Dziś mamy 30 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

13 kwietnia 2024

W gminie Szubin uczczono pamięć bohaterów. Zapłonęły znicze

fot. UM Szubin

fot. UM Szubin

Co roku, 13 kwietnia, obchodziliśmy Dzień Pamięci #Ofiar Zbrodni Katyńskiej, upamiętniając rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego w Katyniu.

W rocznicę radzieckiej zbrodni na polskich obywatelach, Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wraz z Zastępcą Wiolettą Borys-Stachowiak, Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska, dr Kamila Czechowska Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, Alina Gordon Dyrektor Szubińskiego Domu Kultury oraz delegacja przedstawicieli Rady Seniorów uczcili pamięć bohaterów składając okolicznościową wiązankę i zapalając znicze przy pomniku znajdującym się przy ulicy Kcyńskiej 34.

Pomnik ten upamiętnia oficerów armii Stanów Zjednoczonych: podpułkownika Johna H. Van Vlieta Jr. i kapitana Donalda B. Stewarta, którzy byli świadkami ekshumacji polskich oficerów w Katyniu, będąc osadzonymi w szubińskim obozie jenieckim Oflag 64.

Zapłonęły znicze przy pięciu Dębach Pamięci, które upamiętniają: komendanta Policji Państwowej Józefa Młodowicza, aspiranta Policji Państwowej Franciszka Poczekajow, majora Wojska Polskiego Maksymiliana Zodrowa, porucznika Wojska Polskiego Hieronima Góralewskiego oraz majora Wojska Polskiego Józefa Jana Kazimierza Korab-Kobierzyckiego. Dęby rosną nieopodal pomnika Niepodległości na Placu Wolności w Szubinie, na rynku w Rynarzewie oraz przy Szkole Podstawowej im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie.

W związku z przypadającą 10 kwietnia czternastą rocznicą katastrofy smoleńskiej delegacja złożyła znicze pamięci pod tablicą upamiętniającą 96 Polaków na czele z ówczesnym Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Tablica znajduje się na Cmentarzu Parafialnym w Szubinie.

Materiał: UM Szubin

Oceń artykuł: 7 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Mieszkaniec, w dniu 13-04-2024 12:31:20 napisał:

  Przy takich uroczystościach to nie wypada paradować w dżinsach , piastując takie stanowisko Pani Dyrektor !

  odpowiedz

  • -1 (1)

  ., w dniu 13-04-2024 20:00:22 napisał:

  Tak, składać kwiaty, lepiej się nie narażać, bo to nigdy nie wiadomo

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Generał , w dniu 14-04-2024 07:36:49 napisał:

  Baczność!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Konstrukcje stalowe
Budowa hal
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej. Szkolenia dla policjantów

Radom, Kielce, Lublin, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz#, Katowice, Rzeszów i Warszawa – to miasta na mapie tegorocznego cyklu szkoleń dla funkcjonariuszy Policji pn. „Zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej w zakresie gospodarowania odpadami oraz transportowania odpadów w ruchu krajowym i międzynarodowym”. W lutym, marcu i kwietniu 2024 r. eksperci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili wykłady na Mazowszu, w Świętokrzyskim, na Lubelszczyźnie i Podlasiu. 22 i 23 maja odbyły się kolejne szkolenia – w Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
0

Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Ważne jest wsparcie

Rozpoczął się Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Zachęcamy do# karmienia piersią, ale pamiętamy także o mamach, które z różnych przyczyn nie mogą karmić naturalnie. Pamiętajmy o wzajemnym szacunku i wsparciu.

(czytaj więcej)
0

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

(czytaj więcej)
0

Komary motywowały do szybkiego marszu. Wędrówka w otoczeniu jezior

W dzisiejszej wędrówce uczestniczyło #16 osób. Przejście wokoło jeziora Witosławskiego i Rościmińskiego nie przysparzało by większych problemów, gdyby nie ogromne ilości komarów, które tylko nas motywowały do szybkiego tempa marszu.

(czytaj więcej)