Degustacja świątecznych dań. Prelekcja i pokaz kulinarny
fot. Piotr Bembenek dla Muzeum Ziemi Szubińskiej
W piątek 29 listopada w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyło się# wydarzenie pt. "Boże Narodzenie Wokół Stołu", na które złożyła się wystawa i prelekcja połączona z pokazem kulinarnym i degustacją świątecznych dań.
Na wystawie wykorzystano zbiory Muzeum Ziemi Szubińskiej pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Są to m.in. zabytkowe meble, sprzęty gospodarstwa domowego oraz bielizna stołowa i kuchenna. Ekspozycja uzupełniona została o depozyty udostępnione przez Piotra Adamczewskiego (zastawy, lampa), Elżbietę Kruk (lampa naftowa), ks. kanonika Tadeusza Lesińskiego (gramofon), Benignę Olszewską (zastawy), Adama Winieckiego (krzyż) oraz przekazane w ostatnim czasie darowizny od Jacka Janowiaka (meble) Barbary Masłowskiej (przybory kuchenne), Marii Piekarskiej (naczynia), Mirelli Siewkowskiej (naczynia), Radosława Woźniaka (kufer).
Na wystawie znalazły się też wybrane przedmioty, będące zapowiedzią przyszłorocznej ekspozycji noszącej roboczy tytuł: Boże Narodzenie W PRL-U, które przekazali Teresa Foigt, Roman Kiliński, Karolina Komasińska, Aleksandra Łuczak, Mariusz Michalak, Jerzy Miler, Aleksandra Mruczkowska, Anna Paszkiet, Anna Pawlak, Maria Piekarska, Magdalena Stępniewska, Katarzyna Tatar, Radosław Woźniak, Janina Żurawska oraz depozyt od Agnieszki Kończal.
Prowadząca wernisaż dr Kamila Czechowska podziękowała wszystkim wymienionym za pomoc i wsparcie muzealnych działań, a także pracownicom muzeum Patrycji Banasiak i Iwonie Kruk za nieoceniony wkład w przygotowania piątkowego wydarzenia. Warto dodać, że Muzeum nieprzerwanie prowadzi zbiórkę przedmiotów związanych z życiem codziennym w czasach minionych. Serdecznie zapraszamy do przekazywania przedmiotów, które posłużą do stworzenia kolejnych wystaw.
W drugiej części wydarzenia odbyło się spotkanie z Mistrzem Kucharskim Szymonem Brukwickim z Akademii Rozwoju Kulinarnego. Przyszły Mistrz Kucharski swoją przygodę w kuchni rozpoczął na obozach harcerskich, na które zabierał go dziadek, hm. Stanisław Brukwicki. To on zaszczepił w przyszłym szefie kuchni miłość do polskiej kuchni i tradycji. W 2008 r. rozpoczął pracę w gastronomii edukując się jednocześnie. Cztery lata później został Szefem Kuchni w nakielskiej restauracji „Ekspresja”. W 2015 r. poszerzył działalność o catering dietetyczny DietaFit24. W między czasie ukończył wiele szkoleń i kursów zawodowych, zdobył tytuł czeladnika w zawodzie kucharz, a następnie Mistrza. W ramach współpracy z lokalnymi szkołami praktyczną naukę zawodu odbywało u niego ponad 100 osób. W 2021 r. otworzył Akademię Rozwoju Kulinarnego – gdzie prowadzi warsztaty kulinarne, kursy gotowania i szkolenia gastronomiczne oraz zajęcia dla dzieci.
Podczas piątkowego spotkania w Muzeum Ziemi Szubińskiej wszystko kręciło się wokół wigilijnego stołu. Był barszcz na zakwasie, groch z kapustą, łazanki, karp, kulebiak w kilku wersjach i inne smakołyki. Mistrz Szymon Brukwicki dzielił się swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi patentami. Do pomocy zapraszał uczestników wernisażu, którzy chętnie brali udział w przygotowaniu dań i ich serwowaniu publiczności. W gościnnej sali Domu Polskiego nikt nie mówił – zostaw, to na święta!
Zadanie zostało dofinansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień na lata 2023-2025.
Materiał: Kamila Czechowska
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO–CRP. Obowiązują na terenie całego kraju
Premier podpisał nowe zarządzenia dotyczące #obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także drugiego stopnia alarmowego CRP (BRAVO–CRP) na całym obszarze RP. Stopnie będą obowiązywały do 28 lutego 2025 r. do godz. 23:59. Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Uzyskali tytuł Ratownika. Pisemny test wiedzy oraz egzamin praktyczny
29 listopada 2024 r. blisko 20 żołnierzy# 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uzyskało tytuł Ratownika. Jest to efekt prawie 70 godzin szkoleniowych kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) i zdanego egzaminu. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) przyswajają wiedzę nt. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej już od szkolenia podstawowego. Później, często jako pierwsi ratują zdrowie i życie osób poszkodowanych m.in. w wypadkach.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!