Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

10 czerwca 2024

Wyrożniono muzealników z regionu. Uroczyste wręczenie nagród

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Prowadzą działalność edukacyjną, zajmują się gromadzeniem #eksponatów, przygotowywaniem ekspozycji i konserwacją zabytków – trzynaścioro pracowników naszych instytucji kultury odebrało nagrody przyznawane rokrocznie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. Z wyróżnionymi spotkali się dziś (10 czerwca) marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wiceprzewodniczący sejmiku Józef Ramlau i radny województwa Jarosław Wenderlich. Z

Nasze muzea są nie tylko ważnymi ośrodkami wymiany kulturalnej, umożliwiającymi zdobywanie wiedzy o sztuce, nauce, etnografii czy archeologii, ale także miejscami dobrej zabawy, w których skutecznie „zarażamy” wiedzą dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. To możliwe dzięki zaangażowaniu, kreatywności i wielkiej pasji pracowników tych placówek. Gratuluję!  – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Wśród nagrodzonych są pracownicy:

Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Muzeum Archeologicznego w Biskupinie w powiecie żnińskim

Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.

Lista laureatów (PDF) – w załączniku poniżej.

Marszałkowskie muzea w regionie

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, które dokumentuje i utrwala historię kultury ludowej Kujaw i Pomorza prowadzi trzy skanseny: Park Etnograficzny położony w centrum Torunia, Park Etnograficzny w Kaszczorku i Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce.

Prowadzone przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zarządza jednym z największych rezerwatów archeologicznych w Europie.

Marszałkowską instytucją kultury jest również ponadstuletnie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które prowadzi Kujawsko-Pomorski Skansen Etnograficzny w Kłóbce, Muzeum im. Stanisława Noakowskiego w Nieszawie oraz trzy oddziały na terenie Włocławka.

Wśród wojewódzkich jednostek organizacyjnych jest także Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa, które pod swoją opieką ma zespół pałacowo-parkowy w Nawrze, w którym powstanie Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich oraz przejęte w tym roku przez samorząd województwa Muzeum Borów Tucholskich.

Za realizację części artystycznej wydarzenia odpowiadała pochodząca z Nakła Marta Bejma, która wystąpiła z autorskim materiałem folkowym.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 7 6
Pliki do pobrania
Międzynarodowy Dzień Muzeów 2024 .pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Praca na wysokości
60PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)