Dziś mamy 28 listopada 2020, sobota, imieniny obchodzą:

17 października 2020

Co robić, gdy masz objawy koronawirusa? Zasady postępowania krok po kroku

Jak się zachować kiedy mam objawy COVID-19? Co zrobić jak dowiedziałem/am #się o dodatnim wyniku? Główny Inspektorat Sanitarny przypomina.

Jeśli masz objawy infekcji m.in.: gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak i podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem (wirusem SARS-CoV-2), nie idź do pracy, pozostań w domu i umów telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ.

Jeżeli lekarz POZ skieruje Cię na test, zawiadom pracodawcę. Za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu w oczekiwaniu na wynik otrzymasz zwolnienie lekarskie.

Badanie możesz wykonać w punkcie, w którym zostanie Ci pobrany wymaz z nosogardła. Listę punktów znajdziesz pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran

Jeśli nie możesz samodzielnie dojechać do punktu mobilnego, poinformuj lekarza - zleci w systemie, aby przyjechała do ciebie karetka wymazowa.

Informacja o dodatnim wyniku badania zostanie zamieszczona przez laboratorium w systemie EWP, dostępnym dla zaangażowanych podmiotów, w tym Policji, służb sanitarnych. Wynik badania będzie również dostępny dla Twojego lekarza POZ w aplikacji gabinet.gov.pl oraz dla Ciebie na Internetowym Koncie Pacjenta (instrukcję założenia konta znajdziesz tutaj https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta).

Lekarz POZ poinformuje Cię o wyniku badania. W przypadku braku kontaktu telefonicznego ze strony lekarza POZ, skontaktuj się z przychodnią, w której zlecono Ci badanie.

Jeśli robiłeś badanie komercyjnie bez skierowania od lekarza POZ, a wynik jest dodatni to nie wychodź z domu. Umów telefonicznie termin teleporady u lekarza POZ.

Lekarz POZ zadecyduje czy powinieneś dochodzić do zdrowia w domu czy też twój stan wymaga leczenia w warunkach szpitalnych i zostaniesz skierowany do szpitala. W przypadku, gdy nie masz warunków do odbywania izolacji w warunkach domowych, lekarz może skierować Cię do izolatorium.

Jeżeli lekarz skierował Cię do odbywania izolacji w warunkach domowych, to przekaże tę informację systemem gabinet.gov.pl do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli jesteś osobą pracującą, powinieneś otrzymać również zwolnienie lekarskie.

Po pojawieniu się tej informacji w systemie, powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna rozpoczyna procedurę:

- zostaniesz poproszony o sporządzenie listy osób, z którymi ostatnio kontaktowałeś się – Inspekcja Sanitarna przeprowadzi wywiad i rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne,

- możesz zostać poproszony o odpowiedzi na inne ważne w dochodzeniu pytania.

Jeśli potrzebujesz kontaktu do stacji sanitarno - epidemiologicznej zadzwoń na infolinię: +48 22 25 00 115.

Na osoby, z którymi miałeś kontakt może zostać nałożona 10-dniowa kwarantanna, jeżeli charakter tego kontaktu niósł ryzyko przeniesienia zakażenia (tzw. bliski kontakt). Pozostałe osoby z kontaktu zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym. Natomiast w każdym przypadku odbywania przez Ciebie izolacji w domu, kwarantanną zostaną objęte osoby, które z Tobą zamieszkują – jeśli są zatrudnione powinny złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania telepracy lub, gdy jest to niemożliwe będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Konieczne jest zainstalowanie aplikacji „Kwarantanna domowa” - aplikację pobierzesz z App Store lub Google Play, po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu.

Po 10 dniach, jeżeli nie masz objawów, zostajesz automatycznie zwolniony z izolacji domowej. Jeśli objawy utrzymują się - poinformuj lekarza. Lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu wobec Ciebie.

Przestrzegaj zasad związanych z odbywaniem izolacji i zadbaj, aby przestrzegały ich osoby, które z tobą mieszkają i są skierowane do izolacji (w przypadku wyniku dodatniego) lub kwarantanny (w przypadku bliskiego kontaktu z osobą dodatnią).

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym, zadzwoń na numer 999 lub 112, poinformuj o tym, że jesteś na izolacji domowej lub kwarantannie.

