Dziś mamy 22 października 2021, piątek, imieniny obchodzą:

12 października 2021

Skontrolowano ponad 300 rowerzystów. Nie brakowało wykroczeń

fot. KWP Bydgoszcz

fot. KWP Bydgoszcz

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili wczoraj na# terenie województwa wzmożone działania pn. "Rowerzyści", w których szczególną uwagę zwracali na niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są właśnie rowerzyści. W trosce o bezpieczeństwo cyklistów akcja ta prowadzona jest cyklicznie, bo to ta grupa, obok pieszych, jest najbardziej narażona na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

Celem prowadzonej wczoraj (11.10.21) akcji "Rowerzyści" było zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego jakie zagrożenia mogą występować, jeżeli nie przestrzegają oni przepisów ruchu drogowego. Podczas działań funkcjonariusze zwracali uwagę na stan techniczny jednośladów, oświetlenie i trzeźwość kierujących. Mundurowi byli szczególnie wyczuleni na wykroczenia popełniane przez rowerzystów, ale także popełniane wobec nich przez innych uczestników ruchu drogowego.

W czasie działań policjanci skontrolowali 339 cyklistów i 939 kierowców innych pojazdów. Ujawnili łącznie 283 wykroczenia popełnione przez rowerzystów. Najwięcej, bo aż 143 to jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych. Funkcjonariusze ujawnili również 128 innych wykroczeń popełnionych przez kierujących jednośladami np. niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Aż 24 rowerzystów kierowało po spożyciu alkoholu. W czasie działań policjanci ujawnili także 24 wykroczenia popełnione przez kierujących innymi pojazdami, gdzie pokrzywdzonymi byli rowerzyści.

Policjanci przypominają najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach:

- rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

- chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych! Kierujący jednośladem może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:

 • kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;
 • kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;

W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!

- rowerzysta nie może:

 • jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;
 • jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach;
 • czepiać się innych pojazdów,
 • jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Apelujemy do wszystkich użytkowników poruszających się po drogach o przestrzeganie zasad ruchu drogowego, a przede wszystkim wzajemną życzliwość i szacunek.

Materiał: mł. asp. Agnieszka Bubień - KWP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  poniedzielski, w dniu 12-10-2021 16:29:48 napisał:

  Pisowski kołchoz

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Pomidor malinowy
4,99PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa magazynów
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Schab bez kości
11,99PLN
0

Dlaczego warto jeść polskie warzywa zgodnie z kalendarzem sezonowym?

W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Z tej okazji warto# przypomnieć, że sezonowe produkty lokalne to gwarancja najwyższej jakości, zdrowia i smaku w najlepszych cenach.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)