Dziś mamy 6 listopada 2024, środa, imieniny obchodzą:

01 listopada 2024

Wspominamy tych, którzy odeszli. "Nigdy więcej nie spotkamy się..."

fot. archiwum

fot. archiwum

„Nigdy więcej nie spotkamy się, to był już ostatni raz” #- to słowa piosenki zespołu PIN, która doskonale wpisuje się w listopadowy czas zadumy. Bo właśnie początek listopada, a w szczególności Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, gdy wspominamy tych, którzy odeszli. Po wielu latach pracy zapamiętaliśmy ich jako ludzi wspaniałych, pracowitych i niezwykle zaangażowanych i oddanych lokalnym społecznościom.

 

Śp. Jan Makowiecki

1 listopada 2023, w wieku 78 lat zmarł szubiński rzeźbiarz Jan Makowiecki. Tworzył rzeźby ludowe i sakralne. Należał także do zespołu Jesienny Kwiat. Pisał wiersze. Jego prace prezentowane były na wystawach na terenie całego kraju. Artyście przyznano m.in Medal im. ks. Jana Kleina oraz Medal Sędziwoja z Szubina. W 2019 roku obchodził 20-lecie swojej pracy artystycznej.

Śp. ks. Ryszard Czajka

20 grudnia 2023 roku zakończyła się ziemska pielgrzymka śp. ks. Ryszarda Czajki, chrystusowca, dawnego proboszcza parafii w Potulicach. We wrześniu 1984 wstąpił do Towarzystwa Chrystusowego. Rok później złożył pierwsze śluby zakonne. W październiku 1985 roku wstąpił do seminarium. W tym też czasie przyjął posługi lektoratu i akolitatu oraz święcenia diakonatu. Przed święceniami diakonatu, 22 kwietnia 1990 r, złożył wieczystą profesję zakonną, a 21 maja 1991 w poznańskiej katedrze przez posługę bpa Stanisława Napierały został wyświęcony na kapłana. Posługiwał m.in. na Ukrainie i Białorusi. W 2007 roku wrócił do Polski, by od 26 sierpnia 2007 roku podjąć obowiązki proboszcza w parafii pw. Zwiastowania NMP w Potulicach i kapelana tamtejszego zakładu karnego. We wrześniu 2014 został odwołany z obowiązków proboszczowskich w Potulicach, pozostał jednak kapelanem w zakładzie karnym, dodatkowo dojeżdżając od września 2015 r. do więźniów przebywających w Oddziale Zewnętrznym w Strzelewie. W duszpasterstwie więziennym pracował do końca lutego 2017 r. Po tym czasie posługiwał w Gosławiu i Marianowie.

Śp. ks. Andrzej Śliwarski

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia zmarł ks. Andrzej Śliwarski. Był proboszczem w Radziczu. W 1968 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia diakonatu przyjął 8 czerwca 1974 roku, a prezbiteratu 21 czerwca 1975 roku w gnieźnieńskiej katedrze. Jako wikariusz pracował w: Janikowie, Solcu Kujawskim, Mogilnie, Bydgoszczy, Janowcu Wlkp., Gnieźnie. Był proboszczem parafii: św. Marii Magdaleny w Brudzewie i św. Andrzeja Boboli w Radziczu. W 2016 roku przeszedł na emeryturę.

Śp. Grażyna Bartnicka

26 grudnia 2023 roku odeszła do wieczności długoletnia nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 4 oraz Gimnazjum nr 4 w Nakle, śp. Grażyna Bartnicka. Została pochowana na cmentarzu w Bydgoszczy.

Śp. Edward Suszko

Pod koniec roku 2023 zmarł Edward Suszko. Przez cztery lata pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Mroczy.

Edward Suszko był radnym mroteckiej gminy I Kadencji w latach 1990–1994.

Śp. Elżbieta Książek

Na początku roku zmarła Elżbieta Książek, była sołtys Sołectwa Kosowo w gminie Mrocza. Elżbieta Książek pełniła funkcję sołtysa w latach 2007-2015.

Śp. Teresa Przyborowska

25 stycznia 2024 zmarła Teresa Przyborowska, emerytowana nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu. Teresa Przyborowska, z domu Klamut, urodziła się w 1928 roku w Dębicy. Ukończyła średnią szkołę w Kuźnicy dla panien z dobrego domu. Wraz z mężem wychowała i wykształciła 3 synów, doczekała się 6 wnuków i 11 prawnuków. Była osobą skromną, pracowitą i szlachetną, której można by wręczyć medal z ludzkiej pamięci i wdzięczności.

