Dziś mamy 23 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

23 maja 2023

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Kiedy mija czas na złożenie wniosku?

22 maja minął termin na roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Obowiązek ten dopełniło ponad #2,2 mln płatników. 1,4 mln przedsiębiorców może liczyć na zwrot nadpłaty. Na ich koncie na PUE ZUS został udostępniony wniosek o zwrot (RZS-R), który należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez platformę PUE ZUS do 1 czerwca.

- Do 22 maja część przedsiębiorców musiała złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Obowiązek ten dopełniło ponad 2,2 mln płatników składek prowadzących działalność, która była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. 1,4 mln płatników może liczyć na zwrot nadpłaty. Wystarczy, że do 1 czerwca odeślą przez PUE ZUS zweryfikowany i podpisany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej (RZS-R), a ZUS do 1 sierpnia przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, zapisany na koncie płatnika. Do tej pory do ZUS-u trafiło 360 tys. wniosków o zwrot nadpłaty na kwotę 665 mln zł – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

- Czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne jest coraz mniej. Jeśli przedsiębiorca nie złoży go do 1 czerwca, to ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r. – o ile KAS nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów – dodaje rzeczniczka.

W sytuacji, gdy płatnik składek z różnych przyczyn nie mógł złożyć do ZUS-u rocznego rozliczenia w terminie do 22 maja br., to może jeszcze przekazać ten dokument do 30-31 maja br. Musi jednak pamiętać o tym, że jeśli przysługuje mu kwota do zwrotu, to do 1 czerwca powinien zatwierdzić i odesłać przez PUE ZUS przygotowany wniosek o symbolu RZS-R, który dostępny będzie w dokumentach roboczych. Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie rodzi konsekwencji.

Co ważne, jeśli z rocznego rozliczenia wynika niedopłata, to płatnik powinien uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 22 maja. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę- jeśli przekraczają kwotę 34,90 zł.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 13 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (11)

  Omg, w dniu 23-05-2023 15:52:43 napisał:

  Idioci, nowy srad wprowadzili a księgowe i kadrowe głupieją od tych idiotow. Co rząd przychodzi to pierd... ze trzeba uprościć papierologie a tu coraz gorzej.

  odpowiedz

  • 11 (11)

  , w dniu 23-05-2023 16:41:29 napisał:

  Ile dostanę odsetek od niesłusznie naliczonych mi 20 tysięcy ? ZŁODZIEJSTWO !!!!!

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Kama, w dniu 23-05-2023 19:15:10 napisał:

  ZUS i skarbówka= Złodzieje

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (6)

  Kolo, w dniu 23-05-2023 23:00:15 napisał:

  Huczne hasło rządu... te zwroty to śmieszne są... ale w TV głośno rozbrzmiewają, że zwroty robią przedsiębiorcom, a Ci nadal niezadowoleni...a z czego być zadowolonym? z 20zł z hakiem? Tfuuu

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Obserwator z pisowskiego bagna, w dniu 24-05-2023 08:53:27 napisał:

  pisowska banda złodziei , kłamców, oszustów i fanatyków

  odpowiedz

  • 6 (6)

  :D, w dniu 24-05-2023 09:12:41 napisał:

  Jeśli spóźnię się o dzień z zapłatą składki to nie jestem ubezpieczony pół roku, oraz za ten dzień zwłoki już naliczane mi są odsetki tak więc ile ja mam sobie policzyć odsetek przez te wszystkie miesiące? Przypomnę że oddadzą pieniądze w sierpniu czyli styczniowa składka 2022 roku to aż 20 miesięcy zwłoki a grudniowa to 8 ;) także użyjmy wyłącznie oprocentowania za zwłokę jakie nalicza zus. i zostańmy zwolnieni z opłaty kolejnych składek z powodu braku rzetelnego naliczenia i wypłacenia natychmiastowego ponadprogramowych naliczeń ;) ja spóźniam się dzień jestem pół roku nie ubezpieczony to może za każdy miesiąc też pół roku nie będę płacić? yehbać was wszystkich!

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Taka to Polska, w dniu 24-05-2023 16:10:40 napisał:

  Do :D, a to nie koniec, jeżeli bierzesz udział w prztargach publicznych to jesteś odnotowany ze spóźniłeś się jeden dzień i jesteś zablokowany. Ponadto przedsiębiorcy którzy w pandemii otrzymywali z PFR pomoc finansową nie mogli posiadać jakichkolwiek zadłużeń czy spóźnień w opłatach ZUS i w skarbówce bo wtedy również nie lapali się na pomoc. Dla przykładu w Anglii zakładając firmę i nie przekraczając rocznie minimalnych zarobków dla firmy państwo odda Ci podatek. Ponadto jeżeli Ci biznes w kolejnym roku nie pójdzie to państwo zapyta jak Ci pomóc. U nas przyjdą i zapytają ile zajebałeś!

