Dziś mamy 30 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

14 listopada 2023

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Gromki aplauz publiczności

fot. powierzone

fot. powierzone

We wtorkowe popołudnie 7 listopada w Rejonowej #Bibliotece Publicznej w Szubinie uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie wspólnie z młodzieżą z klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 i uczniami Zespołu Szkół w Szubinie wzięły udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

„Nad Niemnem” to wydana w 1888 roku powieść społeczno-obyczajowa opowiadająca o polskiej historii, powstaniu styczniowym i ... miłości.

Przedstawicielki naszej szkoły Aleksandra Bała, Lena Ciesielska, Martyna Jurek, Ada Pawlak, Aniela Torzewska, Julia Grabowska i Paulina Masiak zaprezentowały publiczności interpretację rozmów toczonych na dworze w Korczynie. Ich występ spotkał się uznaniem wyrażonym gromkim aplauzem publiczności.

Narodowe Czytanie to zapoczątkowana przez parę prezydencką Bronisława i Annę Komorowskich w 2012 roku akcja publicznego czytania fragmentów arcydzieł literatury polskiej. Dotąd czytano m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, i „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Wszystkim wykonawcom gratulujemy wspaniałego czytania! Do zobaczenia za rok!

Materiał: Aurelia Kasprzak / I LO w Szubinie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. Szkolenia dla policjantów

Radom, Kielce, Lublin, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz#, Katowice, Rzeszów i Warszawa – to miasta na mapie tegorocznego cyklu szkoleń dla funkcjonariuszy Policji pn. „Zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania odpadów w ruchu krajowym i międzynarodowym”. W lutym, marcu i kwietniu 2024 r. eksperci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili wykłady na Mazowszu, w Świętokrzyskim, na Lubelszczyźnie i Podlasiu. 22 i 23 maja odbyły się kolejne szkolenia – w Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Ważne jest wsparcie

Rozpoczął się Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Zachęcamy do# karmienia piersią, ale pamiętamy także o mamach, które z różnych przyczyn nie mogą karmić naturalnie. Pamiętajmy o wzajemnym szacunku i wsparciu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)