Dziś mamy 22 listopada 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 grudnia 2023

"Podaruj Dzieciom Święta". Akcja charytatywna w zakładzie karnym

fot. por. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. por. Justyna Sejdowska-Szrajber

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia już po raz szesnasty #w Zakładzie Karnym w Potulicach przeprowadzono akcję charytatywną pn. „Podaruj Dzieciom Święta", której celem była pomoc dla dzieci z Domu Dziecka w Trzemiętowie. W ramach prowadzonych oddziaływań resocjalizacyjnych funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Potulicach zaangażowali osadzonych w świąteczne pomaganie i stworzyli przestrzeń do aktywności na rzecz drugiego człowieka.

Pomaganie, a resocjalizacja

Nie wystarczy mówić o pomaganiu, aby wzbudzać wolę do takiej działalności i rozbudzać empatyczne spojrzenie na drugiego człowieka. Najlepszym sposobem jest włączenie się w realne, namacalne działania, którym w tym przypadku okazało się zbieranie środków finansowych na prezenty oraz słodkości dla dzieci przebywających w Domu Dziecka w Trzemiętowie. To już można powiedzieć "potulicka tradycja". Właśnie w takie działania funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach włączyli skazanych w ramach prowadzonych oddziaływań resocjalizacyjnych.  Każdy zatem mógł dołożyć małą cegiełkę do pokolorowania świąt dzieciom. Funkcjonariuszami odpowiedzialnymi na przeprowadzeie świątecznej akcji byli: ppor. Maciej Lewandowski oraz st. sierz. Artur Cielasiński.

Cel jest jeden

Metod pomagania jest wiele, ale CEL jest JEDEN – wywołać odrobinę uśmiechu na twarzy drugiego człowieka w świateczny czas, który nie zawsze jest kolorowy. Włączanie realnych działań pomocowych w proces resocjalizacji jest jej nieodzownym elementem mającym na celu naukę prospołecznych postaw, wzbudzanie empatii i uwrażliwianie na potrzeby innych osób. Bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi to cenne doświadczenie, które kształtuje charakter i wzbogaca nas wewnętrznie. To najlepsza nauka człowieczeństwa. Kontakt z człowiekiem potrzebującym pomocy pozwala nabrać dystansu do wielu spraw, zobaczyć co tak naprawdę jest ważne, zobaczyć w człowieku człowieka. Może przyczynić do osobistej rekonstrukcji hierarchii wartości, a także wyzwolić ogromne pokłady pozytywnej energii.

Materiał: por. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 18 19

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.

(czytaj więcej)
0

Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej

Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie młodych dowódców. Kurs adaptacyjny dla oficerów

Oficerowie, którzy w ostatnim czasie zostali przyjęci #w struktury 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) szkolą się na terenie Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych (CSSLP) w Plaskoszu.

(czytaj więcej)
0

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Projekt przyjęty jednogłośnie

W czwartek, 21 listopada Senat uchwalił ustawę #o ochronie ludności i obronie cywilnej. To kompleksowe rozwiązania, które są odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie na bezpieczne i odporne środowisko cywilne w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych. Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i nie wpływa na swobody obywatelskie. Przyjęte rozwiązania wraz z poprawkami trafią teraz do Sejmu, który rozpatrzy stanowisko Senatu.

(czytaj więcej)