Dziś mamy 15 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 lutego 2024

105. rocznica bitwy o pociąg pancerny. Podniosła uroczystość w Zamościu

fot. Towarzystwo Historyczne w Kcyni

fot. Towarzystwo Historyczne w Kcyni

18 lutego 2024 roku wzięliśmy udział w obchodach #105. rocznicy bitwy o pociąg pancerny pod Rynarzewem-Zamościem. Organizatorami wydarzenia było Sołectwo Zamość, Liga Kobiet Polskich w Zamościu i Stowarzyszenie Nasz Zamość.

Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. św. Ojca Pio w Zamościu. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik upamiętniający miejsce walk i zwycięstwa Powstańców Wielkopolskich, gdzie nasi członkowie wystawili wartę honorową, został odczytany apel poległych, złożono wiązanki i znicze pamięci. Po czym wszyscy udali się do świetlicy wiejskiej w Zamościu, by wysłuchać ciekawej prelekcji dr Kamili Czechowskiej na temat Powstania Wielkopolskiego na terenach dzisiejszej Gminy Szubin, ze szczególnym uwzględnieniem historii zdobycia pociągu pancernego, nazwanego przez powstańców "Danuta". Sołtys sołectwa Zamość Pan Andrzej Sobkowski przedstawił także kilka krótkich filmów o tematyce powstańczej, a na zakończenie wniesiono tort, którym poczęstowano zaproszonych gości, mieszkańców sołectwa i gminy.

Ta podniosła uroczystość stała się również okazją do przeprowadzenia przez członków Towarzystwa Historycznego w Kcyni lekcji historii, polegającej na  przedstawieniu umundurowania i wyposażenia sylwetek powstańców, które zostały zakupione miedzy innymi dzięki dofinansowaniu z Powiatu Nakielskiego w ramach zadania "Obchody 105 rocznicy Powstania Wielkopolskiego - przeprowadzenie lekcji historii".

Materiał: Towarzystwo Historyczne w Kcyni

Oceń artykuł: 11 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (4)

  Pan z pieskiem , w dniu 21-02-2024 21:57:02 napisał:

  To jest prehistoria. Realna rzeczywistość tu i teraz wymaga uwagi i działań. Historią niech się bawią historycy.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Kaktus, w dniu 22-02-2024 06:06:50 napisał:

  A ja się zastanawiam czy dzisiaj ludzie chcieli by się bić za Polskę...

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Gregor, w dniu 22-02-2024 09:11:09 napisał:

  Historia jest nauczycielką. Powinniśmy wyciągać wnioski z wydarzeń z przeszłości.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Budowa magazynów
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)