Dziś mamy 12 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2024

Zabytkowy basen do remontu. Będzie udostępniony kuracjuszom

Basen w Ciechocinku, lata 30-te XX wieku, fot. z zasobów NAC

Basen w Ciechocinku, lata 30-te XX wieku, fot. z zasobów NAC

Samorząd województwa przejmuje nieczynny od ponad dwóch dekad #i niszczejący z każdym rokiem zabytkowy basen solankowy w Ciechocinku. Obiekt, znajdujący na terenie ciechocińskiego Parku Tężniowego, w bezpośrednim sąsiedztwie słynnych tężni i głównego deptaka, zostanie teraz odrestaurowany, a potem udostępniony mieszkańcom i kuracjuszom.

- Mamy to! Marzenia się spełniają! Przywrócimy Perle Kujaw i województwu obiekt, który będzie naszą dumą. Nie tylko ratujemy od ruiny cenny zabytek, ale bierzemy też na siebie obowiązek ponownego uruchomienia znakomitego miejsca rekreacji w samym sercu naszego najbardziej znanego uzdrowiska. Ciechocinek to wspaniała miejscówka wakacyjna, czynny basenem jeszcze podniesie jej notowania - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Pierwszy krok za nami, teraz już będzie się działo!

To, co z kompleksu basenowego pozostało do dziś, to jedynie pozostałości niecki, a także małej architektury i fontanny, ledwie widoczne zza zarastających teren chaszczy. W ciągu minionych dwudziestu kilku lat należąca do Skarbu Państwa nieruchomość zmieniała użytkowników wieczystych i właścicieli położonych na nim obiektów – ostatnim była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Termy Ciechocinek. To od niej odkupiliśmy basen za 15 mln złotych.

Stosowny akt notarialny został podpisany na początku grudnia, formalne przejęcie w styczniu. A potem już z górki: odbudowa z zachowaniem walorów zabytki i udostępnienie szerokiej publiczności. O terminach będziemy mogli poinformować już wkrótce.

Słynny basen termalno-solankowy w Ciechocinku został zbudowany na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku według projektu architekta Romualda Gutta i specjalizującego się w inżynierii sanitarnej Aleksandra Szniolisa. Miał rozmach i modernistyczny styl. W jego otwarciu w 1932 roku wziął udział prezydent Ignacy Mościcki. W 2002 roku pływalnia została zamknięta ze względu na zły stan techniczny.

Odrestaurowanie basenu to kolejna marszałkowska inwestycja w Ciechocinku. Wcześniej przywróciliśmy blask słynnym na cały świat ciechocińskim tężniom. (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/lato-w-otoczeniu-ciechocinskich-tezni/ )

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Basen w Ciechocinku, lata 30-te XX wieku, fot. z zasobów NAC Basen w Ciechocinku, lata 30-te XX wieku, fot. z zasobów NAC

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Tak na marginesie, w dniu 11-12-2024 14:54:01 napisał:

    Można-? można jak się chce i jest się ogarniętym.Perła Nakła-lokalne łazienki zostały przez władze opuszczone,porzucone i doprowadzone do poziomu szamba.Można-? można jak się za nic ma dobro lokalne wpisujące się od wieków w historię Nakła.Ale jeden pacan z drugim palcem nie kiwnie.Za niszczenie dziedzictwa kryminał dla takich urzędników.Być może przyszłaby refleksja.

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Kuracjusz, w dniu 11-12-2024 17:31:46 napisał:

    Oby to się udało, kiedyś w Ciechocinku w sanatorium rozmawiałem z jednym mieszkańcem które opowiadał ile przyjeżdżało nad ten basen solankowy, a zalety jak zmierzono poziom jodu, to taki sam jak w Kołobrzegu, do tego woda o dużym zasoleniu więc nauka pływania najlepsza bo ciało się unosiło, no i dodatkowo szybka opalenizna, ,

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Lech , w dniu 11-12-2024 18:03:37 napisał:

    Plany planami napiszcie jak będzie zrobione. Dlaczego nie napiszecie konkretnie kto doprowadził to do kompletnej ruiny. Kto jest odpowiedzialny. Kąpałem się w tym basenie to była perła.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
80PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Większa ochrona przez mobbingiem? Nowy projekt ustawy

Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą #ma być uporczywe nękanie pracownika – to najważniejsze założenie projektu ustawy powstałego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.

(czytaj więcej)
0

To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu

Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.

(czytaj więcej)
0

Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów

Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.

(czytaj więcej)
0

Poszukiwani wolontariusze. W trosce o godny pochówek majora

Z zamierzchłej przeszłości, poprzez otchłań czasu i śmierci#, wracają do nas dawni Bohaterowie. Jednym z nim jest major Józef Bonawentura Garczyński.

(czytaj więcej)