Dziś mamy 2 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

24 grudnia 2022

Strojenie choinki. Geneza tej tradycji

fot. pixabay

fot. pixabay

W większości domów pojawiły się już bożonarodzeniowe dekoracje. Wiecie skąd wzięła się choinka? Czym jest podłaźniczka? #Jeśli nie, to zapraszamy do lektury.

Choinka w domu nie jest polskim zwyczajem. Drzewko, tak ważne w naszych domach to w rzeczywistości tradycja, która narodziła się na przełomie XV i XVI wieku. Zwyczaj strojenia choinki przybył do nas w XIX wieku z Alzacji (region we Francji) przez Niemcy. Ciężko jest jednak określić genezę tej tradycji. Jest kilka teorii.

Jedną z nich jest dopatrywanie się tradycji w czczeniu Adama i Ewy w czasach średniowiecznych (pod pretekstem uczczenia pamięci o pierwszych rodzicach ludzkości). Drzewko w domu ma symbolizować Drzewo Poznania Dobra i Zła, z którego Ewa zerwała jabłko. W XIX wieku kościół zachęcał do rozwieszania gałęzi jodeł, sosen czy jemioł. Te drzewka przyozdabiano m.in. jabłkami, co tym bardziej przekonuje do tej teorii.

Druga teoria nawiązuje do tradycji ludów germańskich przyozdabiania domów gałązkami świerków i jodeł w czas przesilenia zimowego. Tradycja mogła też pochodzić ze starożytnej Grecji. W określone święta strojono domy i świątynie tak zwanymi „eiresione”, czyli zawieszanymi krzaczkami łudząco podobnymi do polskich podłaźniczek (nazywano tak gałązki z drzew iglastych, które wieszali Polacy pod sufitem, zanim przybyła do nas tradycja strojenia choinki). Uznawano wiszące fragmenty drzewek jako symbol życia oraz płodności.

Istnieją jednak symbole, które możemy nazwać „naszymi”. Do nich należą ozdoby z opłatka, które nazywa się „światami”, bądź „wilijkami”. Polacy wycinali wzory z opłatka i sklejali je śliną w różnorodne kompozycje. Były to gwiazdy, kule, rozety. Kule z opłatka były odpowiednikiem dzisiejszych bombek.

Ciekawą ozdobą świąteczną w chłopskich izbach były też snopy zboża. Ustawiano je w jednym z kątów izby. Miały symbolizować szczęście i zdrowie. Słoma nawiązywała do stajenki betlejemskiej.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Katarzyna Smyk „Choinka w kulturze polskiej, symbolika drzewka i ozdób”

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Budowa hal
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Gdzie możesz korzystać z aplikacji mObywatel? Twój cyfrowy asystent

Majówka zwykle jest długo wyczekiwaną okazją do odpoczynku#, a tegoroczna zapowiada się wyjątkowo obiecująco - ze względu na jej długość i urokliwą pogodę. Bez względu na to, czy planujesz relaksować się w pobliżu domu czy wyruszysz w podróż - sprawdź, dlaczego warto spędzić ją z mObywatelem!

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)