Dziś mamy 3 lipca 2022, niedziela, imieniny obchodzą:

21 maja 2022
Podsumowanie 60. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk

Stolica sztuki ludowej Pałuk jest w Szubinie

fot. LZ

fot. LZ

W sobotę, 21 maja po raz 60. podsumowano najstarszy w# Polsce konkurs sztuki ludowej – 60. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk, który od tego roku nosi imię Wandy Szkulmowskiej. Tegoroczne wydarzenie było okazją do nagrodzenia licznego grona laureatów, ale także do wspomnienia 60 lat konkursów i osób z nimi związanymi.

W sobotnim podsumowaniu konkursu wzięli udział m.in. starosta nakielski Tadeusz Sobol, przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzata Osuch, przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego Zbigniew Sabaciński, burmistrz Kcyni Marek Szaruga, burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wraz z zastępcą Wiolettą Borys-Stachowiak, przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska, przedstawiciele gmin i powiatów, którzy objęli honorowy patronat nad wydarzeniem oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu Małgorzata Kranc-Rybczyńska, prezes zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ryszard Rabeszko, prezes oddziału bydgosko-toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych Zygmunt Kędzierski, członkowie najbliższej rodziny Wandy Szkulmowskiej Barbara i Zbigniew Szkulmowscy.

Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk odgrywa bardzo ważną rolę w kultywowaniu i podtrzymywaniu tradycji sztuki ludowych na Pałukach w takich dziedzinach jak: haft, rzeźba i zdobnictwo. Integruje on społeczność lokalną, dając jej poczucie przynależności regionalnej i jednocześnie możliwość wyróżnienia się na tle sąsiednich regionów.

Komisja w składzie: Kinga Turska-Skowronek – przewodnicząca, Bożena Olszewska i Roman Skiba oceniła 290 prac nadesłanych przez 70 autorów. Z dziedziny haftu 55 prac, ze zdobnictwa 175 prac i z zakresu rzeźby i zabawek 60 prac. W grupie twórców ludowych i amatorów znalazło się 36 osób dorosłych, którzy przedstawili 206 prac. Grupa kontynuatorów tradycyjnej sztuki ludowej, czyli dzieci i młodzież, to 34 osoby i 84 prace.

W dziedzinie haftu swoje prace zaprezentowało 11 twórczyń, w dziedzinie rzeźby 8 artystów, a w zdobnictwie 17 osób. W grupie dzieci i młodzieży udział wzięło 31 osób w kategorii zdobnictwo i 3 osoby w kategorii rzeźba.

Komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Haft

Nagroda Specjalna: Halina Kaszewska

Nagroda I: Małgorzata Bołka, Maria Tomczak, Renata Adamczyk, Krystyna Ługiewicz

Nagroda II: Iwona Nowak, Krystyna Bylicka

Nagroda III: Irena Zielińska, Barbara Kalka, Maria Gruchała, Wiesława Kotarba

Rzeźba:

Nagroda Specjalna: Piotr Woliński

Nagroda I: Piotr Marciniuk

Nagroda II: Ariel Czechowski, Eryk Tubiszewski

Nagroda III: Agata Zielińska

Wyróżnienie: Krzysztof Jabłoński, Mirosław Nowak

Rzeźba dzieci i młodzieży:

Nagrody: Przemysław Czopek, Maja Jędryczka, Maja Ficek

Zdobnictwo:

Nagroda I: Jadwiga Bołka, Małgorzata Bołka, Wiesława Palczewska, Marlena Bałka

Nagroda II: Maria Tomczak, Jagoda Koguciuk, Paweł Pietroń, Katarzyna Pietroń-Gbór, Dominika Komorowska-Pietroń, Zuzanna Macioszek, Agata Maludzińska, Krystyna Kwiatkowska

Nagroda III: Maria Kwiatkowska, Julia Kubiak, Ewa Jaszak, Aleksandra Maludzińska

Wyróżnienie: Elżbieta Piechowiak

Zdobnictwo dzieci i młodzieży:

Nagrody: Jakub Palczewski, Iga Palczewska, Rozalia Krzemkowska, Natalia Krzemkowska, Luiza Maludzińska, Sandra Kapczyńska, Anita Maludzińska, Julia Grabowska, Kajetan Bąkowski, Roksana Sipińska, Idalia Lipińska, Martyna Kwaśniewska, Szymon Kwaśniewski

Wyróżnienie: Anastazja Kwiatkowska, Marika Pawłowska.

Tego dnia nie brakowało także podziękowań i specjalnych nagród dla twórców ludowych, którzy przekazują kolejnym pokoleniom sztukę ludową Pałuk oraz dla orgaizatorów i jury konkursu.

Na scenie Szubińskiego Domu Kultury wystąpili Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz zespół Jesienny Kwiat.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, starosta powiatu nakielskiego Tadeusz Sobol, starosta powiatu wągrowieckiego Tomasz Kranc, starosta powiatu żnińskiego Zbigniew Jaszczuk, wójt gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak i burmistrz miasta Wągowiec Jarosław Berendt.

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  MR, w dniu 22-05-2022 10:51:31 napisał:

  Cieszę się, że mogłem brać udział w tym pięknym jubileuszu konkursu sztuki ludowej Pałuk. Gratuluję twórcom sztuki ludowej, działaczom kultury oraz Dyrekcji Szubińskiego Domu Kultury. Szubinianie mogą być dumni, że w ich mieście mam miejsce najstarszy w Polsce, wspaniały konkurs sztuki ludowej.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  paluczanka, w dniu 22-05-2022 13:11:40 napisał:

  Szkoda, że w Kcyni już nie działa tak prężnie zespół ludowy i nie kultywuje się tradycji pałuckich.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa hal
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Budowa magazynów
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
0

Zawód położna, to dużo więcej niż troska. Opowiada laureatka konkursu

Mówi się, że położna to najpiękniejszy zawód świata. I trudno się z tym nie zgodzić#, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich położna realizuje swoje zadania. Większości społeczeństwa zawód ten kojarzy się z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań, jakie położna może realizować i kompetencji, które posiada jest zdecydowanie szerszy. O zawodzie położnej, o tym, co zrobić, żeby nią zostać i o możliwościach jakie daje praca położnej pisze Małgorzata Drężek Skrzeszewska – laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)
0

Wakacje z psem i kotem. Jak dbamy o pupila w podróży?

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi,# do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami” zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).

(czytaj więcej)