Dziś mamy 2 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

06 listopada 2024

Modlitwa za zmarłych księży diecezji. Uroczysta procesja

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Kapłan winien mieć te same dążenia, co Jezus, ogołacając się z własnego ja, by odnaleźć #w miłości posłusznej, czystej i ubogiej główną drogę do zjednoczenia z Bogiem i jedności z braćmi” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

 

Bydgoska Katedra św. Marcina i Mikołaja była miejscem modlitwy m.in. za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej, która została ustanowiona 24 lutego 2006 roku. – Kanonicy są to duchowni, którzy intensywnej niż inni kapłani współpracują z biskupem nad pogłębianiem ducha wiary i dziełem ewangelizacji Kościoła – dodał ordynariusz.

Po co w Kościele są takie ciała, jak kapituły? Czy były i są po to, by rozdawać godności zasłużonym? – pytał biskup, dodając, że zrodziły się one w Kościele z pragnienia pielęgnowania wspólnego życia. – Jeśli autentycznie trwamy przy Chrystusie paschalnym, gdzie tajemnica męki i śmierci nie przesłania nadziei zmartwychwstania, to nasze pielgrzymowanie prowadzi we właściwym kierunku, umacnia wiarę i jej ewangelizacyjną dynamikę, której najpiękniejszym owocem jest autentyczne świadectwo – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Jak zauważył, jednym z owoców życia wiarą jest widzenie obok siebie drugiego człowieka i patrzenie na każdego „oczyma Bożymi”. – Wtedy kapłan potrafi wychodzić ze świata swoich małych potrzeb, egoizmu, a dostrzega, że potrzebuje go drugi, zwłaszcza ten najbardziej opuszczony, zagubiony i ubogi – zaznaczył.

Takie są m.in. zadania księży kanoników, by służyć sobie nawzajem. – By ludzkie talenty stały się darem dla Kościoła, jego wiernych i dla życia kapłańskiego. Bądźcie zatem odważnymi stróżami wiary i mężami modlitwy, czujcie się odpowiedzialni za dziedzictwo Kościoła katedralnego i tej niezwykłej bydgoskiej historii, a przede wszystkim służcie bliźnim, bowiem w nich żyje Jezus – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Po Mszy św. bp Krzysztof Włodarczyk przewodniczył procesji wewnątrz świątyni, wspominając zmarłych, którzy zostali w niej pochowani, m.in. rodziców i przodków, poległych w obronie ojczyzny i ofiary wojen, duchownych, osoby konsekrowane, członków Bractwa Szkaplerznego. Obecni modlili się m.in. w intencji burmistrzów Bydgoszczy – Wojciecha Łochowskiego i Marcina Orłowskiego.

Pamiętano o zmarłych kanonikach: Kazimierzu Kamińskim, Stefanie Osińskim, Piotrze Wegnerze, Stanisławie Woźniaku, Edwardzie Siwaku, Piotrze Renkel, Zbigniewie Maruszewskim, Andrzeju Rosie, Bogdanie Jaskólskim, Marianie Ratajczaku, Hieronimie Krawczyńskim, Janie Graczyku, Jerzym Tworowskim, Tadeuszu Kolonie, Narcyzie Wojnowskim, Macieju Gutmajerze i Tadeuszu Zabłockim, Zbigniewie Lewandowskim, Bogumile Stachowiaku, Bogumile Szarym, jak i zmarłych kapłanach w ostatnim roku.

W katedrze modlił się również – w kolejną rocznicę swojej sakry i urodzin – biskup senior Jan Tyrawa.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy

Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.

(czytaj więcej)
0

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)