Dziś mamy 29 października 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

07 października 2020

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Koncertowa inauguracja

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Kolejna uczelnia wyższa w regionie rozpoczęła rok# akademicki. Wczoraj (6 października) odbyła się uroczysta inauguracja w Akademii Muzycznej w im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Wczorajsze wydarzenie uatrakcyjnił koncert z okazji inauguracji roku akademickiego 2020/2021 w wykonaniu zespołu Krzysztof Herdzin Quartet. Widzowie mogli usłyszeć m.in. utwory Fryderyka Chopina i Giuseppe Verdiego. Wykład inauguracyjny wygłosił absolwent akademii Rafał Blechacz, pianista, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina.

Historia uczelni sięga lat 70. XX wieku. W 1974 roku władze centralne poparły pomysł powołania uczelni muzycznej w Bydgoszczy. Ówczesny dyrektor Filharmonii Andrzej Szwalbe zapewnił, o możliwości wydzielenia budżetu na rozpoczęcie działalności muzycznej szkoły wyższej. Po udzieleniu zgody przez Senat i rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, w Bydgoszczy powstała filia łódzkiej uczelni. 27 listopada 1979 roku jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Bydgoszczy szkołą wyższa przyjęła imię kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Kilka lat później przemianowano ją na Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Uczelnia kształci muzyków z tytułem licencjata, magistra sztuki oraz doktora sztuki. Podstawową dziedziną badań naukowych prowadzonych na uczelni jest nauka o muzyce, w tym teoria i historia muzyki, historia praktyki wykonawczej i kultura muzyczna regionu. Obecną kadrę dydaktyczną tworzy 189 osób, które kształcą 583 studentów z Polski i 28 z zagranicy. Szkoła posiada 7 kierunków i 44 specjalności. Wśród 166 absolwentów akademii są, poza Rafałem Blechaczem, między innymi Paweł Wakarecy (pianista, finalista XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina) oraz pianista, kompozytor i dyrygent Krzysztof Herdzin.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Czytniki kodów kreskowych
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Siłownia
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1099PLN PROMOCJAPLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Makaronu. Można stworzyć z niego proste i pyszne dania

Jesienne weekendy to doskonała okazja do szukania nowych pomysłów na wspólne spędzenie #czasu w domowym zaciszu. W najbliższą niedzielę nie trzeba będzie ich szukać, ponieważ 25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. To świetny pretekst, aby zaangażować wszystkich domowników w przygotowanie prostego i smacznego dania. Wystarczy 5 składników i odrobina czasu. Potrzebni będą też oczywiście miłośnicy makaronu. A takich na pewno nie brakuje, prawda?

(czytaj więcej)