Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

11 lutego 2024

Podsumowanie minionego roku. Coraz więcej zgłoszeń na numer 112

fot. KPUW

fot. KPUW

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Jest to idealny moment na #podsumowanie działalności bydgoskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w 2023 roku.

Ilość zgłoszeń obsłużonych w roku 2023:

  • 1 324 687 (o 70 359 więcej niż w roku 2022)
  • 519 194 zgłoszeń fałszywych (nieznaczny wzrost w stosunku do 2022)

Ilość zdarzeń przekazanych do służb:

  • Policja 193 002
  • PRM 175 832
  • PSP 23 704

Do najczęstszych zgłaszanych zagrożeń należą: zakłócenia porządku publicznego, wypadki i kolizje komunikacji drogowej, interwencje domowe, miejscowe zagrożenia, kradzieże, duszności.

Przypominamy, że numer alarmowy 112 jest bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.

Warto podkreślić, że w styczniu 2020 została uruchomiona aplikacja „Alarm 112” której celem jest umożliwienie zgłoszenia zagrożenia bez konieczności łączności głosowej. Wyżej wymieniona funkcjonalność jest szczególnie istotna dla osób niepełnosprawnych. Aplikacja „Alarm 112” umożliwia komunikację z Centrum Powiadamiania Ratunkowego za pośrednictwem wiadomości SMS.

Promowanie właściwego wykorzystania numeru alarmowego 112

W 2023 roku przedstawiciele Centrum Powiadamiania Ratunkowego zrealizowali 59 wizyt w szkołach (ponad 1200 osób uczniów, przedszkolaków, studentów (w tym zagranicznych), osób starszych) oraz wzięli udział w 26 eventach wyjazdowych promujących właściwe użycie numeru alarmowego 112.

Jak sprawnie powiadomić o zagrożeniu?

1. Powiedz gdzie się znajdujesz – najistotniejsza informacja w przypadku rozłączenia się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Pamiętaj że CPR obsługuje przynajmniej teren jednego województwa więc poinformuj w jakiej znajdujesz się gminie oraz w jakim powiecie.

2. Powiedz co się stało – powiedz dokładnie oraz możliwie zwięźle o zagrożeniu.

3. Nie rozłączaj się pierwszy – operator może uznać za konieczność połączenia Cię bezpośrednio z daną służbą. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy i słuchaj poleceń operatora.

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 6 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zadaj pytanie
40PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)