Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

23 stycznia 2023

"Sól naszej ziemi". Blisko 460 tysięcy seniorów w kujawsko-pomorskim

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Seniorzy coraz częściej łamią stereotypy związane z wiekiem – pracują, biorą udział w warsztatach i kursach, korzystają z komputera. #Marszałkowska polityka senioralna uwzględnia różnorodne potrzeby tej grupy wiekowej. Dziś (23 stycznia) odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Polityki Senioralnej połączone z seminarium na temat działań na rzecz seniorów. Spotkanie rozpoczął występ Klubu Seniora Niezapominajka z Ciechocinka, zebranych przywitali marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. W wydarzeniu udział wzięły także radne województwa Katarzyna Lubańska i Małgorzata Taranowicz.

- Seniorzy to sól naszej ziemi. Czerpiemy od nich doświadczenie, wskazują nam w jakim kierunku powinien zmierzać region. Chciałbym podziękować wszystkim seniorom, babciom i dziadkom, którzy są w naszym regionie bardzo aktywni - mówił marszałek Piotr Całbecki.

Podczas spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka prelekcję o seniorach w literaturze i reklamie wygłosił dr Adam Wróbel, a Stowarzyszenie Nasza Ostoja i Klub Seniora Niezapominajka z Ciechocinka zaprezentowały dobre praktyki w działaniach na rzecz seniorów. Seminarium podsumowała dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Krystyna Żejmo-Wysocka.

Seniorzy stanowią ponad 26 procent polskiego społeczeństwa. W województwie kujawsko-pomorskim mieszka blisko 460 tysięcy osób powyżej 60 roku życia. Większość seniorów w regionie, 66 proc., to kobiety. 271 mieszkanek i mieszkańców Kujaw i Pomorza ma 100 i więcej lat (48 mężczyzn i 223 kobiety). (Informacje za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy)

W ramach akcji Rówieśnicy Niepodległej honorujemy stuletnich mieszkańców województwa marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Od początku trwania akcji, czyli od 2018 roku, to już 287 stulatków z marszałkowskim odznaczeniem.

Powołana w 2014 roku Wojewódzka Rada ds. Polityki Senioralnej przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest organem opiniodawczo-doradczym wspierającym działania samorządu województwa w obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia seniorów. Samorząd województwa realizuje program polityki senioralnej, który obejmuje między innymi tworzenie dziennych domów pobytu, centrów usług środowiskowych, projekt teleopieki, sieć dziennej opieki domowej, system pomocy sąsiedzkiej, infolinię dla seniorów, gospodarstwa opiekuńcze na wsi i bezpłatne badania profilaktyczne.

Skład Wojewódzkiej Rady ds. Polityki Senioralnej 2019 – 2024:

Henryka Tracz – Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w Nakle nad Notecią
Czesław Zarzeczny – Włocławska Rada Seniorów
Henryk Szczepański – Gminna Rada Seniorów w Barcinie (powiat żniński)
Wiesława Taranowska – Miejska Rada Seniorów w Ciechocinku (powiat aleksandrowski)
Paweł Kaźmierczak – Klub Seniora „Malwa” w Pruszczu (powiat świecki)
Lidia Chmielewska – Grudziądzka Rada Seniorów
Alina Strzelczyk - Uniwersytet Trzeciego Wieku przy WSG w Bydgoszczy – Filia w Pakości (powiat inowrocławski)
Barbara Sosnowska - Uniwersytet Trzeciego Wieku przy WSG w Bydgoszczy – Filia w Koronowie (powiat bydgoski)
Ireneusz Frelichowski – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Seniora z siedzibą w Bydgoszczy
Ludwik Śliwiński – Rada Seniorów Miasta Chełmży
Henryk Sobczak – Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy
Ewa Zbelicka – Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku „Agora Nestora” w Bydgoszczy
Krystyna Żejmo-Wysocka – Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Departament Spraw Społecznych
Marcin Swaczyna – Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Biuro ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Joanna Chaberska – Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Departament Zdrowia
Iwona Wełnicka – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 35 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  kwachu, w dniu 24-01-2023 05:47:00 napisał:

  sól w oku

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Mors, w dniu 24-01-2023 10:52:52 napisał:

  Trochę muszę się zgodzic z opinia kwacha. Starsi ludzie(mimo że mam do nich szacunek) to często elektorat PiSu. Jak wszyscy wiedzą starsi ludzie mają olbrzymie doświadczenie życiowe ale jest też druga prawda że człowiek z wiekiem dziecinnieje i trochę głupieje. Dlatego na takiej grupie osób skupił się PiS i przekupuje ich na potęgę różnymi plusami. Sęk w tym drodzy dziadkowie i babcie ze to nie wy a wasze dzieci i wnuki będą płacić całe życie za te beneficiarskie rozdawnictwo PiSu. Dlatego jeżeli nienawidzicie jakiekolwiek partii opozycyjnej to chociaż nie idźcie do wyborów aby nie układać (czytaj nie rujnować) życia młodym ludziom. Was za 10-20 lat już nie będzie a my zostaniemy z problemami na całe życie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (4)

  Emeryci, w dniu 24-01-2023 11:30:37 napisał:

  Jestem emerytem i tak po ludzku chciałbym wiedzieć co się dzieje w tej wyremontowanej szkole w Paterku za wiele milionów złotych. Ilu tam uczęszcza emerytów, jakie jest obłożenie tego ośrodka z czego można korzystać????? Bo szczerze mówiąc nie znam żadnego emeryta żeby tam uczęszczał. Redakcjo!!!!! Prosimy o jakiś konkretny artykuł

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Budowa magazynów
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
0

Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Jakie zwyczaje ludowe są z tym związane?

Dzisiaj, 2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce ten dzień nazywany jest# Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)