Najzdrowszy barszcz na zakwasie. Buraki skarbnicą witamin
fot. pixabay
Jaki barszcz na wigilię? #Tylko naturalny!
Krótsze infekcje, wsparcie pracy nerek i wątroby oraz wspomaganie trawienia i regulacja metabolizmu. To tylko niektóre zalety buraków i zakwasu.
Niepasteryzowany zakwas z buraków jest doskonałym wsparciem dla pracy ukadu pokarmowego i krwionośnego, pozwala wzmocnić odporność. Działając przeciwzapalnie wspiera w walce z infekcjami oraz zapewnia naturalną detoksykację.
Buraki zawierają witaminę C, B6, E i K, potas, magnez i żelazo. Obwitują w betainę, kwas foliowy, regulują ciśnienie krwi i poprawiają pamięć.
Źródło: WSSE w Bydgoszczy
Czytaj również
- Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
- Ustawa o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach. Nowe rozwiązania
- Zmienne warunki pogodowe i wzmożony ruch. Uważajmy na drogach
- Bezpieczna żywność na święta. Pamiętaj o kilku zasadach
- Wędrówka z cyklu "Po bezdrożach". W oczekiwaniu na śnieg
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Przeżyj święta w dobrych emocjach. Nie wszystko musi być perfekcyjne
Czas świąt to okres radości, ale często również stresu#. Pamiętaj, że świąteczne spotkania powinny być źródłem uśmiechu, a nie frustracji.
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby związane #z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Patryk Niejaki , w dniu 24-12-2024 09:32:31 napisał:
odpowiedz
Byłem głupi i głosowałem na tuska, w dniu 24-12-2024 12:02:15 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!