Dziś mamy 20 września 2024, piątek, imieniny obchodzą:

12 lutego 2024

Kolejna akcja KAS. Ponad 20 kg tytoniu w bagażu podręcznym

fot. powierzone

fot. powierzone

W bagażu podręcznym obywatela #Polski przylatującego do Bydgoszczy funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli 22 kg tytoniu do palenia, niezgłoszonego do odprawy. Straty budżetu państwa z tytułu niezapłaconych podatków mogły wynieść ponad 27 tys. zł.

W ostatnich dniach funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego Port Lotniczy  w Bydgoszcz w trakcie odprawy samolotu do Londynu ujawnili w bagażu podręcznym podróżnego 22 kg tytoniu do palenia bez polskich znaków akcyzy.

Osoba, która próbowała wywieźć tytoń poinformowała, że zakupiła go w sklepie bezcłowym w porcie lotniczym w innym kraju Unii Europejskiej. Z uwagi na odwołany lot próbowała opuścić obszar UE przez bydgoskie lotnisko.

Kwota potencjalnych uszczupleń w podatkach akcyzowym i VAT wyniosła ponad 27 tys. zł. Postępowanie w sprawie poprowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu.

Szczegółowe kontrole bagaży

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej kontrolują przepływ towarów i ludzi przez granice międzynarodowe w celu zapewnienia przestrzegania przepisów celnych, podatkowych i bezpieczeństwa państwowego. Regularnie sprawdzają bagaże, aby upewnić się, że osoby przekraczające granice nie przewożą nielegalnych lub niebezpiecznych przedmiotów, takich jak: podrabiane leki, narkotyki, broń, materiały wybuchowe. Stojąc na straży finansów – funkcjonariusze pobierają cła i podatki oraz kontrolują, czy przemieszczane towary nie wymagają zezwoleń lub specjalnej dokumentacji.

Dozwolone limity

W przypadku wyrobów tytoniowych dozwolona ilość, z którą można podróżować do Polski różni się ze względu na wybrany środek transportu oraz to, skąd przyjeżdżamy. Gdy podróżujemy spoza terenu Unii Europejskiej, wówczas:

• Drogą inną niż morską i lotniczą wolno nam wwieźć do kraju 40 szt. papierosów lub 20 szt. cygaretek lub 10 cygar lub 50 g tytoniu.

• Jeśli wybierzemy transport morski lub lotniczy, limity są wyższe i wynoszą odpowiednio 200 szt. papierosów lub 100 szt. cygaretek lub 50 szt. cygar lub 250 g tytoniu.

Inne limity obowiązują, gdy przyjeżdżamy do Polski z krajów należących do Unii Europejskiej. Wtedy możemy ze sobą zabrać 800 szt. papierosów lub 400 szt. cygaretek lub 200 szt. cygar lub 1 kg tytoniu.

Sprawdź, co i w jakiej ilości możesz przewozić przez granicę, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki. Więcej informacji o dozwolonych limitach na stronie https://granica.gov.pl/j/index.php/24-glowna/805-jak-nie-zostac-wakacyjnym-przemytnikiem.

Materiał: Bartosz Stróżyński / Rzecznik Prasowy IAS w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 10 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Praca na wysokości
60PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
KOBIZE
500PLN
0

Żołnierze z pomocą powodzianom. Oczyszczanie zalanych terenów

Decyzją Dowódcy WOT około 200 żołnierzy #8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz ze specjalistycznym sprzętem wydzielono do pomocy powodzianom na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Fala kulminacyjna przemieszcza się w głąb kraju, w związku z czym w gotowości do stawiennictwa w jednostce i wyjazdu do działania pozostają kolejni terytorialsi.

(czytaj więcej)
0

Szkodliwe treści w internecie. Jak chronić najmłodszych?

Ministerstwo Cyfryzacji dalej pracuje nad tym, aby wzmocnić# ochronę dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w internecie. W sierpniu i wrześniu br. odbyły się kolejne spotkania nieformalnej grupy roboczej. W spotkaniach uczestniczą przedstawiciele administracji publicznej, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Celem dyskusji jest opracowaniem skutecznych rozwiązań, które będą chronić młodych ludzi przed negatywnym wpływem treści dostępnych w sieci.

(czytaj więcej)
0

Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian

W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.

(czytaj więcej)
0

Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy

Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.

(czytaj więcej)