Dziś mamy 13 listopada 2024, środa, imieniny obchodzą:

11 listopada 2024

Inauguracja Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Wręczono medale

fot. Wiesław Kajdasz

fot. Wiesław Kajdasz

„Chrześcijanie nie mogą dać się zamknąć w getcie milczenia”# – mówił 9 listopada w Katedrze św. Marcina i Mikołaja biskup Krzysztof Włodarczyk podczas inauguracji 43. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.

 

Ordynariusz wręczył Medale „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Laureatami statuetek zostali: profesor Małgorzata Grela, ks. kanonik Dariusz Żochowski, ks. Piotr Buczkowski i Marcin Jarzembowski.

Inspiracją dla organizatorów tegorocznego tygodnia stały się słowa z Listu do Rzymian „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Były one zarazem nawiązaniem do 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Patrzymy dzisiaj na ks. Jerzego jako „człowieka i kapłana z ojcowskim sercem i łagodnym obliczem, które zostało potwornie zeszpecone w męczeńskiej śmierci”. To zwycięstwo polegało na miłości do Chrystusa, Matki Bożej, Kościoła i człowieka oraz na heroicznej miłości Ojczyny – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Podkreślił, że w obliczu odradzających się prześladowań skierowanych przeciwko krzyżowi i Kościołowi, ponadczasowym przesłaniem, jakie musi rozbrzmiewać w sercach, są słowa: zło dobrem zwyciężaj. – Realizując to wezwanie, chrześcijanie nie mogą dać się zamknąć w getcie milczenia. Aby powstrzymać destrukcyjne zmiany, konieczne jest nasze zaangażowanie i świadectwo wierności ewangelicznym wartościom. Trzeba przezwyciężyć strach i wystrzegać się jałowego spokoju. Polsce potrzebna jest ogromna mobilizacja dobra, społeczna krucjata miłości i prawdy – apelował.

Po Eucharystii ks. prałat Józef Kubalewski odczytał Uchwałę Kapituły Medalu „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Laureaci zostali wyłonieni w drodze tajnego głosowania. W kategorii „twórca kultury” doceniono prof. Małgorzatę Grelę i Marcina Jarzembowskiego, w kategorii „organizator kultury” ks. Piotra Buczkowskiego, w kategorii „mecenas kultury” ks. kan. Dariusza Żochowskiego. Kapituła przyznała również listy gratulacyjne społecznikowi i organizatorowi wydarzeń kulturalnych Andrzejowi Schmidtowi i Chórowi „Exsultate Deo”, jaki powstał w 1987 roku z inicjatywy śp. ks. prałata Romualda Biniaka i docenta dr. Romualda Rajsa, który został jego dyrygentem.

Profesor Małgorzata Grela ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W dorobku artystycznym, poza licznymi partiami operowymi, operetkowymi i musicalowymi, posiada płyty nagrane z Zespołem TRIM. W 1988 roku z Chórem „De Profundis” została zaproszona na audiencję do Castel Gandolfo, śpiewając Janowi Pawłowi II. Podczas pobytu Ojca Świętego w Koszalinie w 1991 roku na uroczystym koncercie w Filharmonii Koszalińskiej zaśpiewała Agnus Dei z „Mszy Koronacyjnej”. Wielokrotnie występowała ze studentami podczas Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. W setną rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta – 15 listopada o godz. 17.00 – w Domu Polskim pod jej kierunkiem, z udziałem studentów odbędzie się koncert poświęcony Zbigniewowi Herbertowi.

