Dziś mamy 19 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

05 czerwca 2023

Funkcjonariusze podzielili się swoją wiedzą. Program "W Służbie Ojczyźnie"

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Na terenie szubińskiej szkoły odbyły się zajęcia zrealizowane w ramach programu #"W Służbie Ojczyźnie", w których wzięli udział uczniowie klas mundurowych. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się funkcjonariusze z Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej Okręgu Poznańskiego oraz funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach.

GISW

Potocznie nazywamy ich „gisami”, są niezwykle wysportowani, przeszkoleni, odporni na stres i dyspozycyjni. Kim są, co o nich wiemy? Czym się zajmują? Jakie zadania realizują w codziennej służbie? To tylko nieliczne pytania na które odpowiedź usłyszeli uczniowie. Na co dzień głównym zadaniem GISW jest zapobieganie występowaniu zdarzeń nadzwyczajnych lub likwidacja ich skutków, m.in. poprzez prowadzenie codziennych czynności kontrolnych, takich jak kontrola osadzonych, cel mieszkalnych, miejsc pracy oraz osób przybywających na widzenia, realizacja konwojowania osadzonych o specjalnym statusie tzw. „niebezpiecznych” lub innych wymagających wzmożonych działań ochronnych, np. członków zorganizowanych grup przestępczych. Te etatowe, elitarne grupy naszej formacji funkcjonują na terenie całego kraju.

Wiedza i doświadczenie

Funkcjonariusze tej specjalnej grupy podzielili się swoimi doświadczeniem oraz wiedzą z zakresu zagadnień proobronnych. Młodzież miała okazję uczestniczyć w realizacji szkolenia strzeleckiego. Odbyło się ono z zachowaniem niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Do szkolenia strzeleckiego wykorzystano broń i amunicję szkolną, która pozostaje na wyposażeniu naszej jednostki penitencjarnej.

Edukacja proobronna

W obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej ważna jest edukacja proobronna młodych obywateli. Służba Więzienna dysponuje specjalistami z tego obszaru co pozwala na przeprowadzenie kompletnych szkoleń przez doświadczone osoby. W ten sposób szkolenia strzeleckie mogą odbywać się bezpiecznie i wśród najlepszych specjalistów.

Zakład karny jako potencjalne miejsce pracy

W trakcie spotkania mieliśmy też okazję na zaprezentowanie zakładu karnego w kontekście miejsca pracy. Przedstawiliśmy sylwetkę funkcjonariusza Służby Więziennej zachęcając do wstąpienia w nasze szeregi po skończeniu szkoły i podejmowania działań służących zapewnieniu ochrony społeczeństwu, bezpieczeństwa na terenach zakładów karnych i aresztów śledczych oraz realizacji zadań z obszaru procesu resocjalizacji.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)