Dziś mamy 30 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

08 czerwca 2023

Do Polski nie wpływa już zboże z Ukrainy. Przedłużenie zakazu importu

fot. MRiRW

fot. MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus# przebywał na przejściu granicznym w Dorohusku, gdzie zapoznał się z funkcjonowaniem zakazu importu zboża do Polski.

Unijny zakaz

We wtorek, 6 czerwca weszły w życie decyzje Komisji Europejskiej o przedłużeniu zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziarna słonecznika do tzw. krajów przyfrontowych.

– Od północy obowiązuje zakaz importu do Polski czterech produktów wymienionych w decyzji KE. Obejmuje on również produkty zakontraktowane przed 2 maja 2023 r. – poinformował minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa powiedział również, że od 2 maja do 5 czerwca 2023 r. do naszego kraju wpłynęło tylko około 25 tys. ton zbóż.

Kontrola tranzytu

Towarzyszący ministrowi podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny potwierdził, że każdy tranzyt produktów wymienionych w rozporządzeniu jest ściśle kontrolowany i prowadzony pod nadzorem elektronicznym oraz w ramach systemu SENT.

– Transporty, które nie zostały odprawione przed minioną północą, zostaną zawrócone na stronę ukraińską – dodał wiceminister.

Kontrole weterynaryjne

Zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował o kontrolach prowadzonych przez inspekcję.

– Prowadzone są badania laboratoryjne sprowadzanego z Ukrainy mięsa drobiowego, natomiast od północy nie ma już kontroli pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziarna słonecznika ze względu na obowiązujący unijny zakaz ich wprowadzania na polski rynek – powiedział zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Polska wolna od choroby Aujeszkiego

Krzysztof Jażdżewski poinformował ponadto o decyzji uznania Polski jako kraju wolnego od choroby Aujeszkiego.

– To bardzo ważna informacja dla hodowców trzody chlewnej – po 15 latach zwalczania tej choroby w Polsce będziemy mogli wywozić nasze polskie świnie, zarówno do chowu jak i hodowli, praktycznie do wszystkich krajów Unii Europejskiej – poinformował zastępca GLW Krzysztof Jażdżewski.

Pomoc rolnikom

Minister Robert Telus przypomniał również o ostatnich decyzjach Komisji Europejskiej oraz o warunkach i zasadach pomocy w postaci dopłat do zbóż, nawozów i paliwa rolniczego.

– Mamy także zgodę na przedłużenie do końca tego roku pomocy dla gospodarstw zajmujących się trzoda chlewną na obszarach zapowietrzonych. Jest to pomoc w wysokości do 6 tysięcy złotych miesięcznie do 200 sztuk – dodał szef resortu rolnictwa.

Minister poinformował, że na pierwszą transzę pomocy zbożowej za sprzedaż od 1 grudnia 2022 roku do 14 kwietnia br. wpłynęło do ARiMR 47 tysięcy wniosków na pszenicę i kukurydzę oraz 8 tysięcy wniosków na pozostałe zboża.

– Od poniedziałku będzie można składać wnioski o dopłaty w ramach kolejnej transzy sprzedaży od 15 kwietnia – poinformował minister Robert Telus.

– Natomiast przez pierwsze dwa dni naboru na wsparcie budowy silosów złożonych zostało 2,5 tys. wniosków na kwotę 108 mln złotych. To świadczy najlepiej jak ten program był oczekiwany i potrzebny – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Fake newsy

- Nie jest prawdą, że wyeksportowano tylko 800 tys. ton zboża. Przez ostatnie trzy miesiące wyeksportowano z Polski 3,3 mln ton zbóż i to jest dobra wiadomość – dodał minister Robert Telus.

Materiał: MRiRW

Oceń artykuł: 19 30

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (16)

  Fet, w dniu 08-06-2023 09:50:52 napisał:

  Teraz ci nasi biedni rolnicy za tonę będą chcieli 3000 wstydu nie mają raz w miesiącu jakieś dopłaty i jeszcze malo

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (4)
  • -12 (38)

  Polska jest nasza , w dniu 08-06-2023 10:22:25 napisał:

  Jeszcze niech wprowadza zakaz wjazdu do Polski dla obywateli Ukrainy i będzie ok

  odpowiedz

  • -1 (13)

  Tu żyjesz., w dniu 08-06-2023 10:49:37 napisał:

  Rolnik rolnikowi nie równy.To co nasza ziemia urodziła powinno zostać w naszym kraju i żywić nasze społeczeństwo ,a nie jakieś ukraińskie zboże przemysłowe nadające się do palenia w piecu.Państwo powinno syto płacić naszym rolnikom za zboża i całować po rękach ,że jeszcze chcą uprawiać polskie ziemię.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 4 (6)

  john doe, w dniu 08-06-2023 13:08:47 napisał:

  ci co sie obłowili juz dawno mają wywalone na to co sie teraz dzieje hahaah

  odpowiedz

  • 17 (19)

  ala, w dniu 08-06-2023 13:35:43 napisał:

  Znowu pisiory dorobili się na technicznym zbożu, a dla kogo swoi przygotowali przepisy zakupu tego zboża i braku kontroli , a my zjadacze chleba musimy płacić wysokie ceny za chleb . Potem ci rządowi krzykacze z niejakim Kowalskim ciemnemu ludowi wykrzykują ,że to putin inflacja albo unia kazała unia.

  odpowiedz

  • 14 (14)

  Mig, w dniu 08-06-2023 15:11:31 napisał:

  Och ci dzielni pisowcy nakradli zboża, zarobili a teraz wypinają piersi po medale. Naród się złoży na 10 mld bo przecież trzeba pomagać biednym:)

  odpowiedz

  • 12 (12)

  cv, w dniu 08-06-2023 16:06:30 napisał:

  a ile drzewa nakradli pisowskie złodzieje - a pani szydełko mówiła, krzyczała na wiecach przedwyborczych w pisorach ,,wystarczyło tylko nie kraść,, to ich hasło a co robią

  odpowiedz

  • 5 (7)

  obserwator, w dniu 08-06-2023 16:45:53 napisał:

  brawo rządzący udało się wydymać elektoray ciemnych chłopów ha ha ha

  odpowiedz

  • 9 (11)

  Jadwinia, w dniu 08-06-2023 17:11:44 napisał:

  Cały czas kłamią chłopów opowiadają bzdury a nadal zboże płynie zobaczycie co będzie dalej jak dojdą kolejny raz do władz to kolorowo nie będzie. Nie dajcie się oszukiwać, stańcie w obronie państwa.

  odpowiedz

  • 8 (8)

  prawda, w dniu 08-06-2023 21:21:32 napisał:

  Kontrakty podpisane przed podpisaniem zakazu obowiązują. Zboże zakontraktowane może być odebrane. pisiory kłamczuchy

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. Szkolenia dla policjantów

Radom, Kielce, Lublin, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz#, Katowice, Rzeszów i Warszawa – to miasta na mapie tegorocznego cyklu szkoleń dla funkcjonariuszy Policji pn. „Zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania odpadów w ruchu krajowym i międzynarodowym”. W lutym, marcu i kwietniu 2024 r. eksperci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili wykłady na Mazowszu, w Świętokrzyskim, na Lubelszczyźnie i Podlasiu. 22 i 23 maja odbyły się kolejne szkolenia – w Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Ważne jest wsparcie

Rozpoczął się Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Zachęcamy do# karmienia piersią, ale pamiętamy także o mamach, które z różnych przyczyn nie mogą karmić naturalnie. Pamiętajmy o wzajemnym szacunku i wsparciu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)