Zmarł Edward Rzepiński. Niech mu knieja wiecznie szumi...

fot. archiwum
W sobotę, 13 lipca 2024 roku, przeżywszy #77 lat zmarł łowczy, myśliwy oraz działacz społeczny Edward Rzepiński. Ceremonia ostatniego pożegnania zmarłego rozpocznie się w najbliższy piątek, 19 lipca o godz. 10:45 na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy.
Śp. Edward Rzepiński był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych łowczych w całym powiecie nakielskim. Należał do Koła Łowieckiego Nr 4 „Borek” w Samostrzelu. Nie była mu również obca działalność na rzecz lokalnej społeczności. Zmarły najbardziej dał się poznać mieszkańcom swej rodzimej gminy Sadki. Ochoczo uczestniczył w rozmaitych spotkaniach z mieszkańcami, opowiadając przy tym o żyjącej w miejscowych lasach zwierzynie i dzieląc się fachową wiedzą z zakresu myślistwa. Zabierał również głos w ważnych dla całej gminy sprawach, które dotyczyły zarówno tematu myślistwa, jak i miejscowych terenów leśnych. Był łowczym od 21 lat.
Rodzinie zmarłego składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Czytaj również
- Pożegnanie druha Romana Kitkowskiego. Ostatnia strażacka warta
- Odszedł na wieczną służbę. Nie żyje Roman Kitkowski
- Zmarł śp. Zdzisław Napierała. Był wieloletnim dyrektorem szkoły
- Nie żyje śp. Eugeniusz Nowicki. Wychował wiele pokoleń młodzieży
- Zmarł najstarszy mieszkaniec gminy. Śp. Edmund Bałka przeżył 104 lata
Dodaj komentarz
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!