Zabytkowy basen do remontu. Będzie udostępniony kuracjuszom

Basen w Ciechocinku, lata 30-te XX wieku, fot. z zasobów NAC
Samorząd województwa przejmuje nieczynny od ponad dwóch dekad #i niszczejący z każdym rokiem zabytkowy basen solankowy w Ciechocinku. Obiekt, znajdujący na terenie ciechocińskiego Parku Tężniowego, w bezpośrednim sąsiedztwie słynnych tężni i głównego deptaka, zostanie teraz odrestaurowany, a potem udostępniony mieszkańcom i kuracjuszom.
- Mamy to! Marzenia się spełniają! Przywrócimy Perle Kujaw i województwu obiekt, który będzie naszą dumą. Nie tylko ratujemy od ruiny cenny zabytek, ale bierzemy też na siebie obowiązek ponownego uruchomienia znakomitego miejsca rekreacji w samym sercu naszego najbardziej znanego uzdrowiska. Ciechocinek to wspaniała miejscówka wakacyjna, czynny basenem jeszcze podniesie jej notowania - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Pierwszy krok za nami, teraz już będzie się działo!
To, co z kompleksu basenowego pozostało do dziś, to jedynie pozostałości niecki, a także małej architektury i fontanny, ledwie widoczne zza zarastających teren chaszczy. W ciągu minionych dwudziestu kilku lat należąca do Skarbu Państwa nieruchomość zmieniała użytkowników wieczystych i właścicieli położonych na nim obiektów – ostatnim była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Termy Ciechocinek. To od niej odkupiliśmy basen za 15 mln złotych.
Stosowny akt notarialny został podpisany na początku grudnia, formalne przejęcie w styczniu. A potem już z górki: odbudowa z zachowaniem walorów zabytki i udostępnienie szerokiej publiczności. O terminach będziemy mogli poinformować już wkrótce.
Słynny basen termalno-solankowy w Ciechocinku został zbudowany na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku według projektu architekta Romualda Gutta i specjalizującego się w inżynierii sanitarnej Aleksandra Szniolisa. Miał rozmach i modernistyczny styl. W jego otwarciu w 1932 roku wziął udział prezydent Ignacy Mościcki. W 2002 roku pływalnia została zamknięta ze względu na zły stan techniczny.
Odrestaurowanie basenu to kolejna marszałkowska inwestycja w Ciechocinku. Wcześniej przywróciliśmy blask słynnym na cały świat ciechocińskim tężniom. (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/lato-w-otoczeniu-ciechocinskich-tezni/ )
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Basen w Ciechocinku, lata 30-te XX wieku, fot. z zasobów NAC
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
Tak na marginesie, w dniu 11-12-2024 14:54:01 napisał:
odpowiedz
Kuracjusz, w dniu 11-12-2024 17:31:46 napisał:
odpowiedz
Lech , w dniu 11-12-2024 18:03:37 napisał:
odpowiedz
niemiły, w dniu 12-12-2024 15:05:44 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!