w jej wykonywaniu, warto upewnić się, że wystawi on zwolnienie, uwzględniając adres, pod którym chory będzie przebywać w czasie rekonwalescencji. Miejsce pobytu może różnić się od adresu zamieszkania, zameldowania czy tego, który figuruje w dokumentacji medycznej. Czasami, w trakcie zwolnienia, chory potrzebuje opieki innych osób, dlatego na czas kuracji przebywa u rodziny. W przypadku zmiany miejsca pobytu po wystawieniu zwolnienia, należy zgłosić nowy adres  zarówno pracodawcy, jak i ZUS-owi w ciągu 3 dni – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Wskazanie właściwego miejsca pobytu przez osobę chorą ma kluczowe znaczenie podczas kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Na adres wskazany w zwolnieniu lekarskim może trafić korespondencja z ZUS-u, wzywająca do stawienia się na badanie przez lekarza orzecznika. W przypadku niestawienia się na taką kontrolę, zasiłek chorobowy zostaje wstrzymany od następnego dnia po wyznaczonej dacie badania. Taka decyzja wynika z braku możliwości oceny stanu zdrowia przez lekarza orzecznika ZUS. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy upewnić się, że lekarz wystawia zwolnienie o czasowej niezdolności do pracy na adres, pod którym chory będzie przebywać w trakcie niedyspozycji. Natomiast w przypadku kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich, jeśli kontrolerzy nie zastaną chorego pod adresem wskazanym w zwolnieniu, konieczne będzie złożenie wyjaśnień.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
0

Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.

(czytaj więcej)
0

Dodatkowy pojemnik do segregacji odpadów. Nowe przepisy unijne

Od stycznia przyszłego roku nastąpią zmiany w segregacji odpadów#. Obowiązywać będzie nowy pojemnik.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie młodych dowódców. Kurs adaptacyjny dla oficerów

Oficerowie, którzy w ostatnim czasie zostali przyjęci #w struktury 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) szkolą się na terenie Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych (CSSLP) w Plaskoszu.

(czytaj więcej)
0

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Projekt przyjęty jednogłośnie

W czwartek, 21 listopada Senat uchwalił ustawę #o ochronie ludności i obronie cywilnej. To kompleksowe rozwiązania, które są odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie na bezpieczne i odporne środowisko cywilne w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych. Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i nie wpływa na swobody obywatelskie. Przyjęte rozwiązania wraz z poprawkami trafią teraz do Sejmu, który rozpatrzy stanowisko Senatu.

(czytaj więcej)