Dziś mamy 3 lipca 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

31 maja 2022

Dzień Kolorów Daltońskich w szubińskim przedszkolu. Zabawy nie brakowało

fot. pow.

fot. pow.

Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie to# placówka, która od kilku lat pracuje zgodnie z założeniami pedagogiki planu daltońskiego i jest certyfikowanym Przedszkolem Daltońskim. Cała przedszkolna społeczność swą pracę i codzienne funkcjonowanie opiera na filarach takich, jak odpowiedzialność, samodzielność, współpraca i refleksja. Wszystkie nasze działania dążą do tego, by rozwijać w dzieciach te umiejętności oraz takie formy zachowań, które ułatwią im funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.

Jako placówka Daltońska, postanowiliśmy zorganizować Dzień Kolorów Daltońskich – jako dzień pełen wrażeń dla dzieci, ale również dzień przypominający o najważniejszych daltońskich ideach. W ten wyjątkowy dzień wszystkie dzieci przyszły ubrane w daltońskich kolorach: czerwonym, niebieskim, pomarańczowym, zielonym, żółtym, różowym i fioletowym. Na początku, każda grupa została zaproszona na hol przedszkola, na którym omówione zostały wszystkie daltońskie barwy oraz ich znaczenie. Następnie w rytmie piosenki „Daltonka” dzieci wykonywały zadanie grupowe – malowanie kwiatka przypisanego do określonego dnia tygodnia i koloru grupy. Od początku przedszkolaki mogły wzmocnić poczucie współpracy i odpowiedzialności za powierzone im zadanie. Po jego wykonaniu dzieci udawały się do ogrodu przedszkolnego, w którym ukryte zostały zadania. Po odszukaniu kopert z zadaniem dzieci odczytywały zawartą tam instrukcję i działając zgodnie z nią, wykonywały kolejne zadania. A zadań było wiele! Przelewanie wody w kolorach dni tygodnia z wiaderek do butelek, skoki przez kolorowe szarfy, malowanie kredą na tablicy daltońskiego tygodnia, rzucanie kolorowymi woreczkami do celu, kodowanie na macie z kolorowymi kubeczkami, układanie kolorowych patyczków wg podanych wzorów, wieszanie kartek na sznurku zgodnie z podanym rytmem - kolorowy tydzień, układanie domina i wiele, wiele więcej. Realizowanie wszystkich zadań wzmacniało w dzieciach poczucie bycia jedną drużyną, na której sukces pracowało każde z nich. Potrafiły rozdzielać pomiędzy siebie obowiązki i dążyć do realizacji celu. Na zakończenie dzieci z wszystkich grup stanęły do wspólnej, pamiątkowej fotografii – co ukazało nie tylko jedność i współpracę grupową, ale również naszą daltońską przedszkolną pasję. Dzieci na zakończenie otrzymały instrukcje wykonania kwiatów w sali przedszkolnej, które stały się dekoracją na zbliżające się Święto Rodziny w naszym daltońskim przedszkolu.

Organizacja takiego święta dała nam możliwość rozwijania nie tylko współpracy, odpowiedzialności dzieci, ale również całą masę pozytywnej energii do realizacji kolejnych daltońskich przedsięwzięć w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie. Ukazała również po raz kolejny, że pedagogika planu daltońskiego sprawia, że atmosfera panująca w placówce oraz współpraca wszystkich jej podmiotów, powodują, że jest miejscem wyjątkowym… i kolorowym!

Materiał: Martyna Ucińska, Olga Nowak - Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zawód położna, to dużo więcej niż troska. Opowiada laureatka konkursu

Mówi się, że położna to najpiękniejszy zawód świata. I trudno się z tym nie zgodzić#, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich położna realizuje swoje zadania. Większości społeczeństwa zawód ten kojarzy się z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań, jakie położna może realizować i kompetencji, które posiada jest zdecydowanie szerszy. O zawodzie położnej, o tym, co zrobić, żeby nią zostać i o możliwościach jakie daje praca położnej pisze Małgorzata Drężek Skrzeszewska – laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)
0

Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).

(czytaj więcej)