Śp. Teresa Bachta

7 marca 2024 roku druhna harcmistrz Teresa Bachta odeszła na wieczną wartę. Teresa Bachta urodziła się 25 stycznia 1945 roku. W roku 1964 ukończyła Liceum Pedagogiczne w Nakle i podjęła pracę w Szkole Podstawowej w Trzeciewnicy, w której pracowała do roku 1997. Od początku pracy pedagogicznej bardzo zaangażowała się w pracę harcerską. Została drużynową 4 Drużyny Harcerskiej im. Janka Krasickiego, która zmieniła potem nazwę na Powstańców Wielkopolskich. Od 1980 roku organizowała także w Szkole Podstawowej w Trzeciewnicy ferie zimowe. W 1998 roku Teresa Bachta została Komendantem Hufca Nakło. Funkcję tę pełniła do 2015 roku. Z jej inicjatywy Szkoła Podstawowa w Trzeciewnicy i Hufiec Nakło otrzymały nazwę Powstańców Wielkopolskich. Aktywnie działała również w Towarzystwie Przyjaciół Nakła. Była współzałożycielką Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nakielskiej OIKOS. W 2008 roku Druhna Teresa Bachta, została Honorowym Obywatelem Powiatu Nakielskiego.

Śp. Michał Szweda

W połowie marca zmarł działacz społeczny Michał Szweda. Był szczęśliwym mężem, ojcem i dziadkiem, ale i godnym zaufania kolegą i przyjacielem. Był także organizatorem rejsów żaglowych i spływów kajakowych. Wspierał żonę Iwonę – prezeskę Stowarzyszenia Inicjatyw Rozwoju Rynarzewa w organizacji wycieczek i imprez integrujących mieszkańców Rynarzewa i okolic. Bez niego nie odbyłby się żaden z kilkunastu spływów Gąsawką i Notecią do Nakła, on je organizował, prowadził i kochał.

Śp. Aldona Siudzińska

W połowie marca zmarła harcmistrzyni z Nakła, Aldona Siudzińska. Druhna Donia w listopadzie 2023 roku obchodziła setne urodziny. Aldona Siudzińska urodziła się w 1923 roku w Nakle. Z wykształcenia była farmaceutką. Naukę pobierała w Liceum Ogólnokształcącym w Nakle. Przygodę z harcerstwem rozpoczęła w Nakielskiej Drużynie Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, działającej przy nakielskim Gimnazjum. Drużyna ta prężnie funkcjonowała od 1930 do 1939 roku. W latach osiemdziesiątych  była jednym z założycieli Kręgu Starszych Instruktorów im. Adama Mickiewicza działającym przy Hufcu w Nakle. Od lat, 11 listopada organizowała w swoim domu niezapomniane spotkania. Dzień ten poświęcała pamięci poległym i pomordowanym harcerzom Hufca Nakielskiego. Ostatnie lata swojego życia spędziła w Domu Pomocy Społecznej w Nakle. Uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów została wyróżniona „Złotą Odznaką Honorową”.

Śp. ks. Maciej Chmielewski

Po długiej i ciężkiej chorobie, 3 czerwca zmarł ks. Maciej Chmielewski, proboszcz parafii św. Jakuba Mniejszego Apostoła w Dąbrówce Nowej i egzorcysta diecezji bydgoskiej. Niegdyś posługiwał w mroteckim kościele. Ksiądz Maciej Chmielewski święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 2000 roku z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. Jako wikariusz pracował m.in. w parafii św. Mikołaja w Mroczy. Od 16 października 2021 roku służył jako proboszcz parafii św. Jakuba Mniejszego Apostoła w Dąbrówce Nowej. Pełnił również posługę egzorcysty diecezjalnego.

