Dziś mamy 15 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

16 lutego 2024

Drugi dzień "Trafionych ferii". Pogoda sprzyjała zajęciom taktycznym

fot. powierzone

fot. powierzone

Drugi dzień zmagań w ramach "Trafionych Ferii" obejmował#: RKO na poszkodowanym dorosłym, RKO na poszkodowanym niemowlęciu, rozkładanie i składanie karabinku szkoleniowego AK, doskonalenie techniki i wykonywanie czynności na czas, spotkanie teoretyczne i praktyczne z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej z Bydgoszczy, nawiązywanie łączności w godzinach południowych na paśmie 40 metrów, zajęcia z instruktażem na strzelnicy pneumatycznej, zajęcia z instruktażem na strzelnicy wirtualnej, szkolenie z zakresu czarnej taktyki na terenie starej kotłowni szkoły oraz zwiedzanie wystawy „141 lat Fajansu z Włocławka”.

Kpt. SG dr Mariusz URBAN oraz mł. chor. SG Szymon Kóniczuk zaprezentowali zakres działań w ramach służby Straży Granicznej oraz teren działalności. Siedziba PSG w Bydgoszczy usytuowana jest w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy znajdującego się około 3 km od centrum miasta, na osiedlu Szwederowo, dlatego znany jest jako Port Lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo. Lotnisko obsługuje loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu do miast europejskich oraz rejsy czarterowe i cargo zarówno w ruchu Schengen jak i Non Schengen.  Zasięg terytorialny Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy obejmuje 4 miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz oraz 19 powiatów ziemskich (144 gminy): aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, rypiński, sępoleński, świecki, toruński, tucholski, wąbrzeski, włocławski, żniński. Atrakcją spotkania z przedstawicielami Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej była możliwość założenia kombinezonu przeciwwybuchowy, który zapewnia pirotechnikowi maksymalną ochronę w czasie wykonywania bezpośrednich czynności związanych z neutralizacją ładunków wybuchowych. Kombinezon chroni przed zagrożeniami związanymi z wybuchem, tj. odłamkami, nadciśnieniem, falą cieplną i uderzeniową. Panowie przygotowali jeszcze kilka atrakcji dla młodzieży.

Uczestnicy "Trafionych Ferii" nawiązali przy pomocy pana Witolda Błasiaka 11 łączności: najdalsze to Zamość i Hrubieszów. Najciekawszą łącznością okazał się kontakt z Siergiejem z Warszawy. Uczestnicy opowiadali podczas nawiązanych kontaktów o przebiegu zajęć.

Dzięki sprzyjającej pogodzie mieliśmy okazję przeprowadzić marsze taktyczne na ternie szkoły. Kadeci z Specjalnej Grupy Szkoleniowej przybliżyli uczestnikom zagadnienia z Czarnej Taktyki. Tematyka dość obszerna, jednak dzień dzisiejszy skupił uczestników do nauki sprawnego i bezpiecznego posługiwania się bronią w czasie działań taktycznych i przedstawienia  sposobów  wchodzenia do pomieszczeń.

Wiedzą podczas zajęć dzielili się: Izabella Bodnar – pierwsza pomoc, Witold Błasiak, Piotr Jamróg – strzelnica wirtualna, Leszek Jaśkowiak – strzelnica pneumatyczna. Fotorelację prowadził pan Tomasz Sokołowski, a przebieg zdobywania wiedzy kontrolował ks. Krzysztof Barczyński.

Zmaganiom towarzyszyła sympatyczna atmosfera rywalizacji wraz z dopingiem wśród własnych członków drużyn w poszczególnych konkurencjach. Uczestnicy w równym stopniu wykazali się naprawdę dużymi umiejętnościami w poszczególnych konkurencjach.

Razem z gośćmi wiedzę z edukacji wojskowej uzupełniali kadeci 2 TEW: Bartek Baran, Zuzanna Tyda, Laura Smolińska, Emil Obruszkiewicz, 2OPW:  Amelia Sierzchuła, Agata Kaizer, Marek Jaśkowiak, Oliwier Ziemski, Roksana Habera, Bartek Moraczewski, Antonio Głowacki, 1OWA: Przemysław Boruch, Tymoteusz Szymanowski, Aleksander Rejment, Przemysław Urbanowski, Wiktoria Lewandowska, Dominika Wawrzon, Wiktoria Gwizdek, Pola Nadachewicz, 1OWB: Antonina Tyda, Gabrysia Kubiak, Szymon Łuczak, Filip Brzykcy, Marta Chojnacka, Milena Kuczak.

Chodź czas, który jak zawsze w trakcie Trafionych Ferii biegł zbyt szybko udało się przedstawić założone cele przed dniem jutrzejszym. Jutrzejszy dzień zapowiada się jeszcze bardziej obfity w rywalizacje pomiędzy drużynami.

Na zakończenie dnia pan Piotr Jamróg w imieniu  dyrektora Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka wręczył podziękowania funkcjonariuszom Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej z Bydgoszczy  z zaproszeniem na Drzwi Otwarte Szkoły zaplanowane na 21 i 22 marca 2024 roku.

Przypominamy, że przez czas trwania ferii dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych wystawa pn: ”141 lat Fajansu z Wołocławka”.

Materiał: Alicja Jaśkowiak / Zespół Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Światowy Dzień Trzeźwości. Jak alkohol wpływa na nasz organizm?

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia apeluje#, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce tym samym zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu. Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.

(czytaj więcej)