Dziś mamy 29 października 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

17 października 2020

Co robić, gdy masz objawy koronawirusa? Zasady postępowania krok po kroku

Jak się zachować kiedy mam objawy COVID-19? Co zrobić jak dowiedziałem/am #się o dodatnim wyniku? Główny Inspektorat Sanitarny przypomina.

Jeśli masz objawy infekcji m.in.: gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak i podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem (wirusem SARS-CoV-2), nie idź do pracy, pozostań w domu i umów telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ.

Jeżeli lekarz POZ skieruje Cię na test, zawiadom pracodawcę. Za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu w oczekiwaniu na wynik otrzymasz zwolnienie lekarskie.

Badanie możesz wykonać w punkcie, w którym zostanie Ci pobrany wymaz z nosogardła. Listę punktów znajdziesz pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran

Jeśli nie możesz samodzielnie dojechać do punktu mobilnego, poinformuj lekarza - zleci w systemie, aby przyjechała do ciebie karetka wymazowa.

Informacja o dodatnim wyniku badania zostanie zamieszczona przez laboratorium w systemie EWP, dostępnym dla zaangażowanych podmiotów, w tym Policji, służb sanitarnych. Wynik badania będzie również dostępny dla Twojego lekarza POZ w aplikacji gabinet.gov.pl oraz dla Ciebie na Internetowym Koncie Pacjenta (instrukcję założenia konta znajdziesz tutaj https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta).

Lekarz POZ poinformuje Cię o wyniku badania. W przypadku braku kontaktu telefonicznego ze strony lekarza POZ, skontaktuj się z przychodnią, w której zlecono Ci badanie.

Jeśli robiłeś badanie komercyjnie bez skierowania od lekarza POZ, a wynik jest dodatni to nie wychodź z domu. Umów telefonicznie termin teleporady u lekarza POZ.

Lekarz POZ zadecyduje czy powinieneś dochodzić do zdrowia w domu czy też twój stan wymaga leczenia w warunkach szpitalnych i zostaniesz skierowany do szpitala. W przypadku, gdy nie masz warunków do odbywania izolacji w warunkach domowych, lekarz może skierować Cię do izolatorium.

Jeżeli lekarz skierował Cię do odbywania izolacji w warunkach domowych, to przekaże tę informację systemem gabinet.gov.pl do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli jesteś osobą pracującą, powinieneś otrzymać również zwolnienie lekarskie.

Po pojawieniu się tej informacji w systemie, powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna rozpoczyna procedurę:

- zostaniesz poproszony o sporządzenie listy osób, z którymi ostatnio kontaktowałeś się – Inspekcja Sanitarna przeprowadzi wywiad i rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne,

- możesz zostać poproszony o odpowiedzi na inne ważne w dochodzeniu pytania.

Jeśli potrzebujesz kontaktu do stacji sanitarno - epidemiologicznej zadzwoń na infolinię: +48 22 25 00 115.

Na osoby, z którymi miałeś kontakt może zostać nałożona 10-dniowa kwarantanna, jeżeli charakter tego kontaktu niósł ryzyko przeniesienia zakażenia (tzw. bliski kontakt). Pozostałe osoby z kontaktu zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym. Natomiast w każdym przypadku odbywania przez Ciebie izolacji w domu, kwarantanną zostaną objęte osoby, które z Tobą zamieszkują – jeśli są zatrudnione powinny złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania telepracy lub, gdy jest to niemożliwe będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Konieczne jest zainstalowanie aplikacji „Kwarantanna domowa” - aplikację pobierzesz z App Store lub Google Play, po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu.

Po 10 dniach, jeżeli nie masz objawów, zostajesz automatycznie zwolniony z izolacji domowej. Jeśli objawy utrzymują się - poinformuj lekarza. Lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu wobec Ciebie.

Przestrzegaj zasad związanych z odbywaniem izolacji i zadbaj, aby przestrzegały ich osoby, które z tobą mieszkają i są skierowane do izolacji (w przypadku wyniku dodatniego) lub kwarantanny (w przypadku bliskiego kontaktu z osobą dodatnią).

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym, zadzwoń na numer 999 lub 112, poinformuj o tym, że jesteś na izolacji domowej lub kwarantannie.

Materiał: GIS

Oceń artykuł: 5 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (18)

  nnnnn, w dniu 17-10-2020 14:33:42 napisał:

  jak co zrobić nikomu nie mówić i śiedzieć w domu żeby na kwarantanne nas nie za mkneli barany

  odpowiedz

  • -5 (11)

  obóz, w dniu 17-10-2020 14:44:51 napisał:

  a co jak szef ci powie ze musisz pszyjs bo cza robic i maszyna nie moze stac oni z biur sie pozamykali w domach a ludzie na produkcji musza robic i mowi musi wyjechaci jeszcze ludzi w busie pozarazasz ludzi na hali pozarazasz a szef siedzi w bunkrze i tylko muwi szybko a i lekarz sie boi l4 wystawic powie ci ze masz wziasc gripex i do roboty

  odpowiedz

  • -3 (9)

