Dziś mamy 23 lutego 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 lutego 2024

Podsumowanie minionego roku. Coraz więcej zgłoszeń na numer 112

fot. KPUW

fot. KPUW

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Jest to idealny moment na #podsumowanie działalności bydgoskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w 2023 roku.

Ilość zgłoszeń obsłużonych w roku 2023:

  • 1 324 687 (o 70 359 więcej niż w roku 2022)
  • 519 194 zgłoszeń fałszywych (nieznaczny wzrost w stosunku do 2022)

Ilość zdarzeń przekazanych do służb:

  • Policja 193 002
  • PRM 175 832
  • PSP 23 704

Do najczęstszych zgłaszanych zagrożeń należą: zakłócenia porządku publicznego, wypadki i kolizje komunikacji drogowej, interwencje domowe, miejscowe zagrożenia, kradzieże, duszności.

Przypominamy, że numer alarmowy 112 jest bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.

Warto podkreślić, że w styczniu 2020 została uruchomiona aplikacja „Alarm 112” której celem jest umożliwienie zgłoszenia zagrożenia bez konieczności łączności głosowej. Wyżej wymieniona funkcjonalność jest szczególnie istotna dla osób niepełnosprawnych. Aplikacja „Alarm 112” umożliwia komunikację z Centrum Powiadamiania Ratunkowego za pośrednictwem wiadomości SMS.

Promowanie właściwego wykorzystania numeru alarmowego 112

W 2023 roku przedstawiciele Centrum Powiadamiania Ratunkowego zrealizowali 59 wizyt w szkołach (ponad 1200 osób uczniów, przedszkolaków, studentów (w tym zagranicznych), osób starszych) oraz wzięli udział w 26 eventach wyjazdowych promujących właściwe użycie numeru alarmowego 112.

Jak sprawnie powiadomić o zagrożeniu?

1. Powiedz gdzie się znajdujesz – najistotniejsza informacja w przypadku rozłączenia się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Pamiętaj że CPR obsługuje przynajmniej teren jednego województwa więc poinformuj w jakiej znajdujesz się gminie oraz w jakim powiecie.

2. Powiedz co się stało – powiedz dokładnie oraz możliwie zwięźle o zagrożeniu.

3. Nie rozłączaj się pierwszy – operator może uznać za konieczność połączenia Cię bezpośrednio z daną służbą. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy i słuchaj poleceń operatora.

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Zastrzeż PESEL. Z usługi skorzystało już ponad 2 mln osób

Zastrzeżenie PESELU ma ochronić przed jego nieautoryzowanym# wykorzystaniem i poprawić bezpieczeństwo naszych danych. Od 17 listopada swój numer PESEL zastrzegło ponad 2 mln obywateli, należy jednak pamiętać, że instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL od 1 czerwca tego roku i od tego dnia nasze dane będą w pełni chronione.

(czytaj więcej)
0

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choroba może dotknąć każdego

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez #Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)
0

Relacja między psami, a ich przewodnikami. Badania naukowe

Na terenie potulickiej jednostki odbyły się badania# służące zebraniu danych dotyczących relacji powstających między psami pracującymi w służbie mundurowej, a ich przewodnikami.

(czytaj więcej)