XII Festiwal Szachowo - Warcabowy. Uroczyste otwarcie

fot. Szubiński Dom Kultury
W dniach 15-16 marca w Szubińskim Domu Kultury# odbywa się Bank Spółdzielczy Szubin XII Festiwal Szachowo - Warcabowy "Powstanie Wielkopolskie 1918/1919", który składał się z 4 głównych autonomicznych turniejów rozgrywanych w różnorodnych klasyfikacjach:
1) VI Turniej Warcabowy - Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego "Danuta",
2) XXI FIDE OPEN Szubin - XI Turniej Szachowy - Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego "Danuta",
3) XXII FIDE OPEN Szubin - Mistrzostwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Szachach Szybkich,
4) Drużynowe Mistrzostwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Szachach Szybkich.
Przedsięwzięcie przygotował Piotr Szybowicz. Fundusze pozyskano z powiatu nakielskiego, gminy Szubin i Banku Spółdzielczego w Szubinie.
15 marca festiwal otworzyli: dyrektor Szubińskiego Domu Kultury Kamila Czechowska, radny Rady Miejskiej w Szubinie Mikołaj Kalinowski, dyrektor SP 2 w Szubinie Maciej Mierzwiński, prezes Kujawsko - Pomorskiego Związku Szachowego - Jarosław Wiśniewski, wiceprezes KPZSzach i prezes UKS Szachowej Dwójki Szubin - Piotr Szybowicz i wiceprezes KPZSzach i prezes BKS Chemik Bydgoszcz - Mikołaj Włoch.
Podczas uroczystego otwarcia dr Kamila Czechowska przybliżyła uczestnikom festiwalu kulisy wydarzeń sprzed 106 lat. Dyrektorka Muzeum Ziemi Szubińskiej powiedziała między innymi, iż w lutym 1919 roku miała miejsce bitwa pod Rynarzewem - jedno z wydarzeń powstania wielkopolskiego. Powstańcy zdobyli niemiecki pociąg pancerny, który otrzymał nazwę "Danuta". Na pamiątkę tego sukcesu w Szubinie zorganizowano turniej szachowo - warcabowy. Pociąg pancerny "Danuta" walczył następnie w czasie wojny polsko - bolszewickiej w 1920 roku i polsko - niemieckiej w 1939 roku - został uszkodzony w trakcie walk i zniszczony przez załogę.
Organizatorzy dziękują także: prezesowi klubu warcabowego SP Królikowo - Danielowi Lubawemu i koordynatorce szachów i warcabów w SP 2 w Szubinie - Gabrieli Sobczak. W rolę arbitrów wcielili się: Jarosław Wiśniewski i Piotr Szybowicz.
Materiał: Piotr Szybowicz
Galeria






























Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!