Dziś mamy 15 sierpnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

30 czerwca 2022

"Czternastki" dla emerytów. Nie trzeba składać wniosków

W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana od # 25 sierpnia do 20 września. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. ZUS z urzędu wypłaci uprawnionym dodatkowe roczne świadczenie.

Czternastą emeryturę dostaną osoby, które na 24 sierpnia będą miały prawo do wypłaty jednego ze świadczeń długoterminowych z ZUS, m.in. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy tzw. świadczenia Mama 4+. Czternastki
nie dostaną osoby, które na 25 sierpnia będą mieć zawieszoną wypłatę świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków). W takiej sytuacji dodatkowe roczne świadczenie pieniężne  zostanie przekazane z chwilą wznowienia wypłaty świadczenia- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

ZUS z urzędu wypłaci czternastą emeryturę. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.

Czternasta emerytura w tym roku wyniesie 1338,44 zł brutto. Na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe np. emerytura, renta nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Świadczenie nie będzie jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł. Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł brutto, to czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł, czyli 1238,44 zł brutto. Jeśli świadczenie będzie wyższe niż 4188,44 zł brutto, to czternastka
nie będzie przysługiwać- wyjaśnia rzeczniczka.

W ubiegłym roku to dodatkowe świadczenie otrzymało w sumie ponad 9 mln osób,
w województwie kujawsko-pomorskim 425,5 tys. Łączna kwota wypłaconych czternastek w regionie wyniosła niemal pół miliarda złotych, w kraju prawie 9 mld zł.

Dodatkowe świadczenie pieniężne oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych swoim świadczeniobiorcom wypłaca także KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Wojskowe Biura Emerytalne i Biuro Emerytalne Służby Więziennej. W przypadku zbiegu prawa do świadczeń
np. emerytury z ZUS i KRUS osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które będzie wypłacał ZUS. Co ważne z kwoty „czternastki”, nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji.

materiał: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 10 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (20) Zgłoś naruszenie zasad

  • -20 (24)

  Danka , w dniu 30-06-2022 12:35:38 napisał:

  No zjednoczeni z opozycją do krytykowania wystąp. Brawo rząd , chociaż mnie to nie dotyczy bo dużo przekraczam próg,ale dla innych to dobra sprawa .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (9)

  Mela, w dniu 30-06-2022 12:38:08 napisał:

  Jak się nie mylę!!? , to będzie że donek Oskar to wymyślił.

  odpowiedz

  • 14 (18)

  Mariusz , w dniu 30-06-2022 14:47:52 napisał:

  inflacja szaleje szaleje szaleje... ciekawe dlaczego

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (8)

  Ja, w dniu 30-06-2022 15:22:09 napisał:

  Co to jest jednorazowe 1000 co niektórzy przez inflacje dostali do łapy co miesiąc po 6000 więcej brawo brawo

  odpowiedz

  • -9 (15)

  Danka , w dniu 30-06-2022 16:54:04 napisał:

  Do ja też dostałeś miewam ,no widzisz taki to ten rząd zły. Z donka 5 zł podwyżki emerytury no przez cały rok taki to sukces miała twoja partia. Jak w Bydgoszczy parę groszy nie chcą dać kierowcą a sobie podwyżki po tysiące złotych. A przypomnę że w Bydgoszczy rządzą zwolennicy ryżego " Oskara.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (16)

  Moawiecki, w dniu 30-06-2022 17:37:37 napisał:

  Danka Ty wojowniczko pislandu pisdnieta w ten nakielski pusty łeb. Całe życie żyjesz z zasiłków to za pis żyje Ci się najlepiej, zamiast dupe do pracy ruszyć

  odpowiedz

  • -4 (12)

  Danka , w dniu 30-06-2022 18:44:54 napisał:

  Do Moawiecki no widzisz pomyliłeś się byłam kiedyś w Nakle nad Notecią od 45 lat mieszkam w Warszawie i pislandia wogule mnie nie interesuje.A co do mojej emerytury to łajzo możesz tylko pomarzyć 6200 netto . To myślę nierobie że to tylko marzenia twoje. Ale próbuj dalej może Oskar donek ci pomoże .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 1 (5)

  Ooo, w dniu 30-06-2022 22:41:14 napisał:

  Tylko 6 200 to co Ty w życiu robiłęś - pewnie mundurowy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (6)

  Obserwator , w dniu 30-06-2022 23:45:48 napisał:

  Rozdawajcie więcej to nigdy nie opanujemy tej inflacji...

  odpowiedz

  • 8 (10)

  Rozbior, w dniu 01-07-2022 07:41:15 napisał:

  to wychodzi średnio ok 110 zł miesięcznie. Czy te 14 emerytury nawet z 13 chociaż w połowie pokryją wyższe wydatki jakie obecnie są? W grudniu (przed tą dziwną wojną) inflacja wynosila ponad 9% więc kogo to wina? Teraz sobie znaleźli wymówkę, a tak naprawdę rozwalili gospodarkę. Za chwilę mali i średni rolnicy będą likwidować gospodarstwa, ze względu na chore wymogi ceny i opłaty, zostaną same wielkie molochy i o to im wszystkim chodzi. Kompletnie nie mamy mieć niczego i być uzależnionym od jedynie od nich, ich dopłat i łaskawości. Zobaczycie co to będzie za kilka lat, reglamentowana żwyność i energią, likwidacja gotówki na rzecz totalnej kontroli i posłuszeństwa...

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Pytam, w dniu 01-07-2022 11:51:06 napisał:

  Czy Danka to Zofia, Grażynka itp itd?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)