Materiał: GIS

Oceń artykuł: 5 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (18)

  nnnnn, w dniu 17-10-2020 14:33:42 napisał:

  jak co zrobić nikomu nie mówić i śiedzieć w domu żeby na kwarantanne nas nie za mkneli barany

  odpowiedz

  • -5 (11)

  obóz, w dniu 17-10-2020 14:44:51 napisał:

  a co jak szef ci powie ze musisz pszyjs bo cza robic i maszyna nie moze stac oni z biur sie pozamykali w domach a ludzie na produkcji musza robic i mowi musi wyjechaci jeszcze ludzi w busie pozarazasz ludzi na hali pozarazasz a szef siedzi w bunkrze i tylko muwi szybko a i lekarz sie boi l4 wystawic powie ci ze masz wziasc gripex i do roboty

  odpowiedz

  • -3 (9)

  Polaku lecz się sam, w dniu 17-10-2020 15:37:51 napisał:

  No chyba każdy logicznie myślący i obserwujący to co dzieje się w Polskiej służbie zdrowia-rodak wie jak się zachować.Po prostu nie doprowadzać swoim egoistycznym nieodpowiedzialnym zachowaniem do całkowitej dalszej agonii służby zdrowia.Ja na pewno będę unikał kontaktu.Posłucham nawoływań polityków "Polaku radź sobie sam"

  odpowiedz

  • -1 (11)

  asd, w dniu 17-10-2020 16:52:19 napisał:

  "Tylko nie mów nikomu" To już przerabialiście chcecie jeszcze kogoś pozarażać, może zabić. Zacznijcie od najbliższych.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -5 (19)

  Gnojokok, w dniu 17-10-2020 17:36:26 napisał:

  To co czytam,godzi w moją wolność konstytucyjną i nie przyjmuję tego do wiadomości.Mam swoje zasady,którymi się kieruję.

  odpowiedz

  • 3 (9)

  Ahmed, w dniu 17-10-2020 21:14:36 napisał:

  Cholera, chyba mam objawy koronawirusa, bo nie mam żadnych objawów. Teraz na pewno pobiegnę zrobić sobie testy PCR, które nie służą wykrywaniu wirusów, by dać się zamknąć w domowym więzieniu na nie wiadomo jaki czas i to niezgodnie z prawem. No to są dopiero ciekawe perspektywy. A co dopiero się naprawdę na coś pochorować? Zostaje wizyta u szeptuchy, bo lekarze "walczo z wirusem w koronie", oczywiście bohatersko walczo, za podwójne stawki.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Kolo, w dniu 17-10-2020 23:15:14 napisał:

  Ahmed dokładnie... jeszcze ogłosić wkoło, że ma się objawy koronowirusa (jakie? wszystkie... od wysypki po swąd dupy), samemu zamknąć się na kwarantannę 2 tyg. w sanepidzie powiedzieć z kim się i miało kontakt, udupić innych by mieli tak samo jak ja... Polskość :)

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Kpax, w dniu 17-10-2020 23:37:07 napisał:

  Ja jako wzorowy obywatel zgłoszę się do SS anepid. Pozdrawiam wszystkich i di otów rządzących polską

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Kpax, w dniu 17-10-2020 23:45:46 napisał:

  Jakim trzeba być d e bi Lem żeby napisać tak durny artykuł Ile Twoja matka musiała zjeść wapna żeby urodzić takiego pustaka jak Ty

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Mieszkaniec, w dniu 18-10-2020 06:31:06 napisał:

  Zanim udupicie Wszystkich w domach to może pomyślcie nad tym zeby zwolnić mieszkańców z opłat czynszu bo to czy ktoś straci pracę i będzie miał na rachunki to juz nie wasza działka. Wielu pracuję na czarno bo inaczej sie tu nie da - a wy tylko trabicie co chwilę żeby was wesprzeć bo "brak respiratorow maseczek itp" a kto nas wesprze co? Mając takie domy i wypłaty jak wy to też możemy nawet miesiącami być na kwarantannie

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Ja, w dniu 18-10-2020 19:24:56 napisał:

  To co jest tu napisane to banał. Znam osobe ktora byla zakażona covidem,rodzina nie była na kwarantannie. Nawet nie zapytai sie o nia wiec po co to pisanie.....Nasz system to banal ale jak to mowia papier wsystko przyjmnie.....

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Kpj, w dniu 19-10-2020 01:19:04 napisał:

  Po co te kłamstwa? Po pierwsze na teleporade czeka się kilka dni. Po drugie lekarz na teleporadzie nie kieruje na test osób ze wszystkimi symptomami. Bo nie i nic mu nie zrobisz. Po trzecie lekarz odmawia kontaktu bezpośredniego i nie zezwala na wizytę w przychodni bo nie chce się zarazić bo nawet dla lekarzy nie ma wolnych miejsc w szpitalach. Po czwarte żadne wymazobusy nie jeżdżą i wszyscy mają cię w dudzie. Po piąte nawet gdybyś się wyklucila o skierowanie na test to musisz ustawić się w kolejce do punktu pobrań minimum 6 godzin przed otwarciem i stać tyle godzin w deszczu by się załapać na dzienny limit osób które mają robiony wymaz.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Metkownice
od 179PLN
Wagi sklepowe
699PLN 500PLN
Baterie
od 0,90PLN
Nowe stylizacje
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)