Funkcjonariusze podzielili się swoją wiedzą. Program "W Służbie Ojczyźnie"
fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
Na terenie szubińskiej szkoły odbyły się zajęcia zrealizowane w ramach programu #"W Służbie Ojczyźnie", w których wzięli udział uczniowie klas mundurowych. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się funkcjonariusze z Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej Okręgu Poznańskiego oraz funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach.
GISW
Potocznie nazywamy ich „gisami”, są niezwykle wysportowani, przeszkoleni, odporni na stres i dyspozycyjni. Kim są, co o nich wiemy? Czym się zajmują? Jakie zadania realizują w codziennej służbie? To tylko nieliczne pytania na które odpowiedź usłyszeli uczniowie. Na co dzień głównym zadaniem GISW jest zapobieganie występowaniu zdarzeń nadzwyczajnych lub likwidacja ich skutków, m.in. poprzez prowadzenie codziennych czynności kontrolnych, takich jak kontrola osadzonych, cel mieszkalnych, miejsc pracy oraz osób przybywających na widzenia, realizacja konwojowania osadzonych o specjalnym statusie tzw. „niebezpiecznych” lub innych wymagających wzmożonych działań ochronnych, np. członków zorganizowanych grup przestępczych. Te etatowe, elitarne grupy naszej formacji funkcjonują na terenie całego kraju.
Wiedza i doświadczenie
Funkcjonariusze tej specjalnej grupy podzielili się swoimi doświadczeniem oraz wiedzą z zakresu zagadnień proobronnych. Młodzież miała okazję uczestniczyć w realizacji szkolenia strzeleckiego. Odbyło się ono z zachowaniem niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Do szkolenia strzeleckiego wykorzystano broń i amunicję szkolną, która pozostaje na wyposażeniu naszej jednostki penitencjarnej.
Edukacja proobronna
W obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej ważna jest edukacja proobronna młodych obywateli. Służba Więzienna dysponuje specjalistami z tego obszaru co pozwala na przeprowadzenie kompletnych szkoleń przez doświadczone osoby. W ten sposób szkolenia strzeleckie mogą odbywać się bezpiecznie i wśród najlepszych specjalistów.
Zakład karny jako potencjalne miejsce pracy
W trakcie spotkania mieliśmy też okazję na zaprezentowanie zakładu karnego w kontekście miejsca pracy. Przedstawiliśmy sylwetkę funkcjonariusza Służby Więziennej zachęcając do wstąpienia w nasze szeregi po skończeniu szkoły i podejmowania działań służących zapewnieniu ochrony społeczeństwu, bezpieczeństwa na terenach zakładów karnych i aresztów śledczych oraz realizacji zadań z obszaru procesu resocjalizacji.
Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Licealiści na wystawach w muzeum. Ciekawa lekcja historii
- Kontynuowanie nauki w klasach o profilu policyjnym. Mundurowi w liceum
- Wyjątkowy dzień w naszej szkole. Święto Babci i Dziadka
- Uroczyste wręczenie certyfikatów. Sukces szubińskiego przedszkola
- Wyjazd studyjny do Cukrowni Żnin. Uczniowie zachwyceni obiektem
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)