Dziś mamy 5 grudnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

31 maja 2022

Dzień Kolorów Daltońskich w szubińskim przedszkolu. Zabawy nie brakowało

fot. pow.

fot. pow.

Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie to# placówka, która od kilku lat pracuje zgodnie z założeniami pedagogiki planu daltońskiego i jest certyfikowanym Przedszkolem Daltońskim. Cała przedszkolna społeczność swą pracę i codzienne funkcjonowanie opiera na filarach takich, jak odpowiedzialność, samodzielność, współpraca i refleksja. Wszystkie nasze działania dążą do tego, by rozwijać w dzieciach te umiejętności oraz takie formy zachowań, które ułatwią im funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.

Jako placówka Daltońska, postanowiliśmy zorganizować Dzień Kolorów Daltońskich – jako dzień pełen wrażeń dla dzieci, ale również dzień przypominający o najważniejszych daltońskich ideach. W ten wyjątkowy dzień wszystkie dzieci przyszły ubrane w daltońskich kolorach: czerwonym, niebieskim, pomarańczowym, zielonym, żółtym, różowym i fioletowym. Na początku, każda grupa została zaproszona na hol przedszkola, na którym omówione zostały wszystkie daltońskie barwy oraz ich znaczenie. Następnie w rytmie piosenki „Daltonka” dzieci wykonywały zadanie grupowe – malowanie kwiatka przypisanego do określonego dnia tygodnia i koloru grupy. Od początku przedszkolaki mogły wzmocnić poczucie współpracy i odpowiedzialności za powierzone im zadanie. Po jego wykonaniu dzieci udawały się do ogrodu przedszkolnego, w którym ukryte zostały zadania. Po odszukaniu kopert z zadaniem dzieci odczytywały zawartą tam instrukcję i działając zgodnie z nią, wykonywały kolejne zadania. A zadań było wiele! Przelewanie wody w kolorach dni tygodnia z wiaderek do butelek, skoki przez kolorowe szarfy, malowanie kredą na tablicy daltońskiego tygodnia, rzucanie kolorowymi woreczkami do celu, kodowanie na macie z kolorowymi kubeczkami, układanie kolorowych patyczków wg podanych wzorów, wieszanie kartek na sznurku zgodnie z podanym rytmem - kolorowy tydzień, układanie domina i wiele, wiele więcej. Realizowanie wszystkich zadań wzmacniało w dzieciach poczucie bycia jedną drużyną, na której sukces pracowało każde z nich. Potrafiły rozdzielać pomiędzy siebie obowiązki i dążyć do realizacji celu. Na zakończenie dzieci z wszystkich grup stanęły do wspólnej, pamiątkowej fotografii – co ukazało nie tylko jedność i współpracę grupową, ale również naszą daltońską przedszkolną pasję. Dzieci na zakończenie otrzymały instrukcje wykonania kwiatów w sali przedszkolnej, które stały się dekoracją na zbliżające się Święto Rodziny w naszym daltońskim przedszkolu.

Organizacja takiego święta dała nam możliwość rozwijania nie tylko współpracy, odpowiedzialności dzieci, ale również całą masę pozytywnej energii do realizacji kolejnych daltońskich przedsięwzięć w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie. Ukazała również po raz kolejny, że pedagogika planu daltońskiego sprawia, że atmosfera panująca w placówce oraz współpraca wszystkich jej podmiotów, powodują, że jest miejscem wyjątkowym… i kolorowym!

Materiał: Martyna Ucińska, Olga Nowak - Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nadzieje polskich kibiców. Dzisiaj Polska zagra z Meksykiem

Rozpoczęcie mundialu rozpaliło nadzieje polskich kibiców. Sukces w meczu towarzyskim z Chile (1:0) dodał optymizmu #przed dzisiejszym spotkaniem z Meksykiem.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)