  Polaku lecz się sam, w dniu 17-10-2020 15:37:51 napisał:

  No chyba każdy logicznie myślący i obserwujący to co dzieje się w Polskiej służbie zdrowia-rodak wie jak się zachować.Po prostu nie doprowadzać swoim egoistycznym nieodpowiedzialnym zachowaniem do całkowitej dalszej agonii służby zdrowia.Ja na pewno będę unikał kontaktu.Posłucham nawoływań polityków "Polaku radź sobie sam"

  odpowiedz

  • -1 (11)

  asd, w dniu 17-10-2020 16:52:19 napisał:

  "Tylko nie mów nikomu" To już przerabialiście chcecie jeszcze kogoś pozarażać, może zabić. Zacznijcie od najbliższych.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -5 (19)

  Gnojokok, w dniu 17-10-2020 17:36:26 napisał:

  To co czytam,godzi w moją wolność konstytucyjną i nie przyjmuję tego do wiadomości.Mam swoje zasady,którymi się kieruję.

  odpowiedz

  • 3 (9)

  Ahmed, w dniu 17-10-2020 21:14:36 napisał:

  Cholera, chyba mam objawy koronawirusa, bo nie mam żadnych objawów. Teraz na pewno pobiegnę zrobić sobie testy PCR, które nie służą wykrywaniu wirusów, by dać się zamknąć w domowym więzieniu na nie wiadomo jaki czas i to niezgodnie z prawem. No to są dopiero ciekawe perspektywy. A co dopiero się naprawdę na coś pochorować? Zostaje wizyta u szeptuchy, bo lekarze "walczo z wirusem w koronie", oczywiście bohatersko walczo, za podwójne stawki.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Kolo, w dniu 17-10-2020 23:15:14 napisał:

  Ahmed dokładnie... jeszcze ogłosić wkoło, że ma się objawy koronowirusa (jakie? wszystkie... od wysypki po swąd dupy), samemu zamknąć się na kwarantannę 2 tyg. w sanepidzie powiedzieć z kim się i miało kontakt, udupić innych by mieli tak samo jak ja... Polskość :)

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Kpax, w dniu 17-10-2020 23:37:07 napisał:

  Ja jako wzorowy obywatel zgłoszę się do SS anepid. Pozdrawiam wszystkich i di otów rządzących polską

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Kpax, w dniu 17-10-2020 23:45:46 napisał:

  Jakim trzeba być d e bi Lem żeby napisać tak durny artykuł Ile Twoja matka musiała zjeść wapna żeby urodzić takiego pustaka jak Ty

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Mieszkaniec, w dniu 18-10-2020 06:31:06 napisał:

  Zanim udupicie Wszystkich w domach to może pomyślcie nad tym zeby zwolnić mieszkańców z opłat czynszu bo to czy ktoś straci pracę i będzie miał na rachunki to juz nie wasza działka. Wielu pracuję na czarno bo inaczej sie tu nie da - a wy tylko trabicie co chwilę żeby was wesprzeć bo "brak respiratorow maseczek itp" a kto nas wesprze co? Mając takie domy i wypłaty jak wy to też możemy nawet miesiącami być na kwarantannie

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Ja, w dniu 18-10-2020 19:24:56 napisał:

  To co jest tu napisane to banał. Znam osobe ktora byla zakażona covidem,rodzina nie była na kwarantannie. Nawet nie zapytai sie o nia wiec po co to pisanie.....Nasz system to banal ale jak to mowia papier wsystko przyjmnie.....

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Kpj, w dniu 19-10-2020 01:19:04 napisał:

  Po co te kłamstwa? Po pierwsze na teleporade czeka się kilka dni. Po drugie lekarz na teleporadzie nie kieruje na test osób ze wszystkimi symptomami. Bo nie i nic mu nie zrobisz. Po trzecie lekarz odmawia kontaktu bezpośredniego i nie zezwala na wizytę w przychodni bo nie chce się zarazić bo nawet dla lekarzy nie ma wolnych miejsc w szpitalach. Po czwarte żadne wymazobusy nie jeżdżą i wszyscy mają cię w dudzie. Po piąte nawet gdybyś się wyklucila o skierowanie na test to musisz ustawić się w kolejce do punktu pobrań minimum 6 godzin przed otwarciem i stać tyle godzin w deszczu by się załapać na dzienny limit osób które mają robiony wymaz.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Terminale płatnicze
Meble kuchenne
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Drukarki fiskalne Innova
2200PLN PROMOCJAPLN
Posnet XL
sugerowana cena producenta: 3431,70PLN
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Makaronu. Można stworzyć z niego proste i pyszne dania

Jesienne weekendy to doskonała okazja do szukania nowych pomysłów na wspólne spędzenie #czasu w domowym zaciszu. W najbliższą niedzielę nie trzeba będzie ich szukać, ponieważ 25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. To świetny pretekst, aby zaangażować wszystkich domowników w przygotowanie prostego i smacznego dania. Wystarczy 5 składników i odrobina czasu. Potrzebni będą też oczywiście miłośnicy makaronu. A takich na pewno nie brakuje, prawda?

(czytaj więcej)