Książkowe "Odkrycie roku 2023". Monografia Szubina nagrodzona
fot. UM Szubin
Książkowe „Odkrycie roku 2023” nagroda specjalna województwa kujawsko-pomorskiego# dla monografii Szubina. Takie wyróżnienie otrzymała publikacja "Dzieje Szubina i okolic" we wtorek 26 listopada w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Było to podsumowanie III Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej wydanej w 2023 roku. Doceniono merytoryczny i edytorski charakter monografii, która wydana została przez Gminę Szubin, a odpowiedzialnym za to podmiotem było Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Wydawnictwo i jego sukces w konkursie to efekt pracy szerokiego zespołu naukowego pod redakcją dr. Sławomira Łanieckiego i moją.
Współautorami byli:
prof. dr hab. Witold Stankowski (Instytut Pileckiego, Warszawa), prof. dr hab. Jacek Woźny (UKW, Bydgoszcz), prof. dr hab. Waldemar Kuligowski (UAM, Poznań), dr hab. Joanna Karczewska (UZ, Zielona Góra), dr hab. Zdzisław Biegański (UKW), dr hab. Dariusz Karczewski (UKW), dr hab. Marek Romaniuk (Bydgoszcz), dr hab. Tomasz Kawski (UKW), dr hab. Paweł Klint (UW, Wrocław), dr Ewa Krasicka-Korczyńska (z zespołem: Maciej Korczyński, Roman Dysarz, Kazimierz Słoma, Kamil Walenciuk, Ewa Wachowiak-Świtała, Paweł Świtała), dr Sławomir Łaniecki (UKW) , dr Kamila Czechowska (Muzeum Ziemi Szubińskiej).
Ważny element stanowiła ikonografia, która pochodziła w większości z zasobów Muzeum Ziemi Szubińskiej i Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Proces redakcyjny i wydawniczy wykonał Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej w Białymstoku w tym dr Małgorzata Karczewska i firma Visual Arts.
Tekst: Kamila Czechowska
Materiał: UM Szubin
Galeria
Czytaj również
- Wspólnie tworzono ozdoby. Cykl spotkań o tematyce bożonarodzeniowej
- Zajęcia świąteczne w trzecim tygodniu za nami. Powstały piękne bombki
- Wizyta Świętego Mikołaja i Elfów. Wigilia dla dzieci
- Za nami koncert kolęd. Występy młodych artystów zachwyciły publiczność
- Coroczne spotkanie świąteczne. Uroczysty posiłek i wizyta gości
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Włościanka, w dniu 27-11-2024 21:40:28 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!