Śp. Danuta Pilarska

Na początku czerwca, w wieku 74 lat, zmarła Danuta Pilarska, ceniona i znana działaczka społeczna z gminy Szubin. Przez całe swoje życie walczyła o niezależne prawa i godność rolnika. Danuta Pilarska z zawodu była rolnikiem, dlatego tak bliskie jej sercu były sprawy polskiej wsi. Od 1978 roku w Retkowie wraz z mężem prowadziła gospodarstwo rolne. W 1996 roku przekształciła je w gospodarstwo ekologiczne. W 1981 roku była jedną z uczestniczek Strajku Chłopskiego w Bydgoszczy. Była wielokrotnie doceniana i nagradzana. Przez całe swoje życie pełniła wiele funkcji społecznych. Przez lata była sołtysem Retkowa, Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich i wiceprezesem jednostki OSP w Szubinie, a także przewodniczącą Rady Organizacji Pozarządowych w powiecie nakielskim. Była także kandydatką do fotela burmistrza Szubina i kandydatką do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Sprawowała także funkcję Prezesa Zarządu Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu, Była Zastępcą Przewodniczącego Rady do spraw Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przewodniczącą Zespołu do spraw Sprzedaży Bezpośredniej w Radzie Dialogu Społecznego w Rolnictwie przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sekretarzem NSZZ RI Solidarności Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Skarbnikiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia "Ekoland", od 2016 roku honorowym Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Szubinie. W 2018 roku otrzymała Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” w uznaniu zasług na rzecz walki o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej i praw człowieka.

Śp. Józef Bączek

W czerwcu zmarł Józef Bączek, który przez wiele lat był sołtysem Starego Jarużyna. Józef Bączek mieszkał w Wymysłowie. Funkcję sołtysa pełnił do października 2018 roku. Wówczas złożył rezygnację, a na stanowisku sołtysa zastąpił go Stanisław Miniszewski.

Śp. Mariusz Malikowski

W połowie czerwca odszedł Mariusz Malikowski, były sołtys Paterka i radny Rady Miejskiej w Nakle. Miał 59 lat. Mariusz Malikowski sprawował funkcję sołtysa w latach 2010-2021. Od 2014 był radnym Rady Miejskiej w Nakle. Na początku marca 2021 roku zrezygnował z obu pełnionych przez siebie funkcji.

Śp. Edward Staszałek

W czerwcu zmarł Edward Staszałek. Przez wiele lat był sołtysem Ciężkowa. Miał 100 lat. Urodził się 26 grudnia 1923 roku w Ciężkowie. Edward Staszałek zawsze bardzo angażował się w życie lokalnej społeczności. W 1948 roku został sekretarzem OSP w Ciężkowie, a od 1954 roku aż do 1999 sprawował funkcję sołtysa wsi Ciężkowo. Przez 44 lata stał na czele OSP w Ciężkowie, jako prezes. Pełnił także funkcję radnego Gromadzkiej Rady Narodowej. Był też członkiem Prezydium Rady. Do 92 roku życia, jako kościelny czynnie uczestniczył w życiu wspólnoty parafialnej. Edward Staszałek był wielokrotnie nagradzany za swoją bezinteresowną pracę na rzecz lokalnej społeczności. Jego działalność często spotykała się z uznaniem innych osób. Został odznaczony m.in Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasług, Brązowym Krzyżem Zasług, Złotym Znakiem Związku OSP RP. Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Pamiątkowym Krzyżem Kombatanckim „Zwycięzcom 1945”.

Śp. Edward Rzepiński

3 lipca 2024 roku, przeżywszy 77 lat, zmarł łowczy, myśliwy oraz działacz społeczny Edward Rzepiński. Śp. Edward Rzepiński był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych łowczych w całym powiecie nakielskim. Należał do Koła Łowieckiego Nr 4 „Borek” w Samostrzelu. Nie była mu również obca działalność na rzecz lokalnej społeczności. Ochoczo uczestniczył w rozmaitych spotkaniach z mieszkańcami, opowiadając przy tym o żyjącej w miejscowych lasach zwierzynie i dzieląc się fachową wiedzą z zakresu myślistwa. Zabierał również głos w ważnych dla całej gminy sprawach, które dotyczyły zarówno tematu myślistwa, jak i miejscowych terenów leśnych. Był łowczym przez 21 lat.

Śp. Grzegorz Kruś

1 sierpnia 2024 roku odszedł na wieczny spoczynek Grzegorz Kruś, wieloletni nauczyciel Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie. Mieszkańcy wspominają go jako wspaniałego nauczyciela i cudownego wychowawcę.

Śp. Krzysztof Pokrzywiński

W sierpniu na wieczną służbę odszedł wieloletni druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni Krzysztof Pokrzywiński. Strażacy podkreślali, że w ich sercach pozostanie on na zawsze, a każdy wspólny wyjazd i chwila, zostaną zapamiętane.  Druh Pokrzywiński został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kcyni. Zmarł w wieku zaledwie 36 lat.