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Archanioł, w dniu 25-05-2023 11:03:23 napisał:

  głupota pis nie zna granic absurdu

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Claudia Klein, w dniu 29-05-2023 10:47:14 napisał:

  Witamy w Spotcap Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein i jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub wyślij SMS-a na WhatsApp pod numerem: +31642117819 | i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy zarówno pożyczki długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro i udzielamy pożyczek o niskim oprocentowaniu 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Zdaję sobie sprawę, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze stanowiło ogromny problem. Dla osób, które mają problemy finansowe i potrzebują rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z powodu wysoka stopa procentowa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena kredytowa lub jakiekolwiek inne przyczyny Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasz serwis jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować transakcję zawsze i wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz Zapewniamy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub wyślij SMS-a na WhatsApp pod numerem: +31642117819 | & Otrzymuj natychmiastową odpowiedź Twoja rodzina, przyjaciele i współpracownicy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  richard, w dniu 01-07-2023 12:23:43 napisał:

  Potrzebujesz pilnej pożyczki? Udzielamy pożyczek osobistych? Pożyczki biznesowe? Kredyty mieszkaniowe? Pożyczki rolne? Pożyczki edukacyjne? Pożyczki konsolidacyjne? Kredyty samochodowe? Kredyty samochodowe? Kredyty hotelowe? Pożyczki refinansowe? i więcej pożyczek szkolnych? Pożyczki na start? .Oferujemy z oprocentowaniem 2%! Skontaktuj się z nami przez: (richardcosmos5@gmail.com) oferta pożyczki

  odpowiedz

  • 0 (0)

  richard, w dniu 01-07-2023 12:27:30 napisał:

  Potrzebujesz pilnej pożyczki? Udzielamy pożyczek osobistych? Pożyczki biznesowe? Kredyty mieszkaniowe? Pożyczki rolne? Pożyczki edukacyjne? Pożyczki konsolidacyjne? Kredyty samochodowe? Kredyty samochodowe? Kredyty hotelowe? Pożyczki refinansowe? i więcej pożyczek szkolnych? Pożyczki na start? .Oferujemy z oprocentowaniem 2%! Skontaktuj się z nami przez: (richardcosmos5@gmail.com) oferta pożyczki

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Eugenia BUDUREA, w dniu 27-08-2023 21:54:45 napisał:

  Dzień dobry Czy potrzebujesz pożyczki na potrzeby osobiste lub na potrzeby biznesowe? Oto dobra wiadomość dla Ciebie. Jesteś we właściwym miejscu. Mamy możliwość udzielania pożyczek komercyjnych i osobistych firmom i osobom fizycznym w wysokości 3%. Prosimy o kontakt mailowy na adres: eugefinance.budurea@hotmail.com Viber: +48 731 579 649 Whatsapps: +48 731 579 649

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Michał Prantl, w dniu 27-12-2023 14:49:47 napisał:

  Witam wszystkich, nazywam się Michał Prantl, jestem z Polski, właśnie otrzymałem pożyczkę od firmy pożyczkowej pani Patricii Kingsman. Są to nowe, legalne firmy pożyczkowe z 2023 r. i nie minęło dużo czasu, otrzymałem od nich pożyczkę, dzisiaj otrzymałem od nich pożyczkę i teraz, gdy publikuję tę wiadomość, jestem bardzo szczęśliwy, że ta firma jest naprawdę świetna, więc każdy, kto potrzebuje pożyczki, skontaktuj się z tą firmą, są naprawdę świetni, poczta to patriciakingsman.loans2016@gmail.com

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mr Mike, w dniu 22-06-2024 21:47:01 napisał:

  Cześć, jestem pożyczką finansową pana Mike'a Churcha, legalnym pożyczkodawcą, udzielamy pożyczek do kredytu osobistego, kredytu mieszkaniowego, kredytu na zakup samochodu, kredytu studenckiego, zadłużenia pożyczka konsolidacyjna, pożyczka niezabezpieczona, pożyczki typu venture capital i firmy inwestować i rozwiązywać problemy finansowe itp. ... nasze pożyczki są łatwe i udostępniane kapitał w wysokości 150 mln euro, spodziewa się udzielać prywatnych pożyczek krótko- i długoterminowych, termin wahający się od 500 do 100 milionów euro dla wszystkich poważnych osób, niezawodny i zintegrowany, chce zaciągnąć pożyczkę. Moja stopa procentowa w wysokości 2%, jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą kredytową skontaktuj się z nami pod adresem e-mail Imię: Pan Mike E-mail: agborloanfirm@gmail.com

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mr Mike, w dniu 22-06-2024 21:47:52 napisał:

  Cześć, jestem pożyczką finansową pana Mike'a Churcha, legalnym pożyczkodawcą, udzielamy pożyczek do kredytu osobistego, kredytu mieszkaniowego, kredytu na zakup samochodu, kredytu studenckiego, zadłużenia pożyczka konsolidacyjna, pożyczka niezabezpieczona, pożyczki typu venture capital i firmy inwestować i rozwiązywać problemy finansowe itp. ... nasze pożyczki są łatwe i udostępniane kapitał w wysokości 150 mln euro, spodziewa się udzielać prywatnych pożyczek krótko- i długoterminowych, termin wahający się od 500 do 100 milionów euro dla wszystkich poważnych osób, niezawodny i zintegrowany, chce zaciągnąć pożyczkę. Moja stopa procentowa w wysokości 2%, jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą kredytową skontaktuj się z nami pod adresem e-mail Imię: Pan Mike E-mail: agborloanfirm@gmail.com

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Praca na wysokości
60PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zadaj pytanie
40PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Ma skłonić do refleksji

21 czerwca 2024 r. rusza szósta edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa# ruchu drogowego. Publikowana przez Policję mapa "Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym - Wakacje 2024 " od lat spotyka się z pozytywnym odbiorem społecznym oraz dużym zainteresowaniem mediów. Ma ona ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi każdego dnia na polskich drogach.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)