Dziś mamy 19 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

15 marca 2025

XII Festiwal Szachowo - Warcabowy. Uroczyste otwarcie

fot. Szubiński Dom Kultury

fot. Szubiński Dom Kultury

W dniach 15-16 marca w Szubińskim Domu Kultury# odbywa się Bank Spółdzielczy Szubin XII Festiwal Szachowo - Warcabowy "Powstanie Wielkopolskie 1918/1919", który składał się z 4 głównych autonomicznych turniejów rozgrywanych w różnorodnych klasyfikacjach:

1) VI Turniej Warcabowy - Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego "Danuta",
2) XXI FIDE OPEN Szubin - XI Turniej Szachowy - Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego "Danuta",
3) XXII FIDE OPEN Szubin - Mistrzostwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Szachach Szybkich,
4) Drużynowe Mistrzostwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Szachach Szybkich.

Przedsięwzięcie przygotował Piotr Szybowicz. Fundusze pozyskano z powiatu nakielskiego, gminy Szubin i Banku Spółdzielczego w Szubinie.

15 marca festiwal otworzyli: dyrektor Szubińskiego Domu Kultury Kamila Czechowska, radny Rady Miejskiej w Szubinie Mikołaj Kalinowski, dyrektor SP 2 w Szubinie Maciej Mierzwiński, prezes Kujawsko - Pomorskiego Związku Szachowego - Jarosław Wiśniewski, wiceprezes KPZSzach i prezes UKS Szachowej Dwójki Szubin - Piotr Szybowicz i wiceprezes KPZSzach i prezes BKS Chemik Bydgoszcz - Mikołaj Włoch.

Podczas uroczystego otwarcia dr Kamila Czechowska przybliżyła uczestnikom festiwalu kulisy wydarzeń sprzed 106 lat. Dyrektorka Muzeum Ziemi Szubińskiej powiedziała między innymi, iż w lutym 1919 roku miała miejsce bitwa pod Rynarzewem - jedno z wydarzeń powstania wielkopolskiego. Powstańcy zdobyli niemiecki pociąg pancerny, który otrzymał nazwę "Danuta". Na pamiątkę tego sukcesu w Szubinie zorganizowano turniej szachowo - warcabowy. Pociąg pancerny "Danuta" walczył następnie w czasie wojny polsko - bolszewickiej w 1920 roku i polsko - niemieckiej w 1939 roku - został uszkodzony w trakcie walk i zniszczony przez załogę.

Organizatorzy dziękują także: prezesowi klubu warcabowego SP Królikowo - Danielowi Lubawemu i koordynatorce szachów i warcabów w SP 2 w Szubinie - Gabrieli Sobczak. W rolę arbitrów wcielili się: Jarosław Wiśniewski i Piotr Szybowicz.

Wyniki turnieju

Materiał: Piotr Szybowicz

Oceń artykuł: 9 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie z HACCP
80PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)