Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?
fot. pixabay
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.
Projekt ustawy ustanawia ramy prawne dla działalności podmiotów obsługujących kredyty. Określa zasady udzielania im zezwoleń na prowadzenie działalności, w tym działalności transgranicznej, po spełnieniu określonych wymogów, również dla osób zarządzających tymi podmiotami, tj. rękojmia, niekaralność, wiedza, doświadczenie.
Przepisy odnoszą się do nieobsługiwanych kredytów, tj. m.in. takich, z których spłatą kredytobiorca spóźnia się o ponad 90 dni.
W celu należytej ochrony praw kredytobiorcy, podmioty obsługujące kredyty będą zobowiązane do opracowania wewnętrznych procedur i polityki w zakresie obsługi kredytów przez taki podmiot, w tym:
- procedur związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
- procedury dotyczącej relacji z kredytobiorcą.
Projekt ustawy przewiduje ustanowienie przepisów dla podmiotów, które obsługują kredyty, w tym zasady udzielania im zezwoleń na prowadzenie działalności:
- Komisja Nadzoru Finansowego będzie sprawowała nadzór nad działalnością podmiotów obsługujących kredyty, dostawcami usług obsługi kredytów oraz nabywcami kredytów lub ich przedstawicielami.
- Określone zostaną okoliczności, w których KNF będzie mogła cofnąć zezwolenie na prowadzenie działalności dotyczącej obsługi kredytów oraz warunki wygaśnięcia zezwolenia na wykonywanie takiej działalności.
- Aby zapewnić przejrzystość systemu, KNF będzie prowadziła rejestr podmiotów obsługujących kredyty.
- Ponadto, w zakresie obsługi kredytów, wprowadzony zostanie wymóg sprawozdawczości wobec KNF.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie zasadniczo po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło: Ministerstwo Finansów
Czytaj również
- Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Używaj odpowiedzialnie
- Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
- Apel o bezpieczny zwrot. Przypadki śmiertelnych zatruć preparatami
- Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych. Każda akcja jest inna
- Międzynarodowy Dzień Seniora. Inspiracja dla młodszych pokoleń
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Używaj odpowiedzialnie
W trwającym od 18 do 24 listopada Światowym Tygodniu# Wiedzy o Antybiotykach Główny Inspektorat Farmaceutyczny przypomina najważniejsze zasady stosowania antybiotyków.
(czytaj więcej)Zadbaj o swoje zdrowie. Zwróć uwagę na oznaczenia produktów
Data minimalnej trwałości# „Najlepiej spożyć przed” i data przydatności do spożycia „Należy spożyć do” – to dwa różne oznaczenia.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!