Dziś mamy 30 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

12 maja 2024

Prace porządkowe w ogrodzie motyli. Wiosennie i kolorowo

fot. UM Szubin

fot. UM Szubin

Trwają kolejne pozimowe porządki #w gminie Szubin. Tym razem piękniejszy będzie ogród motyli.

Jaka jest historia ogrodu?

27 sierpnia 2021r. odbyło się uroczyste otwarcie ogrodu dla motyli i owadów zapylających w Szubinie. Ogród powstał w ramach realizacji programu Caritas Laudato si “Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”.  Program ten jest odpowiedzią na wezwanie Papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Promuje on encyklikę Laudato Si i mówi o tym jak przełożyć ją na życie oraz jak i dlaczego być eko!

Twórcą ogrodu jest Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie, który złożył i zrealizował ofertę pn. "Ogród dla motyli i owadów zapylających miejscem spotkań lokalnej wspólnoty oraz edukacji młodzieży przedszkolnej i szkolnej." Na realizację zadania Parafialny Zespół otrzymał dofinansowanie ze środków programu dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w kwocie 12.500,00 zł. Pozostałe środki to wkład własny oraz wsparcie fizyczne i finansowe darczyńców.

Koordynatorem merytorycznym projektu jest Pani Danuta Siewkowska, natomiast koordynatorem finansowym Pani Krystyna Drela.

W ramach realizacji zadania zagospodarowano skwer w centrum miasta, na którym przeprowadzone zostały niezbędne prace ogrodnicze. Skwer ten był miejscem niezagospodarowanym, na którym znajdowało się kilka drzew i trawa. Wykonana została ścieżka, zamontowano elementy małej architektury miejskiej dla mieszkańców, zamontowano domki dla motyli i owadów zapylających oraz wykonano nasadzenia krzewów i kwiatów,  które umożliwią tworzenie siedlisk motylom i owadom, by stworzyć im miejsce bytowania i rozmnażania.

W działania zaangażowane były lokalne instytucje i organizacje: Gmina Szubin, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Szubin, Komunalne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Szubinie, Firma Pana Mariusza Winkowskiego, Firma Komes, Szubiński Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Szubin Szubiniacy.

Oficjalnego przecięcia wstęgi i otwarcia Szubińskiego Ogrodu dla motyli i owadów zapylających dokonali: Koordynator Merytoryczny Projektu Pani Danuta Siewkowska, Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, Proboszcz Parafii pw. św. Andrzeja Boboli, ks. Jacek Pawelczyk oraz Animator Diecezjalny Diecezji Bydgoskiej Programu Laudato Si Pan Sławomir Piotrowski.

"Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w stworzenie tego miejsca. Dzięki Waszej pracy, dzisiaj możemy podziwiać efekty zrealizowanego projektu. Pierwsze kwitnienie roślin już za nami. Kolory, które pojawiły się na skwerze oraz liczne motyle cieszyły oko mieszkańców już w tym sezonie, jednak zaprojektowany ogród w pełnej krasie podziwiać będzie można dopiero w przyszłym roku, kiedy zakorzenią się i zakwitną wszystkie rośliny." - powiedziała Danuta Siewkowska Koordynator Merytoryczny Projektu.

Materiał: UM Szubin

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    sprzeciw, w dniu 12-05-2024 12:11:02 napisał:

    Skoro Caritas tworzył ten ogród, to niech teraz o niego dba, a nie pracownicy interwencyjni opłacani z naszych podatków. Ta ekipa powinna zająć się sprzątaniem parku przy ulicy Nakielskiej.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zadaj pytanie
20PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. Szkolenia dla policjantów

Radom, Kielce, Lublin, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz#, Katowice, Rzeszów i Warszawa – to miasta na mapie tegorocznego cyklu szkoleń dla funkcjonariuszy Policji pn. „Zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania odpadów w ruchu krajowym i międzynarodowym”. W lutym, marcu i kwietniu 2024 r. eksperci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili wykłady na Mazowszu, w Świętokrzyskim, na Lubelszczyźnie i Podlasiu. 22 i 23 maja odbyły się kolejne szkolenia – w Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Ważne jest wsparcie

Rozpoczął się Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Zachęcamy do# karmienia piersią, ale pamiętamy także o mamach, które z różnych przyczyn nie mogą karmić naturalnie. Pamiętajmy o wzajemnym szacunku i wsparciu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)