Dziś mamy 25 kwietnia 2025, piątek, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2021

Czosnek inaczej. Ciekawe inspiracje na dania z czosnkiem

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że dodaje odwagi.# W średniowieczu noszono go jako amulet. Jako jego ojczyznę wskazuje się Azję, lecz aktualnie stanowi ważny składnik kuchni niemal całego świata. Mowa o czosnku, oczywiście! Choć z produktem tym związana jest niejedna fantastyczna legenda, z okazji Dnia Czosnku szef kuchni Knorr poleca przyjrzeć się bliżej jego kulinarnym zastosowaniom i wyjść poza utarte kuchenne schematy.

Mały wielki czosnek
Za piciem ciepłego mleka z czosnkiem, do czego przekonywały nas babcie i mamy, nie każdy przepada. Czosnkowi jednak nie można odmówić walorów, dzięki którym nawet najłagodniejsze i neutralne w smaku dania zyskują dużo ciekawszy i bardziej wyrazisty charakter.

Wystarczy połączyć go z jogurtem naturalnym i tymiankiem, by uzyskać smaczny dip do mięs albo warzyw.

Bruschetta, czyli słynna włoska grzanka, bez czosnku nie smakowałaby tak samo dobrze. Przed wstawieniem do piekarnika, kromki należy skropić oliwą oraz natrzeć czosnkiem. Pozostaje już tylko dodanie świeżych pomidorów i gotowe!

Jeśli zrobiliście duże zapasy warzywa i obawiacie się, że nie zdążycie go zużyć, część możecie zamrozić. Tego wyśmienitego dodatku do potraw nie warto marnować i to nie tylko podczas Dnia Czosnku!

Czosnek na pierwszym planie
Dodajemy go do marynat, pieczonych i smażonych mięs, warzywnych sosów… Intensywne smak i aromat sprawiają, że nie trzeba używać go w dużych ilościach i z tego względu często jest postrzegany wyłącznie jako przyprawa. Istnieje jednak wiele dań, w których czosnek gra pierwsze skrzypce.

Zupy czosnkowe to kapitalne przystawki, które sprawdzają się na co dzień i od święta. Kilka główek czosnku, ugotowane ziemniaki i porcja sera mascarpone – z tych składników wyczarować można gęsty, aksamitny krem. Na jednej porcji trudno będzie poprzestać! Jeśli chcecie zobaczyć czosnek w wersji naprawdę wykwintnej, skorzystajcie z pomysłu szefa kuchni Knorr na krewetki z grillowanym czosnkiem. To bardzo szykowny wariant szaszłyków, dzięki którym zaimponować można najbardziej wymagającym gościom.

Krewetki z grillowanym czosnkiem

Czas przygotowania: 35 minut

Ilość porcji: 7

Składniki:

21 dużych krewetek bez skorupek
500 g łososia
2 łyżki Przyprawy do grilla Knorr
3 łyżki Sosu Hellmann's Chili
7 źdźbeł trawy cytrynowej
14 pomidorków koktajlowych
7 cebulek szalotek
1 pęczek natki kolendry
6 łyżek oliwy z oliwek
3 ząbki czosnku
Sposób przygotowania:

Zalej szalotki wrzącą wodą i odstaw, aż osłonka cebulek delikatnie zmięknie. Następnie obierz je i poprzekrawaj na pół.
Rybę pokrój w kostkę o wielkości 2 cm. Tak przygotowanego łososia wrzuć wraz z krewetkami do miski. Do całości wlej 3 łyżki oliwy z oliwek, wsyp Przyprawę do grilla Knorr i ¼ pęczka posiekanej natki kolendry. Starannie wymieszaj wszystkie składniki.
Na patelni z resztą oliwy z oliwek podsmaż posiekane ząbki czosnku. Po zarumienieniu dodaj do niego pozostałą kolendrę, trzy łyżki gotowego sosu chili i łyżkę wody. Wszystko wymieszaj i odczekaj, aż oliwa zemulguje.
Na źdźbła trawy cytrynowej nabijaj kolejno składniki. Rozpocznij od krewetki, potem nadziej cebulkę, łososia oraz połówkę pomidorka. Na każdym szaszłyku powinny się znaleźć trzy kawałki ryby oraz trzy krewetki.
Szaszłyki posmaruj na górze sosem i grilluj je z każdej strony przez około 6 minut, co jakiś czas dodając na wierzch kolejną porcję sosu.
Nie tylko korniszony, czyli czosnek ze słoika

Robienie domowych przetworów przechodzi aktualnie renesans. Na półkach w piwnicach i spiżarniach lądują już nie tylko kiszone ogórki i marynowane grzyby. Szukając kolejnych inspiracji, warto zwrócić uwagę na czosnek. Można przygotować do niego zalewę z dodatkiem gorczycy, chili, rozmarynu, ziół prowansalskich, musztardy, miodu albo czerwonego wina. Marynowane ząbki czosnku tracą swój ostry smak, więc stają się doskonałym uzupełnieniem kanapek, sałatek i koreczków idealnych na przyjęcia.

Materiał: infowire.pl

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)