Dziś mamy 15 kwietnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

31 marca 2024

Zorganizowana grupa przestępcza. Nielegalne przekraczanie granicy

fot. Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy

fot. Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy

Prokuratura Okręgowa# w Bydgoszczy nadzoruje – prowadzone przez Funkcjonariuszy Grupy Operacyjno - Śledczej Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy - śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy RP.

W toku postępowania - w ramach szerokich i intensywnych działań operacyjnych – zajmujący się sprawą funkcjonariusze ujawnili proceder polegający na nielegalnym uzyskiwaniu przez cudzoziemców  (głównie obywateli Ukrainy) polskich wiz z prawem do pracy - na podstawie dokumentów poświadczających nieprawdę.

Z materiałów sprawy wynika, że podejrzani wnioskowali (jako przedstawiciele fikcyjnych podmiotów gospodarczych) do Powiatowych Urzędów Pracy i innych Urzędów na terenie województwa Kujawsko – Pomorskiego o wydanie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy, zezwoleń na pracę sezonową oraz zezwoleń na pracę   dla ponad 10.000 cudzoziemców, od których otrzymywali korzyści majątkowe.

Podmioty, które miały zatrudniać cudzoziemców, tj. polskie spółki, właściciele gospodarstw rolnych, hoteli, nie mieli wiedzy, że ich dane są wykorzystywane do nielegalnego procederu. W następstwie tego, cudzoziemcy uzyskiwali wizy uprawniających do wjazdu, pobytu i rzekomej pracy na terytorium RP.

Funkcjonariusze Straży Granicznej w lutym 2024 r. przeprowadzili działania na terenie  Bydgoszczy i Warszawy, zatrzymując 6 osób, stanowiących trzon zorganizowanej grupy zajmującej się opisanym procederem. Byli to:  to 3 mężczyzn w wieku od 26 do 32 lat oraz 3 kobiety w wieku od 26 do 52 lat. Podczas  podjętych wobec nich czynności  zabezpieczono telefony, laptopy, nośniki pamięci danych oraz dokumenty. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono także pieniądze w różnej walucie o łącznej wartości ponad 200 tys. zł.  U jednego z podejrzanych zabezpieczono również środki odurzające.

Prokurator nadzorujący śledztwo zarzucił podejrzanym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a także m. in. organizowanie nielegalnego przekraczania granicy RP.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, Sąd - na wniosek prokuratora - zastosował wobec 5 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wszystkim podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Dotąd zarzuty związane z działalnością grupy przedstawiono łącznie 10 osobom, jednak sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze  zatrzymania.

W Prokuraturze Okręgowej w  Bydgoszczy nie jest to jedyne postępowanie o tym przedmiocie. Rozliczane są– przy współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej -- kolejne rzekome „agencje zatrudnienia cudzoziemców”, których prawdziwym i lukratywnym przedmiotem działalności, było organizowanie nielegalnego przekraczania granicy RP przez cudzoziemców.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 15 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj przypada rocznica Chrztu Polski. Przełomowe wydarzenie

Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie #w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.

(czytaj więcej)
0

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Hołd dla pomordowanych

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez# Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

(czytaj więcej)