Dziś mamy 6 listopada 2024, środa, imieniny obchodzą:

04 listopada 2024

Po nowych wyborach sołeckich. Całkowicie różniły się od poprzednich

fot. archiwum

fot. archiwum

Tegoroczne wybory sołtysów i rad sołeckich w gminie Szubin #całkowicie różniły się od poprzednich. Po raz pierwszy w historii sołtys oraz rada sołecka ukonstytuowali się na podstawie wyborów podobnych do samorządowych.

 

Przypomnijmy, że szubińscy samorządowcy zmienili decyzję co do formuły wyborów, powołując się m.in. na orzeczenie gorzowskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w 2021 roku unieważnił uchwałę w sprawie statutu jednego z sołectw, argumentując, że zebrania wiejskie nie są władne wybierać władz sołeckich.

Pierwszym krokiem do zmiany było przeprowadzenie konsultacji społecznych, w wyniku których zostały podjęte uchwały dotyczące statutów sołectw. To w nich są określone zasady nowych wyborów, które nie różnią się w zasadzie od tych samorządowych, bo sołtysa i radę sołecką wybierają mieszkańcy sołectwa uprawnieni do głosowania. Mieszkańcy najpierw zgłaszali kandydatów do gminy, a potem zostały wydrukowane karty do głosowania. Kto przyszedł na wybory – mógł oddać swój głos. Kto nie przyszedł – niech żałuje i nie narzeka.

Komisje wyborcze pracowały społecznie. Składały się z trzech osób. W każdym sołectwie zasiadała inna komisja. Mieszkańcy mieli 3 godziny na to, żeby przyjść i zagłosować.

Frekwencja była dobra. Średnia z czterech dni głosowań to 28,43%. Niechlubnym rekordzistą jest Szubin Wieś, bo tam zagłosowały jedynie 3 osoby, co daje niecały 1% w skali wszystkich mieszkańców. Największą frekwencję „wypracowali” mieszkańcy Brzózek (53,76%), Stanisławki (49,71%) i Chraplewa (49,28%).

Sporo mieszkańców pozytywnie ocenia nową formułę wyborów. Przypomnijmy, że do tej pory to na zebraniach wiejskich wybierano nowych przedstawicieli sołectw. Najpierw trzeba było przekonać kogokolwiek do kandydowania. Potem był czas na przygotowanie kart do głosowania, a to trwało bardzo długo. Na takie zebrania przychodziło od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkańców (i to w przypadku tych największych sołectw). Teraz było łatwiej organizacyjnie, bo nie nie trzeba było przebywać na zebraniu nawet kilka godzin, a wystarczyło przyjść na chwilę i oddać swój głos. - Takie wybory mi się podobają., - Mam nadzieję, że tak już zostanie., - Dobrze, że nie trzeba siedzieć w świetlicy i czekać na głosowanie i wyniki, tylko przychodzi się na chwilę., - Te wybory są lepsze, bo i kandydaci nie są wybrani z łapanki. To tylko niektóre pozytywne komentarze mieszkańców gminy Szubin na temat wyborów.

Co na ten temat ma do powiedzenia burmistrz Mariusz Piotrkowski? - Jestem zadowolony z przeprowadzonych wyborów. Jeśli chodzi o frekwencję, to jestem zaskoczony tak dużą frekwencją w niektórych sołectwach, której nigdy by nie było, gdyby wybory były przeprowadzone w tradycyjnym stylu. W niektórych sołectwach ta frekwencja mogłaby być lepsza. Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych sołectw ta forma jest o wiele, wiele lepsza, dla niektórych – jest trochę gorsza. To pokazuje, o czym zawsze mówię, jak różnorodna jest gmina Szubin. Są bardzo małe sołectwa – koło 60-70 osób, jak Wrzosy czy Grzeczna Panna – i potężne, jak Rynarzewo czy Zamość. Złapanie tego wspólnego mianownika, żeby to samo odpowiadało tym wszystkim sołectwom, jest bardzo trudne. Natomiast ta formuła wyborów daje elastyczność i myślę, że ona jest dobra. Nie trzeba przychodzić na określoną godzinę, nie trzeba czekać, a zebranie ze mną czy z urzędnikami, można zrobić w innym terminie. Tu skupiamy się na wyborach – przychodzimy, głosujemy, nie zabiera to dużo czasu. W wyniku wyborów zaszło dużo zmian. Były sołectwa, gdzie było kilkoro kandydatów, były takie, gdzie był tylko jeden. Cała paleta możliwości – jak to w gminie Szubin zazwyczaj bywa. Myślę, że będziemy to kontynuować – komentuje minione wybory Mariusz Piotrkowski. Czy taka formuła głosowania zostanie wprowadzona również w mieście, gdzie mieszkańcy wybierają zarządy osiedli? - Myślę, że nie. Znowu przechodzimy do specyfiki: tutaj jest troszkę inaczej. Jest bliższy kontakt z urzędem, ze mną, z instytucjami, więc na ten moment zostajemy przy tradycyjnej formie. Może w przyszłości się coś zmieni? W tej kadencji jest to już za nami, a co będzie w następnej kadencji, będziemy się zastanawiać później – mówi burmistrz.

Faktycznie należy przyznać, że taka formuła wyborów jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej. Są to wybory przemyślane: przede wszystkim pod kątem proponowanych kandydatów, których trzeba było zgłosić dużo wcześniej wraz z poparciem odpowiedniej liczby mieszkańców, ale także pod kątem już samego wyboru. Mieszkańcy nie musieli głosować szybko, „na kolanie”, tak jak to miało miejsce jeszcze 5 lat temu, ale mogli na spokojnie, w swoim domu, zapoznać się z listą kandydatów, porozmawiać z nimi, zadać pytania i dopiero oddać swój głos. Poza tym, na co zwracali uwagę mieszkańcy – takie wybory nie zabierają dużo czasu, a w dzisiejszych czasach chyba większość osób żyje w ciągłym pędzie. I o ile wielu mieszkańców nie znajdowało czasu, żeby iść do świetlicy na kilkugodzinne wybory, o tyle te kilka minut, żeby zagłosować w lokalu wyborczym, jak widać, znaleźć się udało.

Teraz przed nowymi sołtysami i radami sołeckimi 5 lat pracy na rzecz lokalnej społeczności. A czy ta społeczność będzie zadowolona? Okaże się właśnie za 5 lat, podczas kolejnych wyborów.

Źródło:  

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Praca na wysokości
60PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Szkolenie z HACCP
80PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Kompetencje cyfrowe nauczycieli. Nowe projekty

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło podpisywanie umów# dotyczących wsparcia realizacji przedsięwzięć z Inwestycji „E-kompetencje” w ramach dwóch naborów: dla nauczycieli przedszkolnych oraz dla nauczycieli szkolnych. Ich celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych u nauczycieli, aby skuteczniej wprowadzali dzieci i młodzież w świat nowych technologii.

(czytaj więcej)
0

Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach

Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.

(czytaj więcej)
0

Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

(czytaj więcej)
0

Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.

(czytaj więcej)