Dziś mamy 28 września 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

18 czerwca 2023

"Aktywne dziecko to szczęśliwe dziecko”. Festyn rodzinny w przedszkolu

fot. powierzone

fot. powierzone

W czerwcowe, chociaż mało słoneczne, ale bardzo atrakcyjne popołudnie zorganizowany został #festyn rodzinny w Daltońskim Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie pod hasłem „Aktywne dziecko to szczęśliwe dziecko”. Głównym założeniem festynu było propagowanie idei planu daltońskiego, ze szczególnym naciskiem na samodzielność, odpowiedzialność oraz refleksję.

Organizując i planując przedsięwzięcie skupiliśmy się na niezależnej i samodzielnej pracy każdego dziecka. Przedszkolak miał możliwość działania, mierzenia się z własnymi możliwościami, wyciąganiem wniosków z wykonanego zadania, poszukiwania, doświadczania i planowania.

Dlaczego tak ważna jest aktywność każdego przedszkolaka? Naturalną i charakterystyczną aktywnością dla wieku przedszkolnego jest zabawa. To ona sprawia, że każdy przedszkolak poprzez zabawę rozwija swoją potrzebę doświadczania, ruchu, prawidłowego rozwoju, uspołeczniania. Istotnym i najważniejszym zadaniem było aktywowanie dzieci do działania podczas inicjatywy przedszkolnej jaką był festyn rodzinny.

Na ogrodzie znajdowało się siedem aktywności zadaniowych  (sportowa, plastyczna, sensoryczna, ludowa, badawcza, muzyczna, przyrodnicza). Zadaniem każdego przedszkolaka, po otrzymaniu karty aktywności daltońskich, było wykonanie zadań zgodnie z instrukcją w danym kąciku, po którym dziecko otrzymywało pieczątkę z kolorami dni tygodnia. Po zdobyciu wszystkich uzyskiwały naklejkę aktywnego przedszkolaka festynu daltońskiego. W każdej pracowni czekały na dzieci atrakcyjne zadania do samodzielnego wykonania. W kącikach pomagali wykonywac dzieciom zadania wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie.

Oprócz kącików z aktywnościami, na dzieci czekało mnóstwo innych niespodzianek, m.in. słodkie gofry, wata cukrowa, loteria fantowa, grill, kluski z kapusta, przysmak świętokrzyski i wiele innych, w których pomagali rodzice oraz dziadkowie naszych przedszkolaków.

Podczas festynu swoje umiejętności prezentowali zaproszeni goście: Zespół Algaro, Jesienny Kwiat, Dziecięca Drużyna Pożarnicza oraz zabawy muzyczno – ruchowe z Jolantą Muzalewską oraz Agatą Pączek.

Przedszkolaki prezentowały swoje talenty na scenie śpiewając i tańcząc piosenki z repertuaru regionu Pałuk takie jak: „Kukułeczka”, „posłała mnie matka”, „Szubin nad Gąsawką”, „Kuminiorz”.

Czekały rówież niespodzianki: wóz strażacki, wóz policyjny, maskotka marketu Hipper, szubińskie „Motoorły” oraz stoisko z Football Academy.

Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie Gniewomir Piekarski, który zaszczycił nas swoją obecnością prowadząc imprezę i dzieki któremu festyn cieszył się ogromna dawka dobrego humoru.

Festyn był miejscem, w którym każdy przedszkolak wraz z rodziną mógł spędzić aktywnie czas z całą społecznością przedszkolną w miłej, pełnej ciekawej i angażującej całe rodziny zabawie.

Do zobaczenia za rok !

Materiał: Klaudia Jamka / Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Otwarto nową siedzibę Archiwum Państwowego. Można zwiedzić gmach

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, po kilkudziesięciu latach starań#, ma w końcu nową siedzibę!

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)