Dziś mamy 2 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

14 listopada 2023

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Gromki aplauz publiczności

fot. powierzone

fot. powierzone

We wtorkowe popołudnie 7 listopada w Rejonowej #Bibliotece Publicznej w Szubinie uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie wspólnie z młodzieżą z klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 i uczniami Zespołu Szkół w Szubinie wzięły udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

„Nad Niemnem” to wydana w 1888 roku powieść społeczno-obyczajowa opowiadająca o polskiej historii, powstaniu styczniowym i ... miłości.

Przedstawicielki naszej szkoły Aleksandra Bała, Lena Ciesielska, Martyna Jurek, Ada Pawlak, Aniela Torzewska, Julia Grabowska i Paulina Masiak zaprezentowały publiczności interpretację rozmów toczonych na dworze w Korczynie. Ich występ spotkał się uznaniem wyrażonym gromkim aplauzem publiczności.

Narodowe Czytanie to zapoczątkowana przez parę prezydencką Bronisława i Annę Komorowskich w 2012 roku akcja publicznego czytania fragmentów arcydzieł literatury polskiej. Dotąd czytano m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, i „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Wszystkim wykonawcom gratulujemy wspaniałego czytania! Do zobaczenia za rok!

Materiał: Aurelia Kasprzak / I LO w Szubinie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)