85. rocznica egzekucji. Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci
fot. Wiesław Kajdasz
Przejmujące życiorysy wybrzmiały podczas rozważań #Akademickiej Drogi Krzyżowej, która przeszła bydgoską Doliną Śmierci. Historie zostały zaczerpnięte z książki Krzysztofa Drapiewskiego.
Publikacja „Męczennicy z Doliny Śmierci” zapoznaje czytelnika z historią osób, które w 1939 roku w tym miejscu hitlerowskiej kaźni zakończyły swoją ziemską wędrówkę.
„Mam 64 lata, jestem rodowitą bydgoszczanką. Mój ojciec Bernard był krawcem. Miał własny warsztat krawiecki i po ślubie z moją mamą Magdaleną otworzyli pierwszy sklep. Ojciec zajmowała się szyciem, a mama zajmowała się handlem. Miała do tego smykałkę. (…) Byliśmy zawsze rodziną patriotyczną, oddaną służbie Ojczyźnie”. „Apolonia Niewitecka została rozstrzelana w Dolinie Śmierci” – mówiono podczas trzynastej stacji.
W tym roku Akademicka Droga Krzyżowa odbywała się w 85. rocznicę egzekucji, zaś temat rozważań brzmiał „Ziarno rzucone w ziemię”.
Dolina Śmierci podczas terroru drugiej wojny światowej stała się miejscem masowych egzekucji. W zbiorowej mogile spoczywa elita umysłowa przedwojennej Bydgoszczy. Na miejsce straceń przeznaczyli hitlerowcy wąską dolinę między wzgórzami – w odległości około 12 km od Bydgoszczy. By uzmysłowić sobie, jak wielkie straty poniosła wówczas ludność, wystarczy powiedzieć, że zginęło 48 procent profesorów szkół średnich, około 33 procent duchownych, 15 procent nauczycieli szkół powszechnych i prawie 14 procent lekarzy oraz prawników.
Organizatorem modlitwy było Diecezjalne Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Powstało Centrum Chirurgii Robotycznej. Nowy blok operacyjny
- Darmowe leki przeciwgruźlicze. Przysługują także nieubezpieczonym
- "Aktywnie w żłobku" najpopularniejszym świadczeniem. Wpływają wnioski
- Ogrzewaj dom bezpiecznie. Co może doprowadzić do pożaru?
- "Historia w listach zapisana". Prapremiera sztuki
Kompetencje cyfrowe nauczycieli. Nowe projekty
Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło podpisywanie umów# dotyczących wsparcia realizacji przedsięwzięć z Inwestycji „E-kompetencje” w ramach dwóch naborów: dla nauczycieli przedszkolnych oraz dla nauczycieli szkolnych. Ich celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych u nauczycieli, aby skuteczniej wprowadzali dzieci i młodzież w świat nowych technologii.
(czytaj więcej)Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach
Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.
(czytaj więcej)Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.
(czytaj więcej)Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
(czytaj więcej)