Śp. Stanisław Wyrwas

30 sierpnia 2024, w wieku zaledwie 58 lat, zmarł Stanisław Wyrwas, członek klubu Czarni Nakło z lat 90. Był kierownikiem kadr wojewódzkich K-PZPN, zawodnikiem klubów z naszego regionu, zaangażowanym działaczem. Przez lata aktywnie działał jako kierownik drużyny w takich klubach jak Polonia Bydgoszcz, Victoria Koronowo czy Unia Solec Kujawski. Z wielką pasją organizował rozgrywki oldbojów. Przed rozpoczęciem pracy w futbolu był obiecującym piłkarzem ręcznym.

Śp. ks. Lucjan Wiśniewski

31 sierpnia, zmarł ks. prałat Lucjan Wiśniewski, emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej. Był wikariuszem w mroteckiej parafii. Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1960 roku z rąk Prymasa Tysiąclecia – Stefana kard. Wyszyńskiego. Jako wikariusz pracował we wspólnotach w: Witkowie, Gnieźnie (Świętej Trójcy), Wągrowcu (fara), Inowrocławiu (św. Józefa), Kawęczynie-Grabiu, Mroczy i Bydgoszczy (św. Józefa). W latach 1976-1989 był proboszczem parafii św. Andrzeja Apostoła w Czeszewie, a w latach 1989-2009 Świętej Trójcy w Łobżenicy. Będąc na emeryturze służył do ostatnich dni w Łobżenicy.

Śp. Grzegorz Wilczyński

11 września odszedł strażak-ochotnik, druh Grzegorz Wilczyński. Przez wiele lat czynnie działał w szeregach Świętego Floriana w jednostce OSP Dziewierzewo, pomagając innym. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Dziewierzewie.

Śp. ks. Wojciech Necel

16 września 2024 zmarł kolejny potulicki duszpasterz z okresu 1 sierpnia 2005 – 26 sierpnia 2007 - ks. Wojciech Necel SChr. To wieloletni wykładowca prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, wykładowca na UKSW w Warszawie i Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie oraz Sędzia Diecezjalny w Metropolitalnym Sądzie Duchownym w Poznaniu, w latach 1989-1995 sekretarz generalny zgromadzenia, a w latach 2017-2024 konsultor Rady KEP ds Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Śp. Henryk Kitkowski

19 października odszedł na wieczną wartę śp. Henryk Kitkowski. Był pasjonatem historii, wiceprezesem Towarzystwa Historycznego w Kcyni, a przede wszystkim człowiekiem o wielkim sercu, który zawsze chętnie dzielił się swoją wiedzą i pasją. Jego zaangażowanie w liczne rekonstrukcje historyczne, projekty filmowe, pokazy muzealne, lekcje dla młodzieży oraz pełnione warty podczas uroczystości patriotycznych i kościelnych, pozostawiły trwały ślad w naszej pamięci. Spoczął na cmentarzu w Szubinie.

Śp. Jadwiga Wołowicz

22 października 2024 zmarła śp. Jadwiga Wołowicz. Przez 43 lata była Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Szaradowie, które powstało dzięki jej zaangażowaniu. Przez trzy kadencje pełniła funkcję Radnej Rady Miejskiej w Szubinie, a przez dwanaście lat z oddaniem działała jako sołtys sołectwa Zalesie. Jej inicjatywy doprowadziły do utworzenia świetlicy wiejskiej w Szaradowie oraz powstania filii biblioteki. Była promotorką sztuki ludowej Pałuk, dbając o pielęgnowanie i przekazywanie tradycji kolejnym pokoleniom. Za swoją działalność i zasługi otrzymała wiele wyróżnień, w tym Honorowy Medal im. ks. Jana Kleina oraz Medal Honorowy Sędziwoja z Szubina, które potwierdzają jej wkład w życie lokalnej społeczności.

Oceń artykuł: 7 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Praca na wysokości
60PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
0

Kompetencje cyfrowe nauczycieli. Nowe projekty

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło podpisywanie umów# dotyczących wsparcia realizacji przedsięwzięć z Inwestycji „E-kompetencje” w ramach dwóch naborów: dla nauczycieli przedszkolnych oraz dla nauczycieli szkolnych. Ich celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych u nauczycieli, aby skuteczniej wprowadzali dzieci i młodzież w świat nowych technologii.

(czytaj więcej)
0

Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach

Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.

(czytaj więcej)
0

Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

(czytaj więcej)
0

Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.

(czytaj więcej)