Marcin Jarzembowski to dziennikarz, który pracę z mediami rozpoczął w 1997 roku. Doświadczenie, a także jego zaangażowanie w tematykę religijną, ekumeniczną i społeczną, przynoszą wiele dobra w dziedzinie pozytywnej komunikacji i promowania wartości, zwłaszcza chrześcijańskich. Od czerwca 2023 roku odpowiada za Biuro Prasowego Diecezji Bydgoskiej, spod jego ręki wyszło kilka tysięcy materiałów informacyjnych, wywiadów i rozmów, jest czołowym korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej, redaktorem Przewodnika Katolickiego, współautorem magazynu „Bliżej Nieba” i felietonistą programu „Między Ziemią a Niebem” w TVP. Jego praca została zauważona przez Radio Watykańskie, którego jest korespondentem. Znaczącym wydarzeniem w jego pracy, które obejmowało promocję województwa kujawsko-pomorskiego, czyli kilku diecezji, były ostatnie Światowe Dni Młodzieży w Portugalii.

Ksiądz kanonik Dariusz Żochowski, z urodzenia bydgoszczanin, jest dziekanem dekanatu Inowrocław II, proboszczem parafii Imienia NMP w Inowrocławiu, diecezjalnym duszpasterzem sportu, pomysłodawcą i organizatorem corocznej Parafiady Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która zgromadziła aż 1600 osób. To organizator Mistrzostw Polski Księży w tenisie stołowym, dekanalny duszpasterz młodzieży, inicjator i organizator Misteriów Męki Pańskiej – wielkiego widowiska plenerowego w inowrocławskich Solankach, organizator wydarzeń plenerowych przed bazyliką z okazji rocznic odzyskania niepodległości, powstania wielkopolskiego, wprowadzenia stanu wojennego, corocznych Marszów dla Życia i Rodziny, Miejskiej Drogi Krzyżowej śladami kujawskich świadków wiary oraz festynu rodzinnego pod nazwą Imieniny Matki Bożej Madonny Uśmiechniętej Królowej Nadziei.

Ksiądz Piotr Buczkowski jest diecezjalnym duszpasterzem niewidomych. To autor publikacji: „W ciszy pustelni”, „Camino”, Droga ku świętości”, które mają na celu przybliżenie problemów z widzeniem świata. To wieloletni nauczyciel, współpracownik „Koła Teatralnego” w Ośrodku Braiile’a, gdzie pomagał przy tworzeniu „Historii pewnej książki”, opowieści o losach swojej mamy podczas przymusowych prac w niewoli niemieckiej i znalezionego tomiku poezji Adama Mickiewicza z 1897 roku. Napisał również scenariusze: „Skrzydła motyla”, „Camino”. Największym wydarzeniem było zorganizowanie elitarnego koncertu Rafała Blechacza w Ośrodku Braille’a w Bydgoszczy, w którym brały udział dzieci i młodzież z wychowawcami. Koncert miał nie tylko wymiar artystyczny, ale wychowawczy. Dla przykładu – Blechacz ukazał Beethovena jako pozytywnego buntownika, który mimo całkowitego utraty słuchu, tworzył wspaniałe kompozycje. W ten sposób ksiądz Piotr chciał pokazać uczniom, że każdy powinien rozwijać talenty dane od Boga, często ciężką i systematyczną pracą. Obrazem jego działalności kulturalnej są artykuły na łamach różnych czasopism, które należy liczyć w setkach.

Zwieńczeniem był koncert w katedrze, który poprowadziła dr hab. Anna Szarapka. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy potrwa do 17 listopada, a jego szczegółowy program można znaleźć m.in. na stronie diecezji bydgoskiej.

Program

Materiał: Wiesław Kajdasz / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Warto czytać etykiety. Dowiesz się wiele na temat składu

Czy zawsze czytasz etykiety, gdy kupujesz# produkty spożywcze? Warto to robić!

(czytaj więcej)
0

Szkolenie terytorialsów. Zadania wymagały ogromnego skupienia

Ucieczka z płonącego pojazdu, pokonanie płonącego toru, a także przejście terenu# skażonego to tylko niektóre zadania jakie w ostatnich dniach czekały na żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W przygotowanych zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów. Szkolenia realizowane były na bazie obiektów w Toruniu, Brodnicy oraz Drawsku Pomorskim.

(czytaj więcej)
0

Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem

Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego#, osiadłego na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.

(czytaj więcej)
0

Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie

Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.

(czytaj więcej)