Dziś mamy 13 listopada 2024, środa, imieniny obchodzą:

13 listopada 2024

90-lecie istnienia ZUS. Realizacja programu rehabilitacji leczniczej

fot. freepik

fot. freepik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi swoje 90-lecie#. Został powołany do życia przez Prezydenta Ignacego Mościckiego 24 października 1934 roku. Od samego początku swojej działalności nie tylko zarządzał ubezpieczeniami, ale również podejmował szerokie działania na rzecz poprawy zdrowia. Dziś kontynuuje tę misję, m.in. poprzez prewencję rentową w ramach rehabilitacji leczniczej.

 

- Od 1996 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach oraz z zabiegów i zajęć w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W 2023 roku z rehabilitacji leczniczej ZUS-u skorzystało ponad 48,4 tys. osób, w tym niemal 20 tys. mężczyzn oraz ponad 28,4 tys. kobiet. Najwięcej osób rehabilitowanych było z powodu chorób narządu ruchu - w systemie stacjonarnym 33,4 tys., a w systemie ambulatoryjnym 6 tys. W I półroczu 2024 roku z rehabilitacji skorzystało już 28,3 tys. osób, z czego 1,6 tys. osób z województwa kujawsko-pomorskiego – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Rehabilitacja z ZUS ma na celu poprawę stanu zdrowia osób, których schorzenia są najczęstszą przyczynę niezdolności do pracy. Do tych niedyspozycji zalicza się m.in. problemy z narządem ruchu, zaburzenia głosu, choroby układu krążenia, schorzenia psychosomatyczne, takie jak zaburzenia nerwicowe, a także dolegliwości układu oddechowego oraz nowotwory gruczołu piersiowego.

O skierowaniu na rehabilitację leczniczą oraz jej formie decyduje lekarz orzecznik ZUS. Rehabilitacja może odbywać się w systemie ambulatoryjnym, co oznacza 24 dni zabiegowych bez noclegu w ośrodku znajdującym się w miejscu zamieszkania. Istnieje również możliwość rehabilitacji stacjonarnej, podczas której ubezpieczony może spędzić w sanatorium ponad trzy tygodnie.

Ośrodki rehabilitacyjne znajdują się w całej Polsce, w tym w wielu uzdrowiskowych miejscowościach, takich jak np. Krynica-Zdrój, Muszyna, Ustroń, Krynica Morska, Stegna i Ciechocinek. Zainteresowanie wyjazdami jest duże, zwłaszcza że osoby skierowane do ośrodków przez ZUS nie ponoszą żadnych kosztów związanych z rehabilitacją, wyżywieniem ani zakwaterowaniem. Leczenie jest w pełni finansowane przez Zakład, który pokrywa również koszty dojazdu do sanatorium i z powrotem, do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.

Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej?

Z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, a jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności poprzez skorzystanie z leczenia. Na rehabilitację mogą zostać skierowane osoby ubezpieczone w ZUS-ie lub pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Z programu, który ma na celu poprawę kondycji zdrowotnej, mogą skorzystać także emeryci, pod warunkiem, że są aktywni zawodowo i podlegają ubezpieczeniom społecznym. Prawo do rehabilitacji leczniczej ma również osoba na rencie socjalnej przyznanej na czas określony, jeśli jednocześnie podlega ubezpieczeniom społecznym lub ma prawo do zasiłku chorobowego bądź świadczenia rehabilitacyjnego.

Od czego zacząć?

Procedurę ubiegania się o wyjazd do sanatorium warto rozpocząć od wizyty u lekarza prowadzącego. Może to być zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i specjalista. To on wypełni wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej (formularz PR-4). Następnie wniosek należy złożyć w ZUS-ie lub przesłać go pocztą. Warto dodać, że jeśli lekarz wypełni wniosek o rehabilitację podczas wizyty, ma możliwość, przesłania go w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych/eZUS.

- Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną z przebiegu leczenia. Kolejnym krokiem jest badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika ZUS, który oceni, czy po rehabilitacji w ośrodku pacjent ma szansę na odzyskanie zdolności do pracy. Następnie Zakład wyśle zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację, które określa termin pobytu, adres ośrodka oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu rehabilitacyjnego. Jeśli dokumentacja medyczna będzie wystarczająca do wydania orzeczenia o potrzebie wyjazdu, ZUS może skierować pacjenta do ośrodka w tzw. trybie zaocznym. W takim przypadku bezpośrednie badanie ubezpieczonego przez lekarza orzecznika nie będzie konieczne – tłumaczy rzeczniczka.

Lekarz orzecznik ZUS może skierować na rehabilitację leczniczą nie tylko na wniosek lekarza, u którego pacjent się leczy, ale także podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywa chory, albo podczas badania, gdy stara się o świadczenie rehabilitacyjne czy rentę z tytułu niezdolności do pracy. W razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS na wniosek lekarza leczącego można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Zadaj pytanie
40PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa hal
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Warto czytać etykiety. Dowiesz się wiele na temat składu

Czy zawsze czytasz etykiety, gdy kupujesz# produkty spożywcze? Warto to robić!

(czytaj więcej)
0

Szkolenie terytorialsów. Zadania wymagały ogromnego skupienia

Ucieczka z płonącego pojazdu, pokonanie płonącego toru, a także przejście terenu# skażonego to tylko niektóre zadania jakie w ostatnich dniach czekały na żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W przygotowanych zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów. Szkolenia realizowane były na bazie obiektów w Toruniu, Brodnicy oraz Drawsku Pomorskim.

(czytaj więcej)
0

Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem

Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego#, osiadłego na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.

(czytaj więcej)
0

Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie

Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.

(czytaj więcej)