Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

02 grudnia 2022

Wicemarszałek odwiedził powiat. Tematem drogi i czystość powietrza

fot. powierzone

fot. powierzone

W czwartek 1 grudnia gościliśmy w murach Starostwa Powiatowego Wicemarszałka Województwa Zbigniewa Sosnowskiego.# Podczas spotkania w gabinecie Starosty Nakielskiego Tadeusza Sobola, w którym towarzyszyli także Wicestarosta Tomasz Miłowski oraz Radny Rady Powiatu Nakielskiego Ryszard Bagnerowski, poruszono wiele tematów ważnych dla społeczności naszego powiatu.

Wśród zagadnień znalazły się sprawy modernizacji Drogi Wojewódzkiej nr 243 Mrocza – Prosperowo, a także kwestia stanu prac nad dokumentacją przedprojektową i projektową odcinka linii kolejowej nr 356 od granicy województwa do Kcyni z mijanką na linii kolejowej nr 281 Kcynia – Nakło. W ramach tworzenia połączenia kolejowego zorganizowano spotkanie z panią Anetą Jędrzejewską z Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Istotnym tematem okazały się fatalne wyniki badania czystości powietrza w powiecie nakielskim. Warto napisać o tym kilka słów więcej, ponieważ na naszym terenie panują warunki składające się na najgorszą sytuację w całym województwie. Bazując na pomiarach z 2021 roku sytuacja wygląda groźnie:
• stężenie PM10 – trzecie miejsce po Grudziądzu i Bydgoszczy;
• średnie roczne stężenie PM2,5 – najwyższe w województwie;
• stężenie benzo(a)pirenu – czterokrotne przekroczenie normy;
• STAN 21 Z 23 MONITOROWANYCH Jednolitych Części Wód Powierzchniowych na obszarze powiatu określono jako ZŁY.

Benzo(a)piren jest substancją toksyczną, rakotwórczą i mutagenną - nazywany często „cichym zabójcą” benzopiren jest jednym z najgroźniejszych składników smogu.

PM10 jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów, które utrzymują się w powietrzu.

PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu.

Takie wyniki nie napawają optymizmem i zmuszają do podjęcia zdecydowanych działań w trosce o zmniejszenie emisji szkodliwych substancji oraz docelową poprawę jakości powietrza. Rozmowa na ten temat jest niezbędnym narzędziem do rozpoczęcia szukania rozwiązań.

Jednym z wielu sposobów walką z zanieczyszczeniem powietrza jest zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego. W te ramy wpisuje się tworzenie ścieżek rowerowych, pozwalających na bezpieczną zmianę środka transportu. Wicemarszałkowi została przedstawiona ścieżka rowerowa ukończona w zeszłym roku, która łączy Nakło z Bydgoszczą i stanowi ważną inwestycję dla zdrowia mieszkańców, wykluczenia komunikacyjnego, walki ze smogiem, troski o ekologię, bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz wielu innych społecznych problemów. Podczas przejazdu przez Paterek Wicestarosta pokazał Wicemarszałkowi nowopowstałą sygnalizację świetlną. Przy tej okazji poruszono temat wniosków dotyczących budowy ścieżek pieszo-rowerowych wzdłuż drogi wojewódzkiej 241 (Kcynia-Nakło, Kcynia-Mrocza i stworzenie mostku nad Notecią na trasie Paterek - Nakło) oraz modernizacji ul. Szubińskiej w Paterku w ramach dokończenia inwestycji z 2010 roku.

W związku ze stworzeniem wyżej wspomnianej ścieżki rowerowej łączącej Nakło z Bydgoszczą, Powiatowi Nakielskiemu zostaną przekazane przez Urząd Marszałkowski 2 mln złotych przeznaczone na jej budowę na trasie Łochowice – Gorzeń – Potulice – Nakło.

Materiał: Magdalena Stepka / Starostwo Powiatowe w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 28

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Jakie zwyczaje ludowe są z tym związane?

Dzisiaj, 2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce ten dzień nazywany